יום אחרי ההפגנה הסוערת בתל אביב, החל השבוע בסימן מתח בין פעילים חברתיים לבין כוחות המשטרה והפקחים העירוניים - שאמורים להגיע הבוקר אל מאהל המחאה בשכונת התקווה ולפנות אותו מיושביו. בתהלוכה שנערכה אמש נגד המהלך נעצרו 23 פעילים, בהם סתיו שפיר ומנהיגים נוספים של המחאה החברתית.

בתקיפת שוטרים שיובאו היום לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט. בריאיון שהעניקה הבוקר לחדשות 2 באינטרנט, אחרי שיחרורה ממעצר, סיפרה שפיר על הלילה שעבר עליה ועל מפגן המחאה שבשיאו נעצרה.

"הגענו לשם במטרה לבלות את הלילה עם דיירי המאהל וגם יצאנו להפגנה ספונטנית בשכונת התקווה כדי להביא כמה שיותר אנשים להפגנה", אמרה שפיר. "בסופו של דבר מצאנו את עצמנו, יותר מ-30 אנשים, עצורים ללא סיבה ברורה. עברתי חיים שלמים בלי להיעצר, בחיים לא התכוונתי להגיע למצב כזה. חצי שנה אנו נאבקים למען עתיד ילדינו, מול כוחות האופל שפשוט מנסים לעצור את הפעילות שלנו, אנו מפגינים ללא אלימות שוב ושוב למרות שהמשטרה פועלת באלימות גדולה שאותה גם חוויתי אישית, ואנו נמשיך ככה".

"כשאני נעצרתי, היו שם כמה שוטרים שפשוט זרקו אותי לתוך הניידת בלי לספר לי למה ועל מה אני נעצרת", הדגישה. "כשאני בתוך הניידת, אחד השוטרים החליט להחטיף מכות מאוד כואבות לעצור שהיה לפניי, דרשתי לשאול מה שמו והוא סירב להגיד לי את שמו. כשהגענו לתחנה הוא שלף אותי מהניידת וגרר אותי לתוך חדר המעצר ואמר: "פעם הבאה תדעי לא לשאול שאלות!". זו תגובה של שוטר שאני מבקשת לשאול את שמו, זו לא משטרת ישראל שאני רוצה במדינה שלי. לא נתקלתי באלימות כזאת מאז ימיי בצבא".

מעצרה של סתיו שפיר, בשבוע שעבר (צילום: ענת צחור)
שפיר בזינזאנה המשטרתית, אמש | צילום: ענת צחור

לטענת שפיר, "אנחנו, הפעילים, לא נהגנו בשום סוג של אלימות ובסך הכל מימשנו את הזכות הבסיסית שלנו למחות למען מחוסרי דיור. זו הייתה פעולה מלאה בסולידריות".

"כנראה שהמחאה מפחידה מישהו, עצם העובדה שהיא מחזיקה מעמד הרבה זמן זה כנראה איום", לדברי שפיר. "ישבתי הלילה בבית המעצר ביחד עם כ-30 אנשים, כולם בעיניי שותפים להנהגה במידה שווה. כולם פעילים שמצליחים להחזיק מעמד בתוך המאבק מתוך אמונה בצדקת הדרך. המטרה הגדולה שלנו היא שינוי מאוד עמוק באופי של המדינה שלנו, לעומת איך שהיא נראית היום, אך שינוי כזה לוקח זמן, עושים אותו בעבודה מתמשכת".

משתתפי ההפגנה, אמש בשכונת התקווה (צילום: ענת צחור)
משתתפי ההפגנה, אמש בשכונת התקווה | צילום: ענת צחורבמשטרה, עם זאת, מסרו בתגובה לטענות שהציגה בריאיון: "ההפגנה אמש הייתה בלתי חוקית והשוטרים נקטו אמצעים כשרים למעצר המפגינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק