"חג מתן התורה לעם ישראל" (צילום: רויטרס)
חג מתן תורה. חג שמח! | צילום: רויטרס

לחג השבועות יש שלושה שמות מקראיים: חג הקציר, חג השבועות ויום הביכורים. שם אחד מחז"ל - עצרת, ועוד שם תואר - חג מתן תורה.

בחג זה אנו חוגגים את מתן התורה ואת "החתונה" לקדוש ברוך הוא. ביום זה ממש עמד כל עם ישראל במעמד הר סיני וקיבל על עצמו את התורה. למעשה, באירוע הזה נכרתה הברית בין עם ישראל לבין בורא עולם. ליל שבועות הוא היום ה-50 והאחרון של ספירת העומר שהחלה בפסח. במשך התקופה הזו התכוננו לקבלת התורה.

אחד העניינים הכי משמעותיים בחג השבועות מבחינה רוחנית הוא המנהג הקדום של להישאר ערים כל הלילה ו"לעסוק בתורה" על מנת לקבל את התורה (על פי המסורת, בשעות אלו של הלילה התרחש מעמד קבלת התורה) ו"לעשות את תיקון ליל שבועות". חלק מהתיקונים הם ברוח מסורתית יותר, אבל הטרנד נכנס גם לשכבות פחות מסורתיות בחברה.

מה מתקנים?

תיקון ליל שבועות, מלשון "לתקן" ו"התקנה", משמעותו הכנה והתכוננות. המטרה היא היערכות רוחנית  לקראת מתן התורה. הלימוד בלילה נמשל להכנות הכלה, התקשטותה והתהדרותה לכבוד יום כלולותיה. עם ישראל מתכונן, מתקשט ומתהדר בתורה שלמד לכבוד יום "חתונתו" עם בוראו.

מדרש "שיר השירים רבה" מספר שבבוקר בו ניתנה התורה, בני ישראל ישנו קצת יותר מידי וקמו די מאוחר, במקום לצפות בכיליון עיניים, והבורא נאלץ להשכים אותם בקולות וברקים. בני ישראל היו צריכים להיות כל כך נרגשים עד שכלל לא היו אמורים להירדם אלא לחכות בציפייה.

על פי המסורת, את "תיקון ליל-שבועות" קוראים במהלך כל הלילה. סידרו כדלהלן: ההתחלה והסיום של כל פרשה בתורה, נביאים וכתובים של כל מסכת בתורה שבעל-פה וכו'. לקריאת ה"תיקון" הזה אנו מקדישים בכל שנה את מרבית ליל חג השבועות.

אירועי תיקון ליל שבועות ברחבי הארץ

פסטיבל שבועות בחיפה (צילום: חדשות 2)
צאו לחגוג ברחבי הארץ | צילום: חדשות 2

מאות אלפי בני אדם יצאו במהלך החג לטייל ולנפוש ברחבי הארץ ובחו"ל. מזג האוויר האביבי בהחלט צפוי לאפשר חופשה נעימה ונוחה למטיילים. מי שמעוניין לערוך ליל תיקונים במהלך החג, מוזמן לעשות זאת במספר מקומות בארץ:

בתל אביב מארגן ארגון צהר לילה של תורה במוקדים שונים ברחבי העיר, החל מהשעה 23:00 ועד הזריחה. באירועים השונים ייטלו חלק ח"כ אורי אוברך, ג'קי לוי, הרב שי פירון ויאיר לפיד; בבית ציוני אמריקה ייערך ליל תיקונים בהשתתפותם של ח"כ ציפי חוטובלי, רינו צרור והרב יואל בן נון.

בחיפה ייערך תיקון ליל שבועות בסימן "את שאהבה נפשי". באירוע יתקיימו הרצאות, שיחות, הצגות וסרטים והוא ייערך במתחם מיוחד לציבור שומר הלכה ללא הגברה. האירוע יחל בשעה 21:30 במתחם האודיטוריום שבמרכז הכרמל, ויימשך עד הזריחה.

בירושלים ייערך ערב מיוחד במהלכו יתקיימו דיונים בבית הכנסת הגדול, החל מהשעה 23:00. באירוע ייטלו חלק בין היתר הרבנים הראשיים ישראל לאו ושלמה עמאר, עורך הדין ד"ר יעקב ויינרוט ואחרים. האירוע יחל בשעה 22:00 ויימשך עד שעות הבוקר המוקדמות.

בבית אבי-חי בירושלים יוקדש השנה האירוע לדמותו של האדם דרך השתקפותו במקרא, בפילוסופיה, במדע, בהיסטוריה, במשפט, ברפואה ובהלכה. האירוע יחל בשעה 23:00.

תיקון ליל שבועות במוזיאון מגדל דוד בירושלים יתמקד בנושא "היכלות עליונים, מלאכי שרת וירושלים של זהב", על ירושלים של מעלה וירושלים של מטה בהגות ובמסורת היהודית. הלילה ייחתם בסיור חצות מודרך בסמטאות הרובע היהודי, בליווי מדרשים, אגדות וקטעי שירה.