"זהו יום חג, לא צריכה להיות פריפריה בישראל". לאחר שנים של תכנון ובנייה, חנכו היום (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ את הרכבת לשדרות ואת תחנת הרכבת בעיר. נתניהו הדגיש כי הרכבת "מחברת את כל המדינה, מקריית שמונה ועד אילת, וזה משנה את פני המדינה הלכה למעשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מציינים היום יום חג, נקודת ציון במימוש החזון לחבר את כל מדינת ישראל ולבטל את הפריפריה. לא צריכה להיות פריפריה בישראל!" הצהיר ראש הממשלה. "הכל נגיש והכל מחובר. כל מה שאנחנו רוצים אנחנו מצליחים לעשות, רק אם נשמור על הביטחון שלנו".

שר התחבורה ישראל כץ הוסיף בטקס חנוכת התחנה הממוגנת החדשה: "ישנה אווירה כנה של חגיגה, כיוון ששדרות היא סמל לאומי. אני וראש הממשלה החלטנו לחבר את הנגב והגליל ללב המדינה ולגשר על כל הפערים החברתיים". כץ טען כי הרכבת היא "גם כלכלית וגם ציונית - אולי לפקידי האוצר זה לא כלכלי אבל לתושבי האיזור זה כלכלי מאוד".

הרכבת מגיעה גם לשדרות (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
נתניהו, כץ וראש עיריית שדרות ברכבת | צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנסיעה בחינם לתושבי האזור למשך 90 יום

כץ הדגיש כי תושבי שדרות, נתיבות, אופקים והמועצות האזוריות שמסביבן, "כולל סטודנטים וחיילים", יהיו זכאים לנסוע ברכבת משדרות ובחזרה ללא תשלום במשך שלושה חודשים. "אלפים כבר נרשמו", אמר כץ, שציין כי הנסיעה תתבצע באמצעות כרטיס רב קו נטען של הרכבת שיחולק לתושבים בתחנת הרכבת בשדרות.

היום בשעה 16:00, תצא הרכבת הראשונה מהעיר, שצפויה להגיע לתל אביב כעבור 58 דקות. נסיעה לאשקלון למשל, צפויה להימשך רק 12 דקות - ולחבר את שדרות עם קו החוף הדרומי. במשרד התחבורה מדגישים כי התחנת בשדרות, שהוקמה בעלות של כ-50 מיליון שקלים, היא תחנת הרכבת הראשונה בישראל הממוגנת נגד טילים.

התחנה כוללת טרמינל נוסעים חדיש, רציפי נוסעים באורך של כ-300 מטרים, שלוש מסילות ברזל ומעברים תת-קרקעיים ועיליים. בצמוד לתחנה נבנה מגרש לכלי רכב, הכולל 400 מקומות חניה. במסגרת הפרויקט מוקמת טיילת, הכוללת שביל להולכי רגל ואופניים, באורך של יותר מקילומטר, ממכללת ספיר ועד לתחנה.