כך חולפת לה תהילת עולם. בקרית מוצקין, שאריות השיא של עופר זטלמן, הפכו כבר מזמן לתחתיות עציצים ומתנות לקרובים. מה שלא הפך לשטיחונים ותחתיות, עדיין מחובר לשרשרת שהכניסה את עופר לספר ההיסטוריה - ספר השיאים של גינס.
 
"השיא שלי הוא שרשרת של עטיפות מסטיק 'עלית', באורך שלושה קילומטר", אומר עופר. זה התחיל בעצם מכתבה שקראתי על כל מיני אנשים משוגעים ומוזרים שניסו להיכנס לספר השיאים של גינס, ואמרתי לעצמי, למה אני לא יכול להיות אחד מהם? לא מהמשוגעים ולא מהמוזרים, אבל אחד מהם".

"ואת הרעיון הזה היה לי עוד בצעירותי, בתור ילד עשיתי עם אחותי שטיח מעטיפות של מסטיק", הוא מספר. "החלטתי שזה הרעיון שאיתו אני מנסה ללכת. זה התחיל משעה-שעתיים, עבר ליום-יומיים, שנה-שנתיים, ובסך הכול בערך, כחמש שנים. פיתחתי כזאת מיומנות עם הזמן שיכולתי לקרוא עיתון, לשמוע טלוויזיה, לשים אוזניה של... לשמוע שירים ושערים ברדיו, ותוך כדי גם לקפל".
 
חמש שנים אחרי המסטיק הראשון, העבודה השתלמה. בגיל 33 הוא הגשים חלום של כל ילד. "רציתי להיות בספר השיאים של גינס" הוא אומר. "רציתי לראות את עצמי בספר השיאים של גינס, משהו, תגיד היסטורי".

האיש שרוצה לבנות את סוס הנדנדה הגדול בעולם
 
את עופר מור ליווינו בחצי השנה האחרונה כשהוא מתכנן, מנסר, קודח ומבריג, בדרך לשבור שיא, סוס הנדנדה הגדול בעולם. "חבר שאל אותי, מה הסוס הגדול ביותר שעשו? אמרתי, וואלה לא יודע,
אני אבדוק. נכנסתי לגינס, הסתכלתי, ראיתי... לא כזה גדול, אמנם כפר יפני שלם בנה אותו, והוא 5 מטר על 5 מטר. אמרתי, אני אנסה יותר גדול". אבל מה שהחל בשיחה עם חבר, משך את כל המשפחה לפרוייקט רב מימדים, וילדים מכל הארץ הוזמנו לקחת חלק בתהליך הבנייה  ההיסטורי.

מי לא רוצה להטביע את חותמו בדפי ההיסטוריה. אם לא הצלחת עד גיל 21 להגיע לירח, אז עם קצת רצון והתמדה אפשר להיות הכי טוב בעולם - גם אם אתה הוא זה שהמציא את הקטגוריה.

כך הפך ספר השיאים של גינס, שהתחיל בכלל בוויכוח בין ציידים מי הציפור המהירה ביותר בעולם, לספר פופולארי על גבול הביזאר. כאן בישראל נמלאנו גאווה מהדגל הגדול בעולם. הקרב על החומוס שהפך את הסכסוך לקצת יותר קל לעיכול, ריקוד הרונדו הגדול בהיסטוריה. בעולם אפשר לראות שיאים מדהימים, מרגשים, ולפעמים סתם מגוחכים.

הסביבון הכי גדול בעולם? כמעט
 
גם ערן גרבלר חלם על פיסקה בספר השיאים. "מתחת כאן, יש כאן טונה וחצי של בטון בתוך האדמה, אחריו יש עמוד ברזל, והמשקל בסביבות חצי טון". אבל בספר יש חוקים נוקשים, סביבון צריך להסתובב - כמו סביבון.

"מגינס ביקשו שהסביבון יסתובב על הרצפה  עם החוד למטה, כמו שאתם יודעים. מבחינתי, השגתי את המטרה שלי, ואין לי שום ספק שזה הסביבון הגדול ביותר בעולם", אומר ערן - ולא מתייאש, מי שמנסה להגיע לפסגה, לא נותן לכשלון אחד במשקל חצי טון לעצור אותו, הוא עוד יכנס לספר הספרים, ומתכנן שיא חדש בחנוכה הקרוב.

כשעובדים בגדול, הפרופורציות משתנות. לגילה שמעוני, פשוט נגמרו התשבצים לפתור, אז היא התחילה לחבר אותם בעצמה. "השיא הישראלי עמד על 5,000 ומשהו, ואני עשיתי 16,000, והתעניינתי מה השיא של הגינס העולמי, והסתבר לי ששל העולמי זה 25,000 מילה. ואני עשיתי 40,080".
 
היא קנתה ספרים בתחומים כמו מוסיקה, ספורט וגאוגרפיה, כדי לכתוב 40,080 הגדרות שונות. אבל לספר העולמי, אמרנו, חוקים נוקשים. וגילה, שמעל לכל ספק חיברה את התשבץ גדול ביותר בעולם, נפלה על הגדרה אחת של האנגלים. "הם רוצים שהתשבץ שלי  יהיה בעיתון, כל התשבץ יהיה בעיתון חד-פעמי. זה סתם תשובה".

שיא ישראלי: האסיר שבילה הכי הרבה זמן בבידוד

בהוצאה הישראלית יודעים לספר לנו  גם על השיאים בהם מחזיקה המדינה. אנחנו מחזיקים בשיא ההוצאה הבטחונית הגבוהה ביותר לנפש. אנחנו מחזיקים בשיא האסיר שבילה הכי הרבה זמן בבידוד.
האסיר הפוליטי כמובן.
 
ערן כץ זכר 500 ספרות מהתחלה לסוף ומהסוף להתחלה, והוא נחשב לאיש עם הזכרון הכי טוב בעולם. ערן טוען שלא מדובר בתופעה על טבעית, בסך הכול יש יש כאן שיטה קלה ופשוטה לזכרון.

"פיל שאוכל שום ואז מפיל לירות לתוך איזה פח אשפה ובא גדי קטן שאוכל לוף בצבע חום", הוא מסביר. "אחד, זה למד, כי זה קו ארוך, שתיים, זה בית, נכתב אותו דבר. אגב, אני מזמין כל אחד לשבור את השיא הזה, אשמח".

ועוד כמה שיאים שלא כדאי לשבור
 

ויקטור רבייב, השד מהקווקז (צילום: חדשות2)
ויקטור רבייב, השד מהקווקז | צילום: חדשות2
את השיאים של ויקטור רבייב, "השד מהקווקז", אנחנו לא מציעים לכם לשבור. באמת, אל תנסו את זה בבית, הוא הלך בדרך הקשה. "זה עשה את זה קודם מישהו מתאילנד, 6 חודשים היה מאושפז עם בית החזה שבור", הוא אומר. שש פעמים הוא שבר שיאי גינס, והוא עדיין מחכה להיכנס באופן רשמי לספר. הוא החליט שלא לוותר ועכשיו הוא בדרך לשיא השביעי.

"אף אחד לא זורק 3 סכינים בעולם היום. בהטלה אחת, בזריקה אחת, זאת אומרת, לכיוון הלוח. אנחנו תוקעים 3 סכינים צד הזה של האדם, 3 סכינים מהצד השני". חייב להיות בן אדם באמצע? "אז אחרת, מה הפואנטה? בואי קודם, נבדוק את השיא, צריך לעמוד ליד הלוח ואני אזרוק את הסכינים". עכשיו את האמת, ויקטור, היית עומד פה במקומי? "לא", הוא משיב. "אני סומך על עצמי שאני זורק, על מישהו אחר אני לא סומך".

נראה שאחרי ששוברים את השיא, התיאבון רק נפתח. עופר זטלמן שבר את השיא של עצמו, בשלוש מהדורות רצופות. "חברת גינס העולמית, בעצם, כל הזמן אמרה לי, אתה צריך להמשיך, כי יש מישהו שהוא קרוב אליך, מישהו שהוא קצת יותר ממך, ותמשיך... ובעצם היה פה איזשהו משחק של חתול ועכבר, מי ישיג את מי... מי ינצח את מי... וכשראיתי שבעצם זה משהו אינסופי, החלטתי שאני מגיע ליעד של שלושה קילומטר, עושה סטופ, מה שנקרא. יש כאן שרשרת עטיפות מסטיק באורך של 18 קילומטר", הוא מסביר.

מסתבר שמוחות גדולים חושבים באופן דומה, אבל עופר עשה את שלו, התבגר ועבר לתחום שונה לגמרי. "אז עברתי לתחום האספנות, ובואי אני אראה לך מה החלטתי לאסוף, והנה, את רואה פה את האוסף, אלה הן בובות של ביצי השוקולד של קינדר, יש פה אוסף של 620,4 בובות שונות. למתנת יום הולדת 50 שחגגתי לפני שבועיים, אז קיבלתי ביצי קינדר, אמרו לי שזאת המתנה הכי פרקטית בשבילך". רגע, מי באמת אוכל את כולם? "בעיקר הילדים, אני את השוקולד הזה, במקרה, לא אוהב".

ובמושב קדימה, עופר מהסוס מתחיל לפנטז על הפיסקה שלו בספר. המנוף כבר מוכן, הסוס בהיכון והמתח באוויר. המנוף עדיין מחזיק את הסוס. עופר עלה על הסוס, הוא דוהר לעבר מהדורת שיאי גינס שנת 2011. "זאת חוויה אדירה לשבת פה למעלה, נראה לי שאני אשאר כאן הלילה", הוא אומר. אלא אם בקצה השני של העולם, מישהו בונה סוס גדול יותר.