המוני ישראלים ניצלו היום (ג') את חגיגות יום העצמאות כדי לפקוד את אזורי החורש והיערות ברחבי הארץ. רבים מהם השכימו קום כדי לחמוק מעומסי התנועה שהורגשו מאוחר יותר בכבישים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יותר ממיליון מטיילים פקדו מאז שעות הבוקר את אתרי הבילוי ואת מוקדי הפיקניק והמנגל בערים ומחוצה להן. צפיפות מבקרים נרשמה גם ביער בן שמן ובמספר חורשות וגנים לאומיים, לרבות פארק הירקון, עין חמד אכזיב, אפק וגן הלאומי אשקלון שנסגר בשל עומס במבקרים. גם באתר חורשת טל שבצפון דווח על תפוסה מלאה, וברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור שלא להגיע לאזור. את הכינרת פקדו מאז שעות הבוקר לפחות 40 אלף מבקרים.

"חלמנו על המנגל הזה שבוע, אבל נראה לי שהבאנו יותר מדי בשר", סיפרה אחת המבלות בפארק הירקון. "אנחנו לא מסתפקים במנגל אחד. בערב נעשה על האש אצל חברים. זה מאוד מרגש לראות פה את כולם מנפנפים, יש פה אווירת אחווה".

ילדים בצריח בחניון צה"ל בשדרות
ילדים בצריח בחניון צה"ל בשדרות | צילום:

בשל עומסים החריגים נסגרו לפחות חמישה אתרי מורשת למבקרים, בהם מוזיאון הפלמ"ח בתל אביב, מכון איילון ברחובות, מוזיאון ההעפלה בעתלית, מרכז מורשת מנחם בגין ומוזיאון בנק ישראל בירושלים.

בשר. המון בשר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בשר. המון בשר | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

גם בסיס רמת דוד נסגר למבקרים עקב תפוסה מלאה בחניונים. ממוקד אגף התנועה של המשטרה דווח על עומס תנועה בכביש 38 משער הגיא ועד אשתאול. עומס נוסף בכביש 2 לכיוון צפון, מנתניה ועד חבצלת ומנתניה עד אולגה. עומס נוסף דווח בכביש 411 ממזכרת בתיה ועד לקרית עקרון. עומס תנועה כבד נרשם גם בכביש 437 במחוז ש"י עקב משאית תקועה.

אירית, שהגיעה יחד עם משפחתה לפארק רמת גן, ציינה הופתעה מעומס המטיילים במקום. "בחיים לא ראיתי כמות כל כך גדולה של אנשים. יש ריח של בשר על האש בכל מקום".

חוויית הברביקיו לא פסחה גם על הצמחונים, שקיימו מנגל בהשתתפות כאלף בני אדם בפארק הירקון.

כחלק מההיערכות במוקדי הבילוי, הודיעו יערני קק"ל כי בכוונתם לחלק למבלים שקיות אשפה כדי להבטיח את שמירת ניקיונם של האתרים וביקשו מהם לאסוף עמם את שאריות האשפה.

ההמונים כבשו את הפארקים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
ההמונים כבשו את הפארקים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
מומלץ להקדים את הפיקניקים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
אתרים נסגרו בשל הצפיפות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בהרצליה טיפלו בצהריים כוחות מד"א בגבר בן 50 שנכווה קשות בכל חלקי גופו בזמן שניסה להצית אש במנגל. הוא פונה לבית החולים תל השומר כשהוא סובל מכוויות קשות בכ-40% מגופו.

במקביל, מבקשים בשירותי הכבאות לרענן את הנחיות הבטיחות בשימוש באש מחשש למפגעים ושריפות.