משה סילמן, המפגין שהצית עצמו אמש במהלך הפגנת המחאה בתל אביב, מאושפז מאז אמש בבית החולים שיבא תל השומר. במהלך הלילה חלה החמרה במצבו והוא מוגדר הבוקר קריטי, וקיימת סכנה לחייו.

מנהל יחידת הכוויות בבית החולים ד"ר יוסי חייק סיפר כי מצבו אנוש וכי הוא סובל מכוויות ביותר מ-90% מחלקי גופו. "הוא צפוי להישאר במצב הזה עוד זמן רב אם הוא ישרוד את הפגיעה", אמר ד"ר חייק. "כרגע הוא מורדם ומונשם והוא יישאר כך בגלל הפגיעות מהן הוא סובל כתוצאה מהכוויות ומשאיפת העשן".

חבריו: הוא בסך הכל ניסה להתפרנס

אחרי מפגן המחאה חסר התקדים שאירע אמש, ובו הצית עצמו משה סילמן, מפגין מחיפה בן 56 שהגיע לתל אביב כדי להביע את זעמו על התנהלות המדינה במצוקתו האישית, סיפרו חבריו ובני משפחתו את סיפורו הקשה - שבא לידי ביטוי גם במכתב שחילק לעוברים והשבים.

"הוא סיפר לנו שהיה איש עסקים, ואז הסתבך בחובות והעסק שלו קרס", סיפרה עידית לב, מכרה של סילמן ופעילה בעמותת "רבנים למען זכויות אדם" לעיתון "ידיעות אחרונות". "עיקלו לו את הדירה שלו ואת הדירה של אמא שלו. היה לו סכסוך משפחתי, ומדינת ישראל סירבה להעביר לו סיוע בשכר דירה", הוסיפה.

עוד סיפרה לב, כי סילמן "היה איש גאה. הוא היה מוכן לקבל עזרה, אבל לא היה מוכן לגור ברחוב. הוא רק ניסה להתפרנס"."ליווינו אותו בשנה האחרונה בניסיונות הבלתי נלאים שלו להשיג לעצמו דיור כדי שיוכל להשתקם", סיפר רפי קמחי, מפעילי המאבק החיפאי. "ציפינו שהוא יהיה הערב בהפגנה בחיפה. לא היה לנו מושג שהוא יפגע בעצמו ולא ידענו שזה מה שיקרה".

גם יעל לבנון, פעילה נוספת במאבק החברתי, גוללה חלק מסיפורו הקשה של סילמן, שהביא אותו לבסוף לבצע את המעשה הנואש. "משה סבל מבעיות בריאות שונות וגם היה מאושפז מספר פעמים. אנחנו יודעים הוא עבר קורס קונדיטורים, אבל לא הצליח למצוא עבודה במקצוע".
"אני חייבת לומר שהוא היה אחד הפעילים היותר סקפטיים לגבי הצלחת המחאה", הדגישה לבנון, והוסיפה: "משה חווה את הבעיות שבגללן אנחנו נלחמים באופן אישי וכואב. הוא הגיע לפת לחם, ולצערנו הוא ביקש את מותו".

תיעוד: רגעי ההצתה בהפנגה בת"א

אמש העלתה המשטרה לדף הפייסבוק הרשמי שלה את תיעוד הווידאו של רגעי ההצתה בהפגנה. בתמונות מתועדת הבהלה שאחזה בעוברים והשבים, והפאניקה בניסיונות לכבות את סילמן הבוער. דקות לאחר מכן, התיישב המפגין על המדרכה, המתין לקבלת טיפול רפואי ופונה לבית החולים איכילוב במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם כשהוא סובל מכוויות דרגה ג' ב-80% מגופו.

_OBJ

לאחר מכן פונה הפצוע לבית החולים שיבא שתל השומר, שם אושפז בחדר טיפול נמרץ כללי - רק משום שביחידה לטיפול נמרץ כוויות, המונהשמונה מיטות בלבד, יש תפוסה מלאה. כתבנו יואב אבן מוסר כי למרות זאת, התחייבו בתל השומר כי הפצוע יהיה תחת השגחתו של מנהל יחידת הכוויות ד"ר יוסי חייק.

לאחר פינויו לבית החולים, הבחינו המפגינים במכתב שהותיר סילמן על המדרכה, ובו פירט את התסכול שהוביל אותו להצית את עצמו. "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי, השאירה אותי חסר כלום", כתב במכתב. "בית המשפט המחוזי בת"א חסם אותי לקבל צדק אפילו סיוע בשכר דירה היא לא נותנת. אני מאשים את מדינת ישראל, את ביבי נתניהו ושטייניץ הנבלות. על ההשפלה שהאזרחים המוחלשים, עוברים יום יום, שלוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה". 

"רק שלא יצית עצמו במשרדי עמידר"

_OBJ

פעילי החזית החיפאית דיווחו כי סילמן היה פעיל בארגון וכי נקט בצעד הנואש לאחר שבשנה האחרונה פנה "לאין ספור גורמים בניסיונות חוזרים ונשנים לקבל סיוע בדיור". עוד סיפרו כי בימים הקרובים עמד להיות מפונה מהדירה שהתגורר בה בתקופה האחרונה.

בשנה האחרונה התגורר האיש אצל חבר לאחר שפשט את הרגל ואיבד את כל נכסיו. "הוא פנה מספר פעמים לעמידר בכדי לקבל פתרון דיור אך נענה בשלילה ובזלזול, משום שבעבר הייתה דירה בבעלותו". עוד מספרים בחזית החיפאית כי האיש איים בפני פקידת עמידר כי ינקוט בצעדים קיצוניים ויפגע בעצמו ונענה: "שרק לא יעשה את זה במשרדי עמידר".

בחזית החיפאית ביקשו להדגיש כי "האשם אינו נופל על כתפיה הצרות של פקידת עמידר, אלא על ראשיהם של מובילי המדיניות הכלכלית אשר הביאה אותו לבצע צעד קיצוני זה". היום בשעה 12:00 צפויים פעילי הארגון לצאת למשמרת מחאה מול משרד השיכון. כמו כן דווח כי בערב צפויות הפגנות בירושלים, תל אביב וחיפה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק