רבים מכם עמדו ודאי לא פעם מול הדילמה: להצהיר כחוק ולעבור במסלול האדום או להתחכם ולעבור במסלול הירוק? אנשי המכס עובדים קשה מאוד כדי לחשוף את מבריחי המוצרים. מתברר שחלק מהעובדים במרחב האווירי עוסקים באיתור נוסעים חשודים, ומסמנים לעובדי המכס את מי לבדוק ואת מי לא.

רוב הנוסעים אינם יודעים עם כמה מוצרים מותר לעבור מבלי להצהיר על כך במכס. בין אם זה סיגריות, שוקולדים או בקבוקי שתייה - רוב הישראלים פשוט מקווים שאיש לא ישים לב למטען שהביאו עמם.

"אנחנו עוברים תמיד בירוק"

"אנחנו עובדים עם מודיעין אבל לא רק", מספר אריה חן, הממונה על יחידת סמים ומכס, בנמל התעופה בן גוריון ומסביר כיצד הוא מזהה אנשים חשודים. "יש כמה אנשים שמגלים סימנים עצבנות או ניסיון בריחה מהאולם".

ביקור במחסן התפיסות של המכס מגלה שהמוצרים הפופולריים ביותר שמנסים להבריח בנמל התעופה הם סיגריות ואלכוהול, אבל לא רק. ביקור במחסן מגלה מוצרים נוספים כמו כבלים לחשמל, מטענים לסוללות, מצפנים ומכשירי אייפון - שהוברחו עוד הרבה לפני שהגיעו לארץ.

"כשאני עובר בטרמינל אני נכנס רק לירוק - אנחנו היהודים אוהבים רק ירוק, גם אם יהיו לי 10 פקטים ", מספר לנו אחד הנוסעים. "אין פחד בדברים האלה, כשאתה קונה אתה כבר יודע מה תעשה". אז נכון שלרוב מדובר בחריגה קטנה של כמה שקלים אבל חשוב לזכור שהכנסת סיגריות או משקאות חריפים מעל למותר בחוק היא עבירה של ממש - והעונשים בהתאם.