בצל הבחירות לכנסת והמשבר בענף התקשורת, נערך באילת כנס העיתונות השנתי בהשתתפות אנשי מפתח בפוליטיקה, בכלכלה, בביטחון ובתקשורת. הערב התקיים הפאנל המרכזי בסימן התאריך 4 בנובמבר ותחת הכותרת "מה נשתנה", בהתייחסות לרצח רבין. במהלך הדיון התפתח ויכוח מילולי חריף בין חבר הכנסת אחמד טיבי שכינה את העיתונאי חגי סגל "טרוריסט שפוצץ רגליים לראשי ערים פלסטיניים", וזה השיב לו בקריאת ברכות שחיבר לשהידים. את הכנס העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כנס העיתונות השנתי באילת עסק היום במגוון פאנלים, כשהמרכזי שבהם דן בהשלכות רצח רבין, תחת הכותרת 4 בנובמבר - מה השתנה?. משתתפיו: שלום קיטל, חיים יבין, דני דיין, יו"ר מועצת ישע, יונה יהב, ראש עיריית חיפה, חבר הכנסת אחמד טיבי, חגי סגל, עיתונאי מקור ראשון ופרופסור עקיבא כהן ממכללת עמק יזראעל.

הדיון התלהט והפך בין היתר לזירת עימות בין חבר הכנסת טיבי לעיתונאי סגל. טיבי פנה בעקיפין לסגל וכינה אותו "טרוריסט שפוצץ רגליים של ראשי ערים פלסטיניים". סגל השיב והקריא ברכות שכתב טיבי לשאהידים.

עוד במהלך הכינוס טענו דני דיין וחגי סגל שהתנהלות גוש השמאל אחרי הרצח הייתה לא ראויה. "השמאל באמצעות ההסתה נגד הימין, בעקבות הרצח המזוויע של רבין, מנסה למנוע מהימין יציאה למאבקים ציבוריים", טען יו"ר מועצת ישע והוסיף, "אני הייתי בהפגנה בכיכר ציון ואני גאה שהייתי בהפגנה כי היא הייתה דמוקרטית ונכונה. כי ראינו בצדק סכנה למדינת ישראל".

סגל הוסיף ואמר - "אין לי טענות על התגובה האינסטקטיבית על המעשה הזה, ברור שהתגובה היא כעס, זעם. אבל הזמן היו צריכות להיכנס מחשבות שפיות. אני לא זוכר אישיות ימנית מרכזית שאומרת 'רבין בן מוות'".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, טען בדיון כי רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר, השיג את מטרותיו. "אני לא חושב שהיה בהיסטוריה רצח פוליטי שהצליח כמו רצח רבין", הצהיר יהב, "רוב העם הפך להיות ימני, לא מדברים במערכת הבחירות על שמאל אלא על מרכז והפסקנו את השיח עם שכנינו ועם הפלסטינים תושבי ישראל".

"אם בעוד יומיים ייבחר אובמה חכו תראו מה יקרה, אין לנו שיח פוליטי", הוסיף יהב וטען, "יצרנו התרחקות בחברה הישראלית שהפכה להיות שבטית, לאן זה יגיע?. יגאל עמיר הצליח במאה אחוז ולא יירחק היום שתקום ממשלה שתשחרר אותו מהכלא".

העיתונאי חיים יבין אמר דברים דומים, והוסיף לתיאור השבר העמוק בחברה הישראלית. "אני מציע שלא נדבר כל כך הרבה על העבר. הדבר הזה שבר משהו סופי בעמוד השדרה של מדינת ישראל. שנה לפני הרצח, ניגשתי ליוסי שריד, אמרתי לו "תגיד מילה טובה על היהודים, אתה מזניח את היהודים", הוא ענה לי - "בישראל לא רוצחים על רקע פוליטי". ניקח בחשבון שהיריות טסו מימין לשמאל, לא משמאל לימין. הביצה המבאישה מצמיחה לנו ארגזים של תפוחים רקובים".

חבר הכנסת אחמד טיבי טען כי אילו ערבי רצח את רבין, היה היחס לאירוע שונה. "אני רוצה לחזור רגע לנקודה שבה נודע לי על הרצח", אמר טיבי וסיפר, "היה חשוב לי לדעת אם יהודי או ערבי רצח את רבין. אם ערבי היה מבצע את הרצח הנורא הזה, אתם יודעים מה היה קורה? העונש היה קולקטיבי ואף אחד לא יכול היה להתנקות מאשמה קולקטיבית והאשמות בהסתה, אולי אפילו היו מחזירים את הממשל הצבאי במקרה הזה. יהודי ביצע את הרצח היעיל ביותר בהיסטוריה המודרנית. הרוצח ואלה שהוא גדל במיליה שלהם עצרו תהליך היסטורי עם כיוון ברור, ומה השתנה מאז?", סיכם טיבי.

במסגרת 30 הפאנלים השונים בכנס אילת, שמתקיים זו השנה השישית ע"י אגודת העיתונאים תל אביב יחד עם אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת בן גוריון, צפויים לקחת חלק כ-1500 אנשי תקשורת, עיתונאים, שרים, חברי כנסת, דוברים ואנשי יחסי ציבור, אנשי אקדמיה וכלכלה.