מקלט, ילדים (צילום: רויטרס)
חלק מהמקלטים נפתחו. ארכיון | צילום: רויטרס

בשלומי כבר פתחו את המקלטים, בקריית שמונה בטוחים שהסורים יתקפו, ובחיפה נמצאים בקשר יום יומי עם פיקוד העורף. הערים בצפון נערכות לאפשרות שסוריה או גורמי גרילה אחרים ישגרו טילים, בתגובה לתקיפה אפשרית של ארה"ב בסוריה בשל השימוש בנשק הכימי, מה שגורר לחץ בקרב התושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אנחנו ערוכים ולא לוקחים סיכונים, פתחנו את המקלטים והתושבים יודעים את הנהלים", אמר לחדשות 2 באינטרנט גבי נעמן, ראש מועצת שלומי. "אנו נשמח לקבל עדכונים מצה"ל, כבר לפני מספר חודשים שלחתי מכתב לאלוף פיקוד הצפון בנוגע לנעשה בסוריה ולבנון - ולא קיבלתי תשובה", הוא מלין.

ביום חמישי האחרון הורה נעמן לפתוח את 140 המקלטים שבעיר. "אני לוקח בחשבון שתקיפה של ארצות הברית בסוריה יכולה לייצר תגובה לא פשוטה של סוריה וחיזבאללה נגד יישובי הצפון והמדינה בכלל, ואני נערך בהתאם", הדגיש נעמן, ואמר: "אני בטוח שתהיה תגובה לעבר ישראל, אם ארה"ב אכן תתקוף".

כך ייעשה לפקח שיבקר בבית ראש העיר (צילום: חדשות 2)
"בטוח ייתקפו". קריית שמונה | צילום: חדשות 2

בקריית שמונה לא פתחו את המקלטים, אך מבינים כי בתוך ימים הגזרה הצפונית עלולה להתלהט. "אנו לא מחכים עד שזה יקרה, רעננו את הנהלים וכינסתי את מנהלי האגפים בנושא הזה לאחרונה", אמר לחדשות 2 באינטרנט ניסים מלכה, ראש עיריית קריית שמונה, שהדגיש כי הוא סומך על צה"ל שיעדכן אותו בכל התפתחות.

"הסורים יתקפו בגלל האגו שלהם"

"אני בטוח שיתקפו אותנו במקרה של תקיפת בארה"ב בסוריה, אין סיבה שלא", הבהיר. "אני מכיר את המנטאליות הערבית - הם לא יירצו שיפגעו באגו שלהם". לפני כשבועיים פתחנו בעיר תחנת לחלוקת ערכות מגן, ורבים מהתושבים הגיעו לאסוף ערכות, כחלק מהכנות לעימות עתידי.

"יש פאניקה של שאלות בקרב תושבים בעיקר בסוגיית המקלטים", הוסיף - וציין לשבח את העדכונים שהוא מקבל מצה"ל: "אמרו לי בצבא שאני הראשון שאדע על כל התפתחות".

חיילים ברמת הגולן. ארכיון (צילום: AP)
חיילים ברמת הגולן. ארכיון | צילום: AP

בינתיים, בעיריית חיפה שומרים על קור רוח, ונמצאים בקשר שוטף עם נציגי פיקוד העורף. "הניסיון אותו צברנו במלחמת לבנון השנייה מלמד כי העירייה היא הגוף אליו פונים תושבים בשעת חירום ובהתאם לכך עלינו להיערך", אמר ראש העיר יונה יהב שהנחה לרענן נהלים במחלקות העירייה. "על מנת לעמוד באתגרים עמם אנו עשויים להתמודד הקמנו בין היתר חמ"ל חדש שיאפשר לכוחות הביטחון לפעול גם בתנאים קיצוניים".

מהעירייה נמסר כי חמ"ל המבצעים הותאם לצרכים העתידיים בהיבטי המיגון והתאמה לתרחישים שהוגדרו ע"י פיקוד העורף. המקום שנבחר תוכנן מהמסד באופן ייעודי לרבות כל המערכות שיותקנו בו ויאפשר ניהול משבר בכל תרחיש חירום שייכפה. "אנו מבזרים את הכנותינו למשבר גם באימון בלתי פוסק של כל הדרגים", הבהיר יהב.

מי יהיה אחראי על הגנת העורף? (צילום: רויטרס)
בהלת ערכות המגן נמשכת | צילום: רויטרס

התושבים נוהרים לתחנות ערכות המגן

הבוקר העריכו גורמי ביטחון כי תקיפה של ארצות הברית בסוריה תתבצע בימים הקרובים. הם ציינו כי אין עדיין תכנית ממוקדת אמריקנית לתקיפה, ובכל מקרה, שוושינגטון תעדכן את ישראל באם אכן תצא לפועל תקיפה כזאת.

בינתיים, בימים האחרונים בחברת דואר ישראל מציינים כי כמות גדולה של אזרחים הגיעו לאסוף ערכות מגן, בשל החשש ממתקפה כימית מסוריה. עם זאת, נכון להיום ל-40% מהציבור בישראל אין ערכות מגן, בשל עניינים תקציביים. גם היום נמשכה הנהירה לתחנות ערכות המגן ברחבי הארץ, ושיחות רבות התקבלו במוקד פיקוד העורף ובמוקד לחלוקת ערכות מגן של הדואר. בינתיים, הוראות פיקוד העורף נותרו כבשגרה.

בדקנו גם את ההיערכות באזור המרכז ומעיריית תל אביב נמסר כי "העירייה נערכת באופן שוטף וקבוע לכל תרחישי החירום ותפעל על פי הנחיות פיקוד העורף במידה שיהיו".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה

הערכה בישראל: תקיפה אמריקנית בסוריה - תוך מספר ימים

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"