הטרגדיה בקריית גת: מצבה של התינוקת בת השנה שנשכחה אתמול במכונית הוריה, מוסיף להיות קשה והיא עדיין נמצאת בסכנת חיים. הפעוטה מאושפזת מאז אתמול ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי באשקלון, לאחר שאמה מצאה אותה במושב האחורי של המכונית המשפחתית - שם שהתה שעות.

פרופ' מנחם שלזינגר, מנהל מחלקת ילדים בברזילי, סיפר היום לחדשות 2 באינטרנט כי "יש שיפור הדרגתי במצבה. היא התעוררה, היא נושמת בעצמה ושומרת על דופק יציב. יש גם שיפור הדרגתי בבדיקות, אך מוקדם לומר שהיא יצאה מסכנת חיים".

"יכולים להיות סיבוכים. בכל יום שעובר אנחנו שמחים, אבל אי אפשר לדעת בוודאות האם יש נזקים מאוחרים יותר. היא תחת הרדמה, אם יש נזקים מוחיים גדולים אז יהיה אפשר להבחין בכך", אמר פרופ' שלזינגר.

הרופא הדגיש כי, "היא עדיין בסכנה. צריכים לעקוב אחרי כל הבדיקות מפני שחום כזה פוגע בכל תא בגוף, יש נזקים בהרבה מאד איברים". פרופ' שלזינגר סיפר כי הוריה של התינוקת לא משים ממיטתה. "גם הסבתא והסבא כל הזמן שם, זה טבעי. ההורים בשוק והם מתואששים, אנחנו משתדלים לא לדבר איתם וגם מיוזמתם הם לא דיברו על זה. יש לי הרבה ניסיון עם בני אדם, אני מניח שבשלב מסוים הם ירצו לדבר, אבל הם עדיין צריכים לעכל את המצב".

לאב נודע ששכח את בתו - והוא התעלף

האם הגיעה עם בתה לתחנת מד"א בעיר אתמול, כשהיא מעורפלת הכרה. "לתחנה פרצה אישה שהיא אוחזת בידיה תינוקת וצורחת 'תצילו לי את הילדה...תצילו אותה'", שיחזר הפרמדיק יהודה אביב. ניידת טיפול נמרץ של מד"א שהייתה בתחנה טיפלה בתינוקת עד לייצוב מצבה.

נהג הרכב, האב, היה אמור להוריד את בתו במעון. לחדשות 2 נודע כי בדרך כלל האב לוקח את שני בניו האחרים לבית הספר - אך היום הוא לקח את 3 הילדים, ביניהם גם הבת הפעוטה. את שני הבנים הוא הוריד בבית הספר, אך התינוקת כאמור נשכחה.

לפי ההערכות, התינוקת נותרה לבדה ברכב כשעתיים או שלוש שעות. לבסוף, כשהגיעה האם לאסוף את הרכב היא הבחינה בבתה במושב האחורי, ולפי הסרטון שהגיע לידינו - הגיבה בבהלה. בסרטון היא נראית רצה למושב האחורי, לוקחת את בתה בידיה ורצה לחנות אביזרי רכב סמוכה.

"היא באה אליי עם התינוקת על הידיים וצעקה 'אמבולנס, אמבולנס'", שחזר בעל החנות את שאירע. "ראיתי אמבולנס קרוב אז אמרתי לה 'שם, שם'. היא הייתה בהלם ולא הגיבה, אז לקחתי את התינוקת בעצמי והתחלתי לרוץ לאמבולנס".

בתחנת מד"א אליה הגיעה התינוקת סיפרו מוקדם יותר היו כי "אנחנו קיבלנו אותה במצב התייבשות". האב, עובד סוציאלי במקצועו, התמוטט אף הוא ופונה גם כן לבית החולים.

הרופאים: כל מערכות הגוף יכולות להיפגע

"התינוקת במצב יציב, אבל קשה כרגע לדעת מה הפגיעה", אמר לחדשות 2 אמש שרגא אבינר, אחד הרופאים שטיפלו בפעוטה שנשכחה. "היא הגיעה במצב קשה עם הכרה מעורפלת, מפרכסת, וכרגע הפרכוסים פסקו".

שרגא הוסיף, "כשמגיעים לטמפרטורה שבה היא הגיעה למד"א, 41.8 מעלות, וסביר להניח שהטמפרטורה ברכב הייתה יותר גבוהה, הפגיעה היא בעיקר נוירולוגית. אבל כל המערכות בגוף יכולות להיפגע. קרישת הדם, התייבשות קיצונית יכולה לגרום לפגיעה בכליות. נצטרך לתת לה זמן להתנקות מהתרופות וכשהיא תתעורר נדע יותר טוב. את הנזק המלא נראה לאחר שעות או ימים".