הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, רב-אלוף (מיל') אמנון ליפקין-שחק, הובא למנוחות בצהריים בנוכחות מאות בני אדם בבית העלמין בקריית שאול שבתל אביב. אלמנתו, טלי, נשאה הספד מרגש מעל קברו הטרי ואמרה: "ידעתי כבר הרבה זמן שזמננו קצוב. אני בת מזל, כי זכיתי לאהוב אותך ולהיות נאהבת באותו האופן על ידך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקול שבור תיארה ליפקין-שחק את השבועות האחרונים שבהם נאבק בעלה במחלת הסרטן בבית החולים "הדסה עין כרם" שבירושלים. "בטיפול יום המטולוגי אמרת לי: 'אני לא יכול להעלות בדעתי איזה חיים היו לי בלעדייך'. אני עניתי: 'אני לא יכולה להעלות בדעתי איזה חיים יהיו לי בלעדיך. בבקשה, תמשיך להחזיק מעמד'. בתגובה אמרת לי: 'יש לי עוד כוחות'".

"אני יודעת כבר הרבה זמן שזמננו קצוב", שיתפה ליפקין שחק. "שנינו ידענו זאת, נוגעים בזה רק במרומז, בזהירות רבה ולעיתים רחוקות. וזמנם של מי אינו קצוב? ומי בכלל יודע מה מחכה לו מחר או בעוד שעה? את הטיעון הזה ידעתי לשנן וגם לשלוף באחדות מהפעמים בהן נגענו בכאב הזה", סיפרה.

"כלים שלובים היינו"

על החיים שחלקו יחד סיפרה האלמנה: "זממנו היה קצוב מראש כי התחלנו מאוחר. כשבאת אמרת שאני רוצה 45 שנים. אני תמיד הרי רוצה יותר, רוצה את הכי ואת הכי היה לי - אותך. אמרה אני בפיס הגדול כבר זכיתי, הייתי מסבירה לחברינו שניסו לזכות בהגרלות או בתחרויות. גם אמרתי שאני לא קונה פיס כי את המזל שלי אני לא מבזבזת על כסף אלא שומרת אותו לדברים החשובים. הדברים החשובים תמיד היית אתה, אתה ומה שצמח ממך".

בהמשך דבריה התייחסה ליפקין-שחק לבני המשפחה שהותיר אחריו: שלושה ילדים מנישואים קודמים ושני בנים משותפים. "דבר לא היה חשוב לי מלבד האהבה שלו ומהעולם שהיא הקימה לנו, היקום שהקמנו לנו לכמעט שלושה עשורים", אמרה. "אני בת מזל כי זכיתי לאהוב אותך ולהיות נאהבת באותו האופן על ידך כמה קל ופשוט זה היה, אהבנו אחד את השני בלי תנאי, בלי ספקות, בלי משחקים, בלי הפוגות, בלי פחד".

טלי ליפקין-שחק והנשיא פרס (צילום: מארק ניימן / לע"מ)
טלי ליפקין-שחק והנשיא פרס | צילום: מארק ניימן / לע"מ

"כלים שלובים היינו, מעגל חשמלי סגור, שלם אחד גדול ומושלם באהבתנו ובמה שבנינו לנו, שונים ודומים ומשלימים האחת את השנייה", ספדה טלי לבעלה. "הייתי אדם טוב יותר בזכותך, מופת אנושי שכמותך. למדתי ממך וגם לימדתי אותך. הייתי שלך ואני נשארת שלך עד לפגישתו הבאה ומשם והלאה. להתראות אהובי", נפרדה בדמעות.

פרס: "החלטת על דרך סיומו של קרב זה"

ראשון הסופדים היה נשיא המדינה שמעון פרס שסיפר על מפגשו האחרון והמרגש עם ליפקין-שחק. "על פי רוב צלצלתי אליך, הפעם צלצלת אתה אלי - ליבי ניבא רעות, הרמתי את השפופרת ברעדה", סיפר פרס. "לא נכנעת, גם על הקרב הזה פיקדת בעצמך. גם בקרב הזה החלטת על דרך סיומו".

"לחמת, ניצחת, אבל מעולם לא הפסקת לחפש את הניצחון הגדול והמועדף - שלום בינינו לבין שכננו", ספד פרס. "היית מופת. חייל אמיץ בקרב. מצביא חכם במלחמות. הילכת תמים ופעלת בצדק בקרב אומה אפופה באי צדק".

"האומה נפרדת ממך היום באבל ובגאון", המשיך פרס. "כאחד מאזרחיה אוסיף ואודה לבורא עולם על אשר העניק לנו איש כמוך".

נתניהו: "ריגשת אותי עד עמקי נשמתי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד אף הוא לליפקין-שחק וסיפר על ההיכרות ארוכת השנים בין השניים: "אמנון היה מטובי בנינו, הוא היה לוחם נועז משדה הקרב ומחוצה לו. הוא היה פטריוט ציוני, מנהיג שהולך בראש, אמיץ לב באופן יוצא דופן - אדם שפיו וליבו שווים".

נתניהו סיפר על השיחה האחרונה על הרמטכ"ל לשעבר ועל אומץ ליבו של ליפקין-שחק שחשב גם ברגעים אלו על טובת המדינה. "אמנון לא דיבר על עצמו או על מחלתו אלא על המדינה, הוא ריגש אותי עד עמקי נשמתי", אמר נתניהו. "זאת היתה התמצית של אמנון - אצילות נפש, מסירות למדינה ואומץ לב, גיבור אמיתי".

נתניהו בהלוויה (צילום: משה מילנר, לע"מ)
נתניהו בהלוויה | צילום: משה מילנר, לע"מ

שר הביטחון אהוד ברק אמר דברי פרידה חמים לאיש שליווה אותו כמעט לאורך כל שירותו הצבאי. "אהבתי אותך למרות שמעולם לא התרנו לעצמנו לדבר על כך", אמר ברק הנרגש, "נוח בשלום על משכבך איש אמיץ יהי זכרך ברוך, אנחנו ננצור אותך בלבנו".

במהלך השבועות האחרונים קיים ליפקין-שחק סדרת פגישות בבית החולים עם מקורביו ועם בכירי המדינה ונפרד מהם באופן אישי. הרמטכ"ל בני גנץ, שהכיר את ליפקין-שחק עוד מימיו כקצין צעיר כתב לו הבוקר: "היית לי מפקד, שימשת לי מורה וחבר. בשנתיים האחרונות היית עבורי משענת ייעוץ וכותל לדברים אשר על לבי".

נפרדים מאמנון ליפקין-שחק – הסיקור המלא:

הרעייה טלי נפרדה: "ידענו שזמננו קצוב"

שר הביטחון ברק ספד: "אמנון היה מופת מובהק לאומץ לב"

פרס בהלוויית ליפקין-שחק: "גם על הקרב הזה פיקדת"

סיפור חייו: פרידה מליפקין-שחק