מתפללים בכותל (צילום: יוסי זילברמן)
עימות במקום תפילה. הכותל המערבי (ארכיון) | צילום: יוסי זילברמן

שוטרי מרחב דוד במשטרת ירושלים עיכבו הבוקר לחקירה מתפללת שהתעטפה בטלית והחזיקה בספר תורה ברחבה העליונה של הכותל המערבי.

בשעות הבוקר הגיעה למתחם אחת מחברות ארגון "נשות הכותל" לרגל תפילת ראש חודש כסלו, וגרמה לסערת רוחות כשהתעטפה בטלית ואחזה בספר הקדוש מול עיניהן המשתהות של הנוכחים במקום.

נציגות הכותל סילקו את המתפללת מהאתר, כיוון שהפרה את הנחיית בג"ץ לשמור על "סטאטוס קוו" בכל הנוגע להתנהלות הנשים במקום. לאחר מכן עיכבו השוטרים את האישה לחקירה.

"פרובוקציה וכותרות צעקניות"

"מדובר במעשה פרובוקטיבי להפוך את הכותל לאדמת מריבה ומחלוקת, בניגוד להחלטות בג"ץ", אמר בתגובה רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ שליט"א.

לטענת הרב, לאחרונה מנסים גופים שונים לפגוע בכותל לצורך אינטרסים פוליטיים, ובוחרים לנצל את הוויתו המורכבת לחידוד מסריהם הציבוריים ולקידום תפיסת עולמם הפוליטית.

"בכותרות צעקניות הם מבקשים לערער את המרקם העדין", ציין הרב. "הם מתעלמים מהיותה של רחבת הכותל המערבי מקום עדין ומורכב, המחייב ענווה ואורך רוח על מנת לאפשר לכל איש ואשה למצוא בה את מקומם".

בסיום דבריו, ביקש הרב רבינוביץ להרחיק את הפוליטיקה והמחלוקת מהכותל המערבי. "הוא שייך לכולם- חילוני ודתי", הדגיש. "עלינו מוטלת הזכות והאחריות למצוא את שבילי הזהב המאחדים בין כולנו, בעיר שחוברה לה יחדיו".