העיניים בעולם החרדי בארץ וגם בתפוצות נשואות אל ערב הקומה העשירית במרכז הרפואי "שערי צדק", אל החדר שבו מאושפז הרב יוסף שלום אלישיב.

"בהתחשב בגילו המופלג ובכל הנתונים, אני חושב שהרב זקוק לנס בשביל שהוא יוכל להתאושש ולחזור לקדמותו, אבל הוא כבר לימד אותנו שהוא לא צועד עם הסטטיסטיקות", מספר יו"ר "מגן לחולה" הרב בנימין פישר.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התייחס גם הוא למצבו של הרב: "אנחנו מקווים שאכן היציבות שבה הרב נמצא עכשיו תתחזק, הלב יתחזק, וכל הדברים, כל המערכות יתחזקו, בגלל שאנחנו כולנו צריכים את הרב".

אבל המתבונן מבחוץ עשוי לשאול, מדובר הרי באדם בן כמעט 102, על מה בעצם מתפללים כולם? "העובדה שהוא איזושהי כיפת ביטחון ששומרת על עם ישראל, לא רק על אנשים חרדים, פשוט בן אדם מיוחד שכל חייו בורח מכסף, בורח מכל דבר שהוא של גשמיות, רק רוצה רוח, בורח מכבוד. יש תחושה שהאישיות שלו היא בעצם שומרת על איזושהי יציבות", מסביר דובר בית הרב שלמה קוק.

חי מימי הטורקים - ועד לעידן הפייסבוק

האיש שחי מימי שלטון הטורקים בישראל ועד עידן הפייסבוק, בעצם מעולם לא למד בישיבה באופן רשמי. הוא אוטודידקט ובניגוד למנהיגים מובהקים, כמו הרב שך או הרבי מילובביץ', שפעלו, יזמו, נאמו, הרב אלישיב היה למנהיג רק מכוח לימודו. אין כאן סגולות של באבא, גם לא כריזמה, רק גמרא.

כדי להבין את דמותו צריך לצפות בווידאו המאוד פופולרי בעולם החרדי, הקלטות של שעות רצופות שבהן הרב אלישיב לומד. אם מריצים את ההקלטה קדימה ועוד קדימה, רואים אותו ממשיך - ללא הפסקה, זה מה שעשה ברוב זמנו בכל המאה האחרונה.

אבל בשנים האחרונות נדרש יותר ויותר לסוגיות ציבוריות שונות. ברחוב החרדי לא מעזים היום על ההנהגה החרדית ביום שלאחר הרב אלישיב, למען האמת גם על הרב אלישיב עצמו לא מדברים, אלא על יוסף שלום בן חיה מושא, השם שבו מתפללים לרפואתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק