הרמטכל גבי אשכנזי נואם בטקס השואה (צילום: פז בר - מץ 76)
הרמטכ"ל בעצרת יום השואה | צילום: פז בר - מץ 76

בקיבוץ תל-יצחק נערכה הערב עצרת מרכזית לציון יום השואה והגבורה במעמד הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי. את משואות הזיכרון הדליקו ניצולי שואה שלחמו במלחמת העצמאות, יחד עם ילדיהם ונכדיהם, בליווי משמר כבוד של צה"ל. את משואת התקומה הדליק נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט מאיר שמגר, כמופת של מנהיגות יהודית, ציונית ודמוקרטית.

הרמטכ"ל אשכנזי אמר בעצרת בהתייחסו לניצולי השואה שלחמו במלחמת העצמאות: "אנחנו, הלוחמים היהודים, ממשיכים את מלחמתם ומגשימים את תקוותיהם של ניצולי השואה והנספים".

"הטקס השנה מוקדש לניצולים שלחמו בתש"ח, לוחמים שגייסו את כל כוחותיהם לעלות לארץ, להתגייס ולבנות מחדש את חייהם", הוסיף רב-אלוף אשכנזי, "מסירותם, אומץ ליבם ונחישותם היוו את מגש הכסף שעליו נבנתה המדינה".

"אנו מתעקשים לשמר את ערכי המוסר גם מול אויב רצחני"

הרמטכ"ל רמז למאבק מול הגרעין האירני, ביום בו נאומו של נשיא אירן בוועידת האו"ם נגד גזענות מעורר הדים בעולם כולו. "הצבא שלנו הוא צבא רב עוצמה ויכול לפגוע גם באויב הרחוק ביותר", אמר אשכנזי. "אנו מתעקשים לשמר את ערכי המוסר גם מול אויב רצחני - מולו אנו עומדים חזקים ונחושים, ובה בעת מוסריים".

הרמטכ"ל סיים את דבריו ואמר: "נלמד מאחינו שמצאו את הכוחות לצאת כנגד המפלגה הנאצית. אנשים אלו חלמו כי שירת החופש והדרור עוד יישמעו. אנו ממשיכיהם ומתחייבים וגאים לקיים את נדרם. הנסיבות אחרות - אך זו אותה רוח".

יו"ר מכון "משואה" ללימודי השואה, שרגא מילשטיין, אמר: "רבים מאוד מן הניצולים חשו כי הדבר הנכון הוא להגיע לארץ ישראל ולהיות שותפים ליצירת מציאות חדשה תוך מאבק להקמת מדינה לעם היהודי ששרד את התופת. זאת הייתה שעתה הגדולה של הציונות".

צפו בטקס: ישראל מתייחדת עם זכר הנספים