את הסרט הרע הזה חוו נערות שעברו חשיפה מטלטלת באינטרנט: כאן הן מוצגות בטשטוש, עיוות קול ושם בדוי - הכל כדי לשמור על הפרטיות שלהן, אבל זו כבר נרמסה, כל החברים בבית הספר, גם החברים של החברים כבר ראו את התמונות הכי אינטימיות שלהן במרחבי הרשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ילדים התחילו להגיב על התמונה שהעליתי: 'איזה זונה היא ואיזה שרמוטה. מה היא מצטלמת ככה? אין לה כבוד? ואני הגבתי קשה, מאוד התביישתי לצאת מהבית'. כל העיר שלי ראתה את התמונות. הם היו בסה"כ שעתיים באינטרנט, אבל בשעתיים אנשים הפסיקו גם לראות וגם לשמור את זה. הם מעבירים הלאה מי שרואה ושומר אז הוא מעביר לעוד חבר ועוד חבר", סיפרה מאיה (שם בדוי).

כמו כל ילדה בת 13, מאיה הייתה מחוברת לכל הרשתות החברתיות. מישהו שהזדהה כנער בן 14 יצר איתה קשר. השיחות נעשו מוזרות, היא נבהלה, ניתקה מגע עד שהגיע טלפון: "הוא אמר שהוא לא רוצה לפגוע בי. שאשלח לו תמונות שלי בעירום. הוא לא איים, אבל מהקול שלו זה נשמע ככה. הצטלמתי בחדר ואני לא זוכרת רק שהיד שלי רעדה, אז שלחתי לו והתנתקתי כדי לא לדבר איתו יותר מדי. מאז - לא שמעתי ממנו כמה חודשים". אחרי חודשיים הגיעה עוד שיחת טלפון נוספת בדרישה לתמונות נוספות.

במקרה של נועה, דווקא נער שאיתו יצרה קשר ברשת צילם אותה מבלי שידעה - ברגע אינטימי. "פתאום אני רואה שלוש תמונות שלי. הוא מריץ ומריץ ומריץ ואומר לי הנה התמונות שלך יוצאת מהמקלחת. התחלתי לבכות. אמרתי לו בבקשה, אל תעשה לי את זה, למה אתה מאיים עלי? הוא אומר לי: 'לא מעניין אותי. לא איכפת לי. את עכשיו הולכת איתי לחדר שאת יכולה לנעול ועושה איתי מצלמה. התחלתי לבכות ופתחתי מצלמה - והוא ראה אותי בוכה. אמרתי לו בבקשה, תפסיק, אני לא רוצה".

גם להורים של אגם בת ה-14 לא היה מושג שחברה קרובה חיטטה בטלפון הנייד של בתם ושלחה לידיד תמונה חושפנית של אגם בתחתון בגד ים. מהר מאוד התמונה עלתה לפייסבוק אבל אמא שלה הייתה האחרונה בעיר לדעת.

"ראיתי מה קורה לנערות. זה הרסני"

"ביקשנו שיפסיקו"
"ביקשנו שיפסיקו" | צילום:

על האווירה הזאת, שממנה צומחת התופעה של הפצת תמונות עירום של נערות צעירות, אפשר ללמוד מאוראל בן ה-18, שמנהל את קבוצת הנוער אולי הכי פופולרית בפייסבוק. כמעט מאה אלף חברים שמעלים תמונות- המטרה: דירוג גבוה ולייקים, וכל האמצעים - כשרים.

מלבד תמונות פרובוקטיביות שהנערים והנערות מעלים בעצמם, הקבוצה של אוראל מוצפת גם בתמונות עירום וסרטוני סקס, חלקם פיקטיביים - וחלקם של נערות אמיתיות. היום אוראל הוא שומר הסף ומקפיד להוריד כל סרטון פוגעני- אחרי שלמד בעצמו איך המצלמה הופכת במהירות לכלי נשק: "צריך לחשוב מה קורה בסוף. ייסורים, קללות בבית ספר. ראיתי מה קרה לנערות ואני ממש נגד זה", אמר אוראל.

הנערות שלמדו בדרך הקשה להיות חכמות ברשת כבר יודעות לשמור על עצמן, אבל בסופו של דבר על הכתפיים הצרות שלהן ושל הוריהן מוטלת המשימה הסיזיפית- לכבות את השרפות שנדלקות עם כל איום לפרסום או סחיטה, עם כל שמועה.

שלוש שנים אחרי - מאיה כמעט בת 16, ולפני שעלתה השנה לתיכון השתמשה דווקא ברשת, בכלי שפגע בה - כדי להציל את כבודה. היא העלתה סטטוס חושפני על מה שעבר עליה- בניסיון לקבל מעט שליטה, שיבינו ושיניחו כבר. "אני כועסת על עצמי. ששמרתי את זה אצלי ולא דברתי עם מישהו. אין יום שאני לא חושבת על זה", סיכמה בעצב.