הגנה על הזהות או חדירה מסוכנת לפרטיות? בצל הוויכוח על כדאיותו ובטיחותו של המאגר הביומטרי המוקם בישראל, יושק היום (ב') הפיילוט להנפקת תעודות הזהות החכמות בלשכות משרד הפנים בראשון לציון ובאשדוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפיילוט יימשך כשנתיים, שבמהלכן תונפק תעודה חכמה שתכיל שבב אלקטרוני עליו יהיו צרובים פרטים, תמונה, וטביעת אצבע. בסוף תקופת הפיילוט הממשלה תחליט אם להחיל את החוק על כל אזרחי המדינה. אם יוחלט לבטל את המאגר, יושמדו כל הנתונים שנאספו בו.

המצדדים בהנפקת התעודות החכמות טוענים כי זיוף התעודות יהיה קשה עד בלתי אפשרי, וכך גם התחזות לאדם אחר. סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, הסבירה בראיון לחדשות 2: "הצורך למאגר התעורר מכך שאחוז זיופי תעודות הזהות במדינה גבוה. הפיתרון של התעודה החכמה והביומטרית זה מה שיחסוך את גניבת הזהות".

היא הוסיפה כי "אנחנו לא מודעים עד כמה קל לשכפל את הזהות שלנו, לקבל תעודה, למכור לנו דירה או רכב ולהיכנס לחשבון הבנק שלנו. התעודה הזו לא תאפשר את הכפלת הזהות".

"אזרחי ישראל לא צריכים להיות שפני ניסוי"

קירשנבאום הבהירה כי ההשתתפות בפיילוט אינה חובה: "מי שרוצה יצטרף למאגר. מי שחושש או לא בטוח יכול לקבל פרטים וגם לא להצטרף - יש אפשרות בחירה בשנתיים הקרובות". בתגובה לביקורת על ההסברה הלקויה של המיזם, שלא הפיגה את החששות, השיבה סגנית השר: "לא נכשלנו בהסברה, קמפיין ההסברה עוד לא התחיל. היינו בתהליך של הסדרה, היה בג"ץ שבסופו הוחלט על פרויקט נסיוני. אנחנו מתחילים בהסברה ויוצאים לדרך". 

דורון אופק, מהעותרים לבג"ץ נגד המאגר הביומטרי, טוען לעומתה כי קיימת סכנה לדליפת המידע: "הפיילוט מכיל פרטים אמיתיים של אנשים, ורק לפני שבוע דלפו מסמכים ממשרד המשפטים שהראו שיש בעיות חמורות באבטחת המידע סביב הפרויקט של הנפקת התעודות החדשות".

"אני קורא לאחרים לא להשתתף בניסוי", הצהיר אופק. "המדינה הראה שמאגרים דולפים ממנה - מרשם האוכלוסין דלף ממנה, ומאגרים עוד יותר חסויים סודיים כמו מאגר הילדים המאומצים דלפו ממנה". אופק ציין כי על פי מסמך שדלף , "שלא היה אמור להסתובב באינטרנט", הפיילוט לא בוחן בהכרח את הצורך בקיום המאגר, אלא את שביעות הרצון של האזרחים מהתהליך ואת פעולת ההסברה.

השר לשעבר מיכאל איתן, שניסה לסכל את הקמת המאגר הביומטרי בתקופתו בכנסת, הביע את התנגדותו לפיילוט: "פרויקט המאגר הביומטרי לא עשה שום דבר טוב לישראל. אין סיבה להשתתף בניסוי, ואיני רואה שום סיבה מדוע אזרחי ישראל צריכים להיות שפני ניסוי".