"מדובר במקרה קשה של חוסר רגישות ואטימות למצבה של שני אגיב, אם נעשה פה עוול צריך לשחרר אותה במיידי מהכלא, ואם היתה טעות אז להתנצל" - כך אמרה הבוקר דוברת צה"ל לשעבר, ח"כ מירי רגב (ליכוד), בעקבות הסיפור הכואב שנחשף אמש בחדשות 2 באינטרנט.

שני אגיב, נכה בת 24, יצאה בשבוע שעבר מביתה ביישוב קדימה וסיימה את אותו היום בכלא צבאי. אגיב הסובלת ממספר נכויות - בהן עיוורון בעין אחת, עקמת ובעיות לב - רצתה מאוד להתגייס לצה"ל. הצבא שלח אותה מרופא לרופא, עד שלבסוף הרימה ידיים ונכנעה לטרטור. צה"ל הכריז עליה כעריקה, אבל היא גילתה זאת רק בשבוע שעבר, 5 שנים אחרי מועד הגיוס המקורי - כשנעצרה במקרה ונשלחה לשבועיים בכלא צבאי.

ח"כ רגב נדהמה לאחר ששמעה את הסיפור. "אם זה הסיפור זאת שערורייה", אמרה. "הצבא מניסיוני מאוד רגיש לנושאים כאלה ומגייס נכים לצה"ל. אני לא מכירה הרבה אירגונים כמו צה"ל שמתייחס לנכים ודואג לשלבם".

"אפנה לראש אכ"א ולרשויות הצבא כדי לבדוק את הסוגייה ולתקן את העוול שנגרם לבחורה", הוסיפה דוברת צה"ל לשעבר. "זה לא הגיוני, וצריך לשחרר אותה. אני מקווה שמדובר בטעות".

"על פניו מדובר במקרה חמור ביותר", אמר ח"כ נחמן שי (קדימה), גם הוא דובר צה"ל לשעבר, בתגובה לסיפור. "הנושא דורש בדיקה בעניין הנערה הנפגעת: לדעת כיצד היא הגיעה למצב הזה וכיצד ניתן למנוע מקרים כאלה בעתיד. במקביל צריך לסייע לנערה השתחרר בהקדם מהכלא".

מטה הנכים: "היא צריכה לקבל פיצוי על האטימות והאכזריות"

גם במטה המאבק של הנכים היו המומים מהפרשה. "לא רק שהמערכת הצבאית הייתה אטומה וטרטרה ולא התחשבה בצרכים של אותה בחורה עד כדי שהיא נאלצה לערוק משום שהמערכת שברה אותה, אלא שהיום היא גם משלמת את המחיר על חטאיה של החברה שהביאה אותה למצב זה", מסר דובר מטה מאבק הנכים, יואב קריים.

"אם צה"ל הוא צבא מוסרי כמו שהוא טוען להיות", הוסיפו במטה הנכים, "שני לא צריכה להיות בכלא ואף צריכה לקבל פיצוי על האטימות והאכזריות שצה"ל גילה כלפיה".

עיוורת בעין וסובלת מבעיית לב מולדת  

רגב. מתנצלת
"זאת שערורייה". ח"כ מירי רגב | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

הסיפור של שני מתחיל בגיל שלוש, כאשר אובחנה כבעלת קטרקט מולד. רופאי העיניים שטיפלו בה לא הצליחו להציל את עינה הימנית ושני נותרה עיוורת. כשנה לפני כן, עברה שני ניתוח לב שתיקן פגם מולד בליבה, ואם כל זה לא מספיק - זמן קצר לפני גיוסה התגלתה גם עקמת בגבה.

כאשר הגיעה שני לגיל 18, היא רצתה מאוד להתגייס והחלה בהליכי גיוס לצה"ל. הצבא, מטבע הדברים ובשל נכותה של שני, החליט מלכתחילה כי הוא אינו מעוניין לגייס את הצעירה שעברה הרפואי רווי בבעיות בריאותיות, אך השתהה עם הפטור הסופי.

בינתיים, שני טורטרה מרופא כזה לרופא אחר, עד שלבסוף הרימה ידיים והפסיקה לגשת לרופאים. גם הצבא, כך חשבה שני, הרים ידיים, הפסיק לשלוח לה מכתבים ולמעשה יצא מהתמונה. חמש שנים מאוחר יותר - הוא חזר לחייה ביתר שאת.

ממעבר החצייה - לכלא צבאי

ב

שני אגיב - נעצרה על עריקות
הנכה שנשלחה לכלא צבאי. שני אגיב | צילום: חדשות 2
שבוע שעבר צעדה שני ברחבי העיר נתניה, ובהיסח הדעת חצתה את הכביש באור אדום. שוטרת תנועה שהבחינה בה עצרה את הצעירה וביקשה ממנה תעודת זהות. כאשר הקלידה השוטרת את פרטיה למסוף, קיבלה מידע כי הצעירה החייכנית שעומדת מולה היא עריקה ומתחמקת משירות צבאי בחמש השנים האחרונות. משם הדרך לבית הכלא הצבאי ולמעצר של 14 ימים הייתה קצרה.

גורמים בצה"ל: "עד שלא תמציא מסמכים, מעמדה לא ישתנה"

גורמים בצה"ל מסרו לחדשות 2 בתגובה: "המלש"בית הנ"ל לא התייצבה למספר רב של זימונים שונים בינהם צווים ראשונים, וועדות רפואיות ואף צו גיוס בטענה כי אינה כשירה רפואית לשרת. לאחר שהוסבר לה פעמים רבות כי פטור רפואי משירות מצריך אישורים רפואיים, התקבל מסמך שלא מעיד על מצבה הרפואי הנוכחי. מסמך זה התקבל בלשכת הגיוס כשנתיים לאחר זימונה הראשוני".

בצה"ל הוסיפו: "הודגש בפניה כי מעמדה הנוכחי מוגדר כמשתמטת גיוס. לאור חוסר שיתוף הפעולה נקבע כי עד שלא תמציא מסמכים רלוונטיים בנוגע למצבה הרפואי, מעמדה לא ישתנה. המלש"בית החלה בריצוי מחבוש בתאריך ה-19.7 וטרם נקבע מועד שחרורה".

אחרי 5 שנים: הנכה הוכרזה כעריקה - ונשלחה לכלא צבאי