"אני בכלא שבע שנים, אני אמות פה": אי שם בעיר העתיקה בירושלים, כלוא ומבודד, יושב "האיש המקולל" - אירינאוס הראשון, הפטריארך לשעבר של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית. הוא היה איש רב עוצמה, ראש כנסייה חזקה ועשירה, והפך למוקצה, שכלוא בדירה קטנה ויוצא רק לגג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדוע? מדובר בעלילה נפתלת של תככים ומזימות ומככבים בה יחד נזירים ושרים, פרקליטי צמרת ונוכלים. בערבוביה ירושלמית של קדושה ורמאות, רדיפת ממון וכוח וכבוד. "אני בכלא שבע שנים, בפנים, אסור לאנשים מבחוץ להיכנס אליי, ובלתי אפשרי לצאת", סיפר אירינאוס הנצור, שהודח על ידי הכנסייה.

תחילתו של הסיפור, שנשמע כאילו הוא לקוח מימי הביניים, באדמה ירושלמית רבה ויקרה. לכנסייה יש אדמות רבות בירושלים, ולמרבה ההפתעה הכנסייה היא בעלת האדמות הפרטית הכי גדולה בארץ. כמה ומה שוויה? קשה לדעת בוודאות. "זו שאלת מיליארד הדולר", הסביר ד"ר אמנון רמון ממכון ירושלים לחקר ישראל.

"מפה שבה אפשר יהיה לראות את כל הנכסים של הפטריארכיה היוונית-אורתודוכסית, זה יכול להיות איזה סוד בכספת של הכור האטומי", הוסיף רמון. הערכה זהירה טוענת כי לכנסייה היוונית-אורתודוקסית יש כ-70 אלף דונם, פי ארבע ויותר משטח השיפוט של חולון, לשם השוואה. הכנסייה צברה את אדמותיה הרבות במאה ה-19 בעזרות תרומות מעולי רגל ונזירים מטעם הפטריארכיה.

כתבת מגזין אולפ"ש (צילום: חדשות 2)
כך הוא מקבל אוכל | צילום: חדשות 2

צמד נוכלים זייפו את חתימת הפטריארך

הנזירים הממולחים של אז הפגינו חוש עסקי משובח, והבינו שיש פוטנציאל ליצור אוצר עבור הכנסייה, והם קנו קרקעות בהיקף עצום. האדמות הכי יקרות של הכנסייה נמצאות בירושלים - רוב העיר העתיקה רשומה על שמה בטאבו, ועל המבנים מופיע סמל הכנסייה. גם במערב העיר מחזיקה הכנסייה בקרקעות רבות, עליהן בנויה שכונת היוקרה טלביה, בה נמצאים בית ראש הממשלה ובית הנשיא, לאחר שהקרן הקיימת החכירה מהכנסייה את השטח.

החכירה של טלביה מסתיימת ב-2050. בתום התקופה, התושבים עלולים לשלם סכומי עתק עבור חידוש החכירה. הפרדוקס הוא שהכנסייה נשלטת על ידי אנשי כמורה יוונים,  אבל הרוב המוחלט של מאמיניה ערבים. ישראל חוששת מהיום שבו הערבים יתפסו את השלטון בכנסייה, ויחזיקו באדמות היקרות והחשובות בלב ירושלים.

בשנת 2000 נוצרה הזדמנות "לגאול את האדמות": פרקליט הצמרת יעקב וינרוט פנה לשרי הממשלה, וטען כי בזכות שני מקורבים הוא יכול לשכנע את הפטריארך שכיהן אז דיאודורוס, קודמו של אירינאוס בתפקיד, למכור את השטח.

שר האוצר דאז אברהם בייגה שוחט השתכנע, והעביר לקרן הקיימת 20 מיליון דולר כדי לרכוש את אדמות טלביה. הקרן הקיימת העבירה את הכסף לווינרוט, שניכה לעצמו שכר טרחה בגובה של 2.5 מיליון דולרים. הקרן הקיימת קיבלה הסכם שחתום על ידי הפטריארך, אך לאחר זמן קצר מתברר שחתימות הפטריארך זויפו. לא הייתה עסקה מעולם: הקרן הקיימת ועו"ד וינרוט נפלו קורבן לתרמית של צמד נוכלים, והכסף נעלם.

רפי איתן (צילום: חדשות 2)
השיג התחייבות מהפטריארך. רפי איתן | צילום: חדשות 2

"נפלנו בפח במשחקים הביזנטיים"

לאחר שדיאודורוס הזקן הלך לעולמו, נבחר הפטריארך אירינאוס הראשון: תככן שהצטיין בפוליטיקה מלוכלכת. בזמן מאמציו להיבחר לפטריארך, לדוגמה, הפיצו מקורביו תמונות מפוברקות של יריבו במפגש מיני. אירינאוס, כמו כל פטריארך, זקוק להכרה רשמית מישראל על מנת לתפקד. הממשלה עיכבה כמעט שלוש שנים את מתן ההכרה, כי אירינאוס אז כפרו פלסטיני, וישראל לא רתצה אותו כפטריארך.

לימים התברר כי מקור המידע היה שגוי: "מתנגדיו של אירינאוס, שרצו להיות פטריארכים בעצמם, נטעו בלב המודיעין הישראלי מידע כוזב על עמדותיו של אירינאוס", סיפר יוסי גרשון, המקורב לאירינאוס. ככל הנראה, המדינה סירבה להכיר בו גם כאמצעי לחץ, על מנת שיעביר למדינה את קרקעות טלביה. "פשוט נפלנו בפח, במשחקים הביזנטיים. במקום להשאיר את המשחקים הביזנטיים לביזנטים, שיודעים לעשות את זה אלפיים שנה, אלף שנה, התחלנו אנחנו להיות חלק מתוך המשחק הביזנטי הזה", אמר גרשון.

כשאירינאוס קיבל סוף סוף את ההכרה מהממשלה, הוא מכר שני בתי מלון בשער יפו, בכניסה לעיר העתיקה, דווקא לעמותת הימין הדתי עטרת כהנים. המהלך התברר כטעות גדולה, מכיוון שרוב המאמינים של הכנסייה הם ערבים, והם לא רצו להתחיל למכור את העיר העתיקה ליהודים. מישהו מאויביו של אירינאוס החליטו להדליף את דבר העסקה בשנת 2005.

מהומת אלוהים קמה, והפטריארך הושווה ליהודה איש קריות שבגד בישו. "אנשים חייבים לדעת את האמת, את מה שקרה. כל האנשים.
הם לא נותנים להיכנס אליי, ואומרים לאנשים שמכרתי וברחתי", הצהיר אירינאוס.

כיום, הפטריארכיה מנסה למחוק את קיומו של השליט הקודם שלה בגלל עסקת שער יפו - אירינאוס הודח והורד לדרגת נזיר פשוט, מעשה חסר תקדים באלף שנות קיומה של הכנסייה הזאת. במקומו נבחר פטריארך חדש, אבל אירינאוס מסרב לקבל את הדין ומתעקש שהוא הפטריארך החוקי.

הואשם בעבר בשוחד והלבנת הון. וינרוט (צילום: חדשות 2)
נעקץ פעמיים. עו"ד וינרוט | צילום: חדשות 2

"עקרתי לעצמי את השיניים"

הדירה הזו היא המאחז האחרון של אירינאוס, והפטריארכיה סגרה עליו את דלת הברזל, ומונעת את הגישה אליו מבחוץ. "הם עושים את זה כדי שאני אעזוב. אבל אני הקדשתי את חיי לאלוהים, אז אני מסוגל לסבול את הכול", הבהיר אירינאוס, שנמנעה ממנו טיפול רפואי לדבריו. "השיניים שלי הלכו, נותרו לי רק שתי שיניים. עקרתי אותן בעצמי כשכאבו לי. הם לא נותנים לא לרופא ולא לאף אחד אחר להיכנס פנימה".

מבקר אחד בכל זאת מבקר בחשאי את אירינאוס: אבו עמאר, מוסלמי, בעל מכולת קטנה בעיר העתיקה, שהתיידד עם הפטריארך בעבר. "הוא מלך. מלאך. הוא אסיר, אבל יש לו כוח ואלוהים לא יעזוב אותו". יום-יום כשהסמטאות מתרוקנות, כבר יותר משש שנים, אבו עמאר מגניב לו מזון.

"אני לא יכול לעזוב אותו. אכלנו ביחד, שתינו ביחד. כל מה שהוא רוצה, אני עוזר לו. אם צריך לתקן דברים בדירה אני מתקן. יש לי דרך. אפילו בהליקופטר, אני נכנס אליו, אל תדאג", סיפר אבו עמאר. לדבריו, הוא לא מקבל תשלום מאירינאוס: "אלוהים משלם, אל תדאג".

גם לאחר הדחת אירינאוס, המשיכה ישראל להסתבך בניסיון לרכוש את האדמות בירושלים: ב-2007 הקרן הקיימת דנה עם תיאופילוס, יורשו של אירינאוס, ולטענתה הגיעה עמו לסיכום, לפיו בתמורה להכרה מהממשלה הפטריארכיה תשיב לקרן 13 מיליון דולר או שתחכיר לה את שכונת טלביה ל-150 שנים נוספות במחיר נוח. באותה העת, תיאופיליוס היה זקוק להכרה רשמית מממשלת ישראל, אחרי שדחו אותו במשך שנתיים.

השר לשעבר רפי איתן היה יושב ראש ועדת השרים שהייתה צריכה להחליט בנדון. לדברי איתן, ועדת השרים לא התנתה את הנושאים העסקיים ההכרה באישור מינויו של תיאופילוס. ב-16 בדצמבר 2007, לפני שרפי איתן מעלה להצבעה בממשלה את ההכרה בתיאופילוס, הוא חילץ ממנו הבהרה קטנה. לדבריו, תיאופילוס אמר לו בטלפון כי ההסכם עם קרן קיימת קיים. לאור זאת תיאופילוס קיבל את ההכרה הנכספת מממשלת ישראל, ואחר כך התנער מההסכם עם קק"ל שמעולם לא נחתם.

מסרב לצאת לחופשי: "אמות פה"

נפגעים רבים נותרו בפרשה: תושבי שכונת טלביה בירושלים נפגעו מכיוון שמחירי הדירות שלהם צונחים, כי המדינה לא הצליחה לקנות את האדמות, והאם עוד עשויים לשלם מיליוני שקלים כדי לרכוש את השטח עם תום ההחכרה.

גם עו"ד וינרוט הפסיד: לאחר 12 שנה, ולאחר שקק"ל תבעה אותו והנושא הגיע לפסיקת בורר, וינרוט החזיר את העמלה היקרה. גם עמותת עטרת כהנים, ששילמה מיליוני דולרים על שני בתי המלון ליד שער יפו, לא הצליחה לקבלם לחזקתה מכיוון שהכנסייה מתכחשת.

המפסיד הגדול ביותר כמובן הוא אירינאוס הראשון, העקשן הגדול שלא מוכן להשלים עם העובדה שבשבילו המשחק נגמר. הוא מסרב לחזור ולהיות אדם חופשי: "זה מה שהם רוצים, להכריח אותי לעזוב את המקום. אני לא אזוז, אני אמות פה".

"הם לא יכולים להוציא אותו - הוא חזק, אלוהים איתו. אני מבקש מאלוהים שיחזיר אותו לכיסא שלו", הוסיף אבו עמאר, "אני מאמין בזה, אלוהים גדול".

מהפטריארכיה נמסר בתגובה: "הנזיר אירינאוס כולא עצמו במעונו לחלוטין מרצונו והוא יודע היטב שהוא חופשי לעזוב את המקום בכל רגע שיחפוץ. לא מונעים ממנו ביקורים והטענה לפיה הפטריארך הנוכחי הבטיח לשלם לקק"ל 13 מיליון דולר הינה עורבא פרח. לא היו דברים מעולם".

ממשרדו של עו"ד ויינרוט נמסר בתגובה: "על אף שלא ייצגנו את קק"ל ואת שכר הטירחה קיבלנו מלקוחותינו, אמרנו מהיום הראשון כי במידה שיקבע בית המשפט שהעיסקה בטלה, נחזיר את מה שקיבלנו, וכך עשינו".

בהכנת הכתבה השתתפה מיכל פעילן