בשבוע שעבר יצא לדרך הפרויקט השאפתני והשנוי במחלוקת - המעבר לתעודות זהות ביומטריות. מדובר במהפך שכולל מאגר ארצי של תווי פנים וטבעיות אצבעות - כשההגיון הוא שבדרך זו לא ניתן יהיה לגנוב זהויות. מבדיקת חדשות 2מתברר שאפשר: בלי יותר מדי קשיים ניתן להוציא תעודת זהות ביומטרית, "חכמה" כביכול, בזהות שאולה ואיתה ניתן לעשות הכל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחקירנית חדשות 2 בדקה את האפשרות להצטרף לניסוי עם תעודת זהות של קרובת משפחה שנתנה את הסכמתה לכך. אין ממש דמיון בפנים בין השתיים - אבל זה לא הפריע להליך.

למרות שאין דמיון בין התחקירנית לבעלת התעודה, היא לא נתבקשה להציג תעודה נוספת או הוכחה אחרת להיותה בעלת הזהות המוצגת. לאחר מכן - המשיכה לשלב הבא. "אנחנו מזינים פרטים ושואלים אותך מספר שאלות כדי לזהות שזו את וזהו - מצלמים אותך", נאמר לה. במשרד הפנים סבורים שהשאלון שיוצג ימנע גניבת זהויות ורק בעל הזהות כביכול יידע לענות על השאלות הבאות.

השאלות ה"קשות": "מהו שם סבך מצד אביך?"

אז לפני שיצאה למשימה, נכנסה התחקירנית למרשם האוכלוסין הפרוץ של משרד הפנים שדלף לרשת האינטרנט לפני כמה שנים. את התשובות לכל השאלות שנשאלה במשרד הפנים אפשר לדלות כאן - ולהשיב לפקידה. "באיזה יישוב גרים הורייך?", או "מהו שם סבך מצד אביך?" ו"מה שם אחותך הצעירה ביותר?". בסוף התשאול הפשוט - "האימות עבר בהצלחה".

מסתמן: גישה אמריקנית למאגר מאובטח (צילום: רויטרס)
מאגר ביומטרי. ארכיון | צילום: רויטרס

לאחר השאלון - עברה התחקירנית לצילום הפנים. משזה מאחוריה - נותרה רק טביעת אצבע כדי שהיא תקבל חותמת רשמית לזהות השאולה, שעמה אפשר לפתוח כעת חשבונות בנק, לקחת משכנתא ואפילו לבצע שוד ולברוח לחו"ל עם הדרכון הביומטרי שתוציא. טביעות האצבע, אם יימצאו - יובילו לבעל הזהות האמיתית.

"ברגע שאדם מקבל לידיו תעודת זהות שאינה שלך הוא יכול לבצע פשעים תחת זהות בדויה", אמר עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח. "משרד הפנים צריך לנתק את הקשר הבלתי נחוץ בין המאגר הביומטרי לבין הנפקת תעודות זהות חכמות".

בהיעדר כל כוונה מצידה של התחקירנית לצאת עם תעודה מזויפת - הופסק התהליך לפני שהושלם. אבל כל אחד מ-300 מאות אלף בעלי הזהויות הגנובות שמסתובבים בינינו ינהג, כפי הנראה, אחרת - ועם זה משרד הפנים לא יודע כיצד להתמודד.

תגובת רשות האוכלוסין: "במצב שבו הנתונים של אזרחי ישראל יהיו במאגר הביומטרי לא תתאפשר גניבת זהות וכל מי שינסה לזייף זהות ייתפס. שלב התשאול שאותו צלחה, כביכול, המתחזה - הוא שלב ראשוני בלבד. בעידן הביומטרי השלב שבו נמסרים האמצעים הביומטריים - צילום פנים וטביעות אצבעות, הנשמרים אוטומטית במאגר מאובטח, הוא השלב המכריע שיאפשר את אימות הזהות ומניעת אפשרות שאדם יחזיק במספר זהויות".