החליט להדיח - בגלל קריאה לגיוס. ד
החליט להדיח - בגלל קריאה לגיוס. ד"ר עאזמ | צילום: חדשות 2

בחירות 2013, שאלת הגיוס לצה"ל ויחסי מוסלמים-נוצרים-דרוזים בחברה הערבית בישראל מעורבבים כולם בסוגייה שמסעירה בימים האחרונים את נצרת עילית. מצד אחד - עומד כומר ידוע בקהילה המקומית, תושב הכפר יפיע, ומנגד - ועדת מועצת העדה הנוצרית האורתודכסית בנצרת, ואפילו חברי הכנסת של תנועת חד"ש. לאחר שאיש הדת הידוע קרא לעידוד הגיוס לצה"ל במגזרו - הוא נודה והוחרם מכנסייתו. היום נכנסה גם המשטרה לסיפור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נצרת עילית מפולגת בשבועיים האחרונים לשני מחנות - מחנה התומכים ומחנה המתנגדים של כומר מקומי ידוע שקרא לעידוד הגיוס לצה"ל. ראשית הפרשה, בכנס שקיים ראש עיריית נצרת שמעון גבסו יחד עם נציגים של תנועת הצופים הנוצרים ואנשי דת נוספים. מטרת הכינוס הייתה עידוד גיוסם של צעירים ערבים נוצרים לצבא - מה שעורר את כעסם של נוצרים ומוסלמים בקהילה.

ימים ספורים אחר כך התכנסה המועצה הנוצרית האורתודוכסית בעיר כדי לדון באירוע שעורר את כעסם - והחליטה להדיח את הכומר הידוע, תושב הכפר יפיע ולמנוע ממנו כניסה לכנסייה בראשה הוא עומד. בעקבות כך, נוצרים רבים בעיר החלו להתפלג לשני מחנות - מחנה התומכים בהחלטה ובמועצה, ומחנה המתנגדים.

"ניסיון לפלג את הציבור הערבי - בתקופת הבחירות"

הדיון התלהט גם ברשת הפייסבוק, בה הפך הדף של קבוצת נוצרים מקומית לשדה קרב מקוון. מצד אחד קרא אחד התומכים בכומר, המזדהה כאיש כוחות הבטחון - "אנחנו, אנשי הבטחון, קוראים לכל נוצרי שמשרת בצבא במשטרה או בכל גוף בטחון אחר לבוא לתמוך בכומר ולעשות הכל על מנת שיועל לשוב ולהיכנס לכנסייה בחופשיות". מנגד, היה מי שכתב - "שום גורם לא יביא לעימות עם אחינו המוסלמים. המטרה של הכינוס הזה הייתה בנוסח הפרד ומשול, והאמירה שיצאה ממנו היא שהמוסלמים תוקפים את המיעוט הנוצרי ועל כן יש לגייס אותם לצבא על מנת להגן על זכויותיהם. זה רק מעיד על הניסיון להפריד את המוסלמים מהנוצרים ולפלג את הציבור הערבי, במיוחד בתקופת הבחירות".

היום נכנסה גם המשטרה לסיפור הזה. ד"ר עאזמי חכים, ראש המועצה האורתודוכסית בנצרת התייצב בשעות הבוקר לחקירה בתחנת המשטרה בעיר, ובסופה טען בפני חדשות 2 באינטרנט כי "זאת לא הייתה חקירה. זו הייתה ישיבה ב-4 עיניים ביני לבין מפקד התחנה ואני לא ראיתי זאת כאיום או כניסיון לגרום לי לשנות את דעתי, אני עדיין דבק בדעתי לא לגייס לא נוצרים, לא מוסלמים ולא דרוזים לצבא. אני נגד הגיוס לצבא הכיבוש".

גם מחוץ לכותלי תחנת המשטרה נמשך המאבק, כשעשרות פעילים של המועצה האורתודוכסית ושל מפלגת חד"ש הגיעו להביע בתמיעה בד"ר חכים, בהם גם חברי הכנסת חנא סוויד ומוחמד ברכה, שאמרו בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט - "מעניין אותנו עכשיו לדעת שמר גבסו, ראש עיריית נצרת, אשר התנגד באופן חריף להצבת עץ האשוח בחג המולד בשנה שעברה - מתייצב עכשיו וטוען שהוא רוצה להגן על זכויותיהם של המיעוט הנוצרי. זה ספין תקשורתי בניסיון לזכות בכמה קולות לליכוד-ביתנו".

הכומר המודח לא הגיב עד כה לפרסומים.