טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נפתח אתמול בשעה 20:00 בכותל המערבי בירושלים. הטקס הועבר בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

הטקס נערך בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש המטה הכללי בני גנץ ונציגי המשפחות השכולות.

פרס: "לא נשקוט עד שגלעד שליט ישוב"

נשיא המדינה פרס היה הראשון לנאום במהלך הטקס. "אל המקום הזה הגיעו ראשוני בנינו ונגעו באבני הכותל בעיצומה של מלחמת ששת הימים", פתח פרס את דבריו. "כאשר נגעו הצנחנים באבני הכותל, בסיומם של הקרבות האכזרים, הם התקבצו ברחבת הכותל ואמרו קדיש בצוותא", הוסיף פרס.

"בזכות משפחת השכול יכולנו להתלכד יחד כאומה, להתאסף כעם ולהתאחד כמדינה", אמר פרס הנרגש לנוכחים. "לא חיפשנו מלחמות, אלא אלו נכפו עלינו - וכאשר ניצחנו, חזרנו לשחר לשלום", טען נשיא המדינה.

"היינו מפוכחים אז ונותרנו ערוכים כיום - לא נוותר על סיכוי לשלום מלא ואמיתי. אם תיפול הזדמנות אחת - נחפש חדשה", אמר נשיא המדינה לנוכחים. "ישראל חזקה היום יותר מתמיד. היינו הראשונים להציב כיפות ברזל ולהמריא לחלל", פנה פרס אל המשפחות השכולות.

"ברגע שהאיבה תחלוף, נוכל לחיות בשלום עם שכנינו", הביע פרס את תקוותו. "אנחנו מחבקים את צה"ל, הצבא האהוב שלנו. לא ננוח ונשקוט עד שכל החטופים והנעדרים ישובו ושנראה את גלעד שליט כאן איתנו, בריא ושלם", הבטיח פרס וסיכם במילים: "יהי זכרם ברוך".

גנץ: "הכותל - המורשת ההיסטורית של עמנו"

הרמטכ"ל גנץ פתח את דבריו בהתייחסות לחשיבות ההיסטורית של הכותל למורשת היהודית. "הדמעות על הכותל הן הביטוי לשמחה ולכאב, לדבש ולעוקץ, ששזורים בהיסטוריה שלנו. זוהי תמצית תולדותיה של מדינת ישראל", אמר גנץ.

"במערכה המתמשכת של עמנו, במעלה הדרך לעתיד של ביטחון, צה"ל ממשיך לשמור על עמנו - נכון להכריע כל אויב", הוסיף גנץ בהמשך דבריו. "חיילי צה"ל הם משכמם ומעלה. אנשים רבים חירפו את נפשם למען המדינה - ודמותם נותרה לנו כמופת", אמר הרמטכ"ל.

"תעצומות הנפש שלכם מלוות את צה"ל ומחזקות אותו לאורך כל הדרך", פנה הרמטכ"ל למשפחות השכולות. "אני ניצב כאן הערב לפניכם ונשבע להמשיך לזכור. גם מחר, עם זיקוקי יום העצמאות, תמשיך משפחת צה"ל הגדולה לעמוד לצד המשפחות השכולות", סיכם הרמטכ"ל את דבריו.

מניין חללי מערכות ישראל: 22,867

רגע לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, פירסמו ביום שישי במשרד הביטחון כי מספרם של הנופלים נכון להיום עומד על 22,867 בני אדם. מהשנה שעברה התווספו 183 חללים לרשימה.

ממשרד הביטחון נמסר כי מספר האלמנות השכולות נכון להיום בישראל עומד על 4,999 נשים. מספר ההורים השכולים הבודדים הוא 4,315, כש-3,252 זוגות הורים שכולים ו-2,543 יתומי צה"ל משלימים את הרשימה העצובה של 18,361 נפשות בסך הכל במשפחת השכול הישראלית.

 

 

 

 

 

 

 

 

על קברי החללים יונחו נר זיכרון, פרחים וסרט "יזכור"

לקראת כניסת השבת האחרונה, אגף המשפחות במשרד הביטחון השלים את ההיערכות הלוגיסטית לקראת יום הזיכרון, כאשר ההערכה הנוכחית מדברת על כמיליון וחצי אזרחים שצפויים להגיע לבתי העלמין ברחבי הארץ.

כחלק מההערכות, יגיעו נציגי היחידה להנצחת החייל לכל אחד מ-22,867 קברי הנופלים, עד מועד הצפירה מחר ב-11:00, זאת כדי להניח את הסמלים הממלכתיים על קברי הנופלים: נר זיכרון, צרור פרחים וסרט "יזכור".

מאז יום הזיכרון של השנה שעברה פועלים ביחידת ההנצחה לשפץ ולתחזק את בתי העלמין הצבאיים השונים, ללטש ולהחליף מצבות פגומות או ישנות ולעשות הכל כדי שכל קברי החללים לא ייראו מוזנחים.

אלו טקסי הזיכרון שיתקיימו ברחבי הארץ

מחר, בשעה 11:00, תשמע צפירה נוספת במהלך טקסי הזיכרון הממלכתיים ברחבי הארץ.

עוד מחר, ייערכו שורה של טקסים ממלכתיים ברחבי הארץ, כאשר הטקס הממלכתי בהר הרצל יהיה במעמד נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו. בנוסף, יתקיימו טקסים נוספים ב-43 בתי עלמין צבאיים וליד האנדרטה לחללים הבדואים בצומת המוביל.

הערב נערך זו השנה השנייה אירוע "שירים לזכרם", האירוע הלאומי המרכזי שיתקיים במעמד שר הביטחון אהוד ברק, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שר הרווחה משה כחלון והרמטכ"ל בני גנץ.

כחלק מהאירוע מופיעים ברחבי הכנסת מירי מסיקה, רמי קליינשטיין, שלומי שבת, יונתן רזאל, רוני דלומי ולהקות חילות החינוך, האוויר והים, זאת לצד אלפי בני המשפחות השכולות ואזרחים. באירוע יונצחו נופלי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה.

כמו כן, כמדי שנה העמיד משרד הביטחון לרשות הציבור מוקד טלפוני לבירור על הסעות לטקסים השונים בטלפון: 03-7776700.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק