המודעה שעוררה סערה
המודעה שעוררה סערה | צילום:

עובדת הקבלן ששכלה את בנה בעזה תועסק באופן ישיר על ידי בנק ישראל? מודעת האבל שפרסם הבנק על מותו של סמ"ר משה מלקו עוררה זעם, לאחר שצויין בה כי אמו לקץ' היא עובדת קבלן בבנק, ושר האוצר לפיד אף נזף בנגידת בנק ישראל על הניסוח הפוגעני. היום (א'), בעקבות הביקורת הציבורית והקריאות למאבק לטובתה של לקץ' מלקו, הבהירו בבנק כי "בתום 30 ימי האבל, תסכם מנהלת משאבי האנוש בבנק עם הגב' מלקו את אופן המשך עבודתה, בהתאם לרצונותיה, לרבות האפשרות להעסקה ישירה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול מתחה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) ביקורת חריפה על סירובו של בנק ישראל להעסיק את גב' מלקו ישירות, וטענה כי "חסד כה קטן וזול, אחרי שהבנק פרסם את מודעת האבל הדוחה שלו, נתפס אצלה מנוגד לחוקי הטבע שבהם יש שכר ושיטות העסקה לאדונים, ושכר ותנאי העסקה למשרתים, והם לעולם לא יפגשו".

בבנק מיהרו להבהיר כי נשקל שינוי מעמדה התעסוקתי של מלקו: "מלכתחילה לא הייתה כל כוונה לנהל דיון פרטי זה בכלי התקשורת - בנק ישראל מצר על כך שגורמים שונים מבקשים לנצל את המקרה הטראגי של משפחת מלקו כדי לקדם אג'נדות כאלה או אחרות".

עוד נמסר מבנק ישראל כי  "עם היוודע דבר נפילתו של בנה של לקץ' מלקו, משה ז"ל, התגייסה הנהלת בנק ישראל כדי לסייע ולטפל בעובדת ובמשפחתה ולסייע לה ככל שיידרש, לרבות הבטחת בטחונה התעסוקתי. הנהלת הבנק, ובראשה הנגידה, הביעו את מחויבותם לעובדת ללא שום הסתייגות".

פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
"האבל של משפחת מלקו לא כבד?" יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

יחימוביץ': "אטימות אכזרית וגסות לב"

יחימוביץ' טענה בימים האחרונים, בעדכון ששלחה לפעיליה ובפרסומים בעמוד הפייסבוק שלה, כי הנגידה קרנית פלוג "מתעקשת, באטימות לב, שלא לעשות מחווה קטנה וזולה זו, דווקא במוסד שהשכר בו גבוה במיוחד". יחימוביץ' גם פרסמה חילופי מכתבים בינה ובין הנגידה, בהם סירבה הנגידה להעסיק ישירות את מלקו, המנקה בבנק ישראל באמצעות הקבלן "אשמורת".

"לפני ארבעה שבועות נפל משה ז"ל בקרב בשכונת סג'עייה בעזה, במהלך הלחימה במבצע צוק איתן. למחרת פרסם בנק ישראל מודעת אבל יבשה תוך ציון העובדה, בסוגריים, שאמו עובדת קבלן - זו הייתה מודעה נוראה, במיוחד כשנתלתה לצד מודעת אבל אחרת, לעובד חטיבת הטכנולוגיה והמידע בבנק, שחר יאורי, ששכל אף הוא את בנו, עמית יאורי ז"ל. שם כבר היתה השתתפות ב'אבל הכבד'. כאילו האבל של משפחת מלקו הוא לא כבד" הוסיפה יחימוביץ'.

"ביקשתי מפלוג להעסיק את לקץ' ישירות. כתבתי לה שיהיה זה 'מעשה אנושי מינימלי מתבקש ותיקון נקודתי וצנוע של עוול', ופלוג השיבה לי שסוגיית עובדי הקבלן ראוי ל'דיון ציבורי מעמיק' אבל לא אצלה בבנק ישראל, ושלקץ' תמשיך להיות עובדת קבלן", טענה יחיומביץ,' אם כי בבנק מיהרו להכחיש את דבריה. "מזמן לא נתקלתי בהתנגשות כזאת בין כאב וסבל ובין אטימות אכזרית וגסות לב".  

לפני כשבוע וחצי פורסם בחדשות 2 כי השר יאיר לפיד נזף בנגידת בנק ישראל קרנית פלוג, במהלך ישיבה בנושא מטבע חוץ בהשתתפות בנק ישראל וצמרת האוצר, מול פורום של 15 בכירים. "נהגתם בחוסר רגישות כשציינתם שאם שכולה היא עובדת קבלן", גער לפיד בפלוג. "לא יכול להיות שמוסד ציבורי יפרסם מודעה מעליבה כל כך בעיצומה של לחימה". אנשים שנכחו בישיבה סיפרו כי "זה היה מביך במיוחד. הנגידה פשוט לא ענתה וישבה נזופה".

לקראת עימות? פלוג ולפיד (צילום: חדשות 2, פלאש 90)
לפיד גער בפלוג: "חוסר רגישות" | צילום: חדשות 2, פלאש 90

בנק ישראל: מתנצלים על השימוש במונח "עובדת קבלן"

דבר נוסח המודעה פורסם לפני כשלושה שבועות על ידי רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה ובה מופיעה מודעת האבל המדוברת, לצד מודעה נוספת שהוציא הבנק בעקבות מות בנו של עובד אחר.

"מתברר שגם כשאתה נותן את היקר לך מכל לטובת המדינה, יש מי שמקטלג אותך כסוג ב'", כתב אז מלמד. "שני חיילים של עובדי בנק ישראל נפלו במבצע צוק איתן. למישהו שם בבנק היה כנראה ממש חשוב להדגיש שאמו של סמ"ר משה מלקו היא עובדת קבלן".

לאחר פרסום הסטטוס בפייסבוק שוחח מלמד עם ראש מטה נגידת בנק ישראל וציין בפניו כי "אם אכן לא קיימת אפליה בבנק, מן הראוי שבתום השבעה תיקלט מלקו כעובדת מן המניין בבנק, דבר שיאפשר לה ולמשפחתה ביטחון תעסוקתי".

מבנק ישראל נמסר לאחר פרסום המודעה בתגובה: "בנק ישראל מביע צער ומתנצל על השימוש במונח 'עובדת קבלן' במודעת אבל פנימית שהופצה בבנק. הניסוח נעשה בתום לב, ואולם הבנק מצר על חוסר הרגישות כפי שבא לידי ביטוי במודעה זו. כפי שעשה בנק ישראל עד כה, הבנק ימשיך לחבק ולתמוך במשפחת מלקו בשעתה הקשה".