סא"ל במילואים ישי אבירם מחכה כבר יותר מ-25 שנה לחזרתו של רון ארד, הנווט איתו טס באותה טיסה בשמי לבנון, שהסתיימה בנטישת המטוס, בהצלתו הדרמטית של הטייס ובנפילתו בשבי של הנווט. בשבוע שעבר, בנו הטייס סגר מעגל והטיס את גלעד שליט בחזרה לביתו במצפה הילה לאחר חמש שנים בשבי החמאס.

סא"ל במילואים ישי אבירם פרש מטיסה לפני עשר שנים, ולא התראיין מאז נפילתו בשבי של שותפו לטיסה רון ארד. בחג סוכות של שנת 1986, מטוס הפאנטום של חיל האוויר אותו הטיס ביחד עם הנווט רון ארד קיבל משימה באזור צידון שבלבנון. תחמושת התפוצצה בקרבת המטוס ואילצה אותו ואת ארד לנטוש אותו. ארד נחטף על ידי ארגון "אמל" ואילו ישי חולץ במבצע נועז, כשהוא נתלה באוויר על המגלשיים של מסוק החילוץ.

"הגיחה של ה-16 באוקטובר 1986 היתה, כמובן, הכי משמעותית ורק הנחיתה חסרה בה". אמר סא"ל אבירם לביטאון חיל האוויר  לאחר פרישתו מטייס, לפני עשור. "גם רון חסר. חבל שאת המעגל הזה אי אפשר לסגור עכשיו יחד עם שאר המעגלים, לא תיארתי לעצמי שאפסיק לטוס לפני שרון יחזור".

מפקד הטייסת התנדב להטיס את גלעד

בנו של ישי הלך בדרכו ובחר גם הוא להיות טייס בחיל האוויר וכיום, סא"ל ר' הוא מפקד טייסת "אבירי הלילה" בחיל. כששמע על מבצע ההחזרה של גלעד שליט ביקש ר' להטיס את המסוק ולהחזירו למצפה הילה - וכך היה.

גלעד יורד מהמסוק בדרך הביתה (צילום: דרור ארצי / ג'יני – באדיבות מאקו)
גלעד יורד מהמסוק בדרך הביתה | צילום: דרור ארצי / ג'יני – באדיבות מאקו

ביום החזרה של גלעד לישראל, הטיס אותו סא"ל ר' במסוק מסוג יסעור מתל נוף לביתו במצפה הילה. במהלך הטיסה, שליט ישב לידו וניסה לזהות יישובים באזור הצפון. ר' גם ביצע סיבוב שני מעל מצפה הילה על מנת שגלעד יוכל לראות את קבלת הפנים החמה שחיכתה לו ביישוב. 

לקראת סיום הטיסה, פנה הטייס כמתחייב למגדל הפיקוח להודיע על זמן הנחיתה המשוער. "עוד שבע דקות אנחנו בנחיתה - ומחזירים את גלעד הביתה". "כולנו מתרגשים לקבל את גלעד בחזרה הביתה", ענו לטייס ממגדל הפיקוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק