תיירים בתל אביב
סופי ופרמילה. "היה מלחיץ" | צילום: חדשות 2

חופשה תחת אש: האזעקות וירי הרקטות, גם לתל אביב ולאזור ירושלים, תפסו תיירים רבים בזמן חופשה בישראל. למרות המצב, רבים לא מתכוונים לעזוב, אך יחד עם זאת חלק מהמלונות בתל אביב מדווחים על ביטולים של הרגע האחרון וירידה בתפוסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סופי ופרמילה, צעירות בנות 24 מקופנהגן, הגיעו הבוקר לטיול בן 16 יום בארץ ומספרות שהאזעקה בתל אביב תפסה אותן במהלך הצ'ק אין במלון. "זה היה מלחיץ. חשבנו שכל רגע הולך ליפול פה טיל", אמרו התיירות. "לפני שהגענו שמענו בחדשות על מה שקורה פה, כל הערוצים בדנמרק מסקרים בהרחבה את מה שקורה כאן. אנחנו די חוששות, אנחנו שוקלות לקנות כרטיס טיסה לאיסטנבול ולבלות שם את יתר החופשה שלנו. דיברנו עם כמה בחורים דנים מהמלון שלנו שאמרו שהכל פה מאוד שגרתי, אז בינתיים אנחנו נשארות".

"זה מדהים אותי איך אתם משלימים עם זה שחלקים כל כך נרחבים מהמדינה שלכם מופגזים ושתושבי הדרום נמצאים כל כך הרבה זמן בחירום. ארצות הברית בחיים לא הייתה משלימה עם מציאות כזו", סיפר דיוויד שהגיע לישראל מניו יורק לרגל עסקים.

למרות הכל, הוא מסרב לשנות תוכניות. "זו לא הפעם הראשונה שלי בישראל ואני לא חושש מהמצב פה כלל וכלל", הדגיש דיוויד. "גם המשפחה שלי בארצות הברית יודעת שהמרחק בין מה שרואים בחדשות ובין מה שקורה בפועל הוא רב אז גם הם לא בלחץ. במלון שלי הכל מאוד מאורגן והסבירו לנו בדיוק איך אמורים לנהוג באזעקה".

"באוקראינה מסוכן יותר" | צילום: חדשות 2

גם ג'וליאן, בן ה-23, שהגיע מפריז לחופשה בישראל, לא חושש ושם את מבטחו בכיפת ברזל. "המשפחה שלי שלחה לי הודעות היסטריות בפייסבוק וביקשה שאחזור לפריז, אבל הרגעתי אותם ואמרתי להם שהכל פה שקט", הוא אומר. "אני יודע שיש את כיפת ברזל ושעוד לא הייתה אף נחיתה פה בעיר, אז אני ממשיך בתוכניות שלי כרגיל. האופן שבו נוהגים הישראלים יותר מלחיץ אותי מהטילים".

"באוקראינה מסוכן יותר"

בוגדאן, בן ה-22, עשה עלייה מאוקראינה לפני חודש, מספר שהאזעקה הבוקר תפסה אותו בדרך ללימודי עברית באולפן. "גם המשפחה שלי בקייב, וגם יתר החברים העולים שלי ממש לא בלחץ מהמצב. ההורים שלי יודעים שגם עכשיו באוקראינה יותר מסוכן".

במלונות על חוף ימה של תל אביב חלה ירידה בתפוסת החדרים. באחד המלונות מדווחים על ירידה של כ-30% בתפוסה, בעקבות המצב. "תיירים שנלחצו בזמן האזעקה התקשרו לרום סרוויס לשאול מה לעשות", תיארו באחד המלונות בתל אביב. "בנוסף בוטלו כנסים של חברות גדולות שתוכננו למספר מלונות בתל אביב. גם ישראלים רבים שהזמינו מקומות לסוף השבוע הקרוב ביטלו את הגעתם".

התחזית לשבת: עלייה בטמפרטורות
החופים בת"א כמעט ריקים | צילום: איתי עמיקם, חדשות

גם במלון ברחוב הירקון בתל אביב מדברים על ביטולים לא מעטים - מאז החל המבצע. "קבוצות שלמות דוחות את ההגעה שלהן או משנות תוכניות", פירטו בקבלה של המלון. "הייתה אמורה להגיע קבוצה של פרויקט 'תגלית' ובדיוק הם הודיעו לנו שהם נוסעים לצפון במקום להגיע לתל אביב".

"אחרי האזעקה - חזרו לראות מונדיאל"

בירושלים, לעומת זאת, מספרים כי לא מורגשת אווירה של פאניקה ולמעט מספר ביטולים אין שינויים דרמטיים. "סך הכל המצב פה די שגרתי. אין ביטולים מאסיביים של קבוצות", אמרו במלון "בוטיק אגריפס". "אתמול באזעקה היו כמה תיירים שהיו קצת בפאניקה, אבל הסברנו להם שאיך לנהוג באזעקה ושאין יותר מידי ממה לחשוש. אחרי האזעקה כולם חזרו לראות את המונדיאל כרגיל".

אלסנדרה ולדמן, מדריכת טיולים, מציינת כי בינתיים אין ביטולים משמעותיים של קבוצות, אבל היו אתמול מי שבזמן האזעקה אתמול בירושלים ביקשו לחזור כמה שיותר מהר לנתב"ג. "הבוקר היו תיירים שרצו ללכת בן גוריון כמה שיותר מהר, למרות שיש להם טיסה בערב", סיפרה אלה והוסיפה: "היו תיירים שהגיעו אתמול בלילה, בזמן שהיתה אזעקה, והם היו מעט לחוצים אבל לא חשבו לבטל את הטיול", הוסיפה אלה.

לדבריה, יש מי ממדריכי הטיולים שחושש שבשל המצב לא תהיה עבודה, אולם אחרים מדגישים כי אינם חוששים. "רק הבוקר קיבלתי מייל מאיטליה מחברת טיולים שרוצים מדריכה לטיול באוקטובר, הם חושבים שאז יהיה בסדר".

בפרוייקט "תגלית", המביא נוער יהודי לביקורים בישראל, מציינים כי לאור המצב הביטחוני הם נוהגים במשנה זהירות ומשנים את מסלולי הסיורים של הקבוצות - הרחק ממוקדי הסכנה. "זוהי העונה העמוסה ביותר שהיתה לתגלית אי פעם, במסגרתה 46 אלף משתתפים יגיעו השנה לישראל", אמרו בארגון. "הנהלת תגלית נמצאת בקשר הדוק עם המשתתפים והוריהם כדי לספק מידע עדכני על המצב. משתתפי תגלית מגלים עניין רב במתרחש ומקבלים עדכונים תכופים מהצוות המקצועי ומהחיילים המלווים אותם". ב"תגלית" הדגישו עוד כי עד כה אף אחד ממשתפי התוכנית לא קיצר את שהותו בישראל וגם לא בוטלה הגעתם של קבוצות עתידיות.