"גם המחאה דורשת משאבים" (צילום: AP)
הסוף לאוהלים בשדרה? | צילום: AP

סוף למחאה כפי שאנו מכירים אותה? בתום מאבק משפטי ממושך, החל מהשעה 8:00 הבוקר רשאית עיריית תל אביב לפרק את מאהלי המחאה בעיר, לאחר שבית המשפט המחוזי הורה בעיר על פירוקם אחרי ראש השנה.

אמש שיגרה התאחדות הסטודנטים לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב חריף בו קראו לחברי הממשלה שלא לאמץ ולאשר את מסקנות דוח ועדת טרכטנברג שהוגשו בשבוע שעבר, ואמרו כי ימשיכו במאבק הציבורי. יושב ראש התאחדות הסטודנטים איציק שמולי הוסיף במכתבו שמניתוח הדוח עולה פער בלתי סביר בין החזון המרהיב שכתב יו"ר הוועדה פרופ' עמנואל טרכטנברג, ובין ההמלצות הדלות בתחומים שונים שכתבו ראשי הצוותים שלו.

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל לפני כשבוע וחצי את צו העיכוב לפינוי אוהלי המחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב והקציב למפגינים שלושה ימים להתפנות מהאזור באופן עצמאי. אם לא יעשו כך, קבע בית המשפט, הם יפונו על ידי העירייה והמשטרה. בהמשך ניתנה הארכה להחלטת בית המשפט ונקבע כי פירוק המאהלים ייעשה עם תום ראש השנה.

מנהיגי המחאה ממשיכים במאבק

עוד בשבוע שעבר עם פרסום מסקנות הוועדה לשינוי חברתי כלכלי בראשותו של פרופ' עמנואל טרכטנברג, דחו מובילי המאבק את הדוח. במסיבת עיתונאים שכינסו מנהיגי המחאה וצוות המומחים שהתגייס למען המאבק להשגת צדק חברתי, הם הודיעו כי ימשיכו במחאה, והציבו אולטימטום לראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו נותנים לך עוד חודש, עד אחרי החגים, להציג אלטרנטיבה חדשה", אמרה דפני ליף, ממובילות המאבק. תן לנו תקציב חברתי חדש וצדק חברתי. ב-29 באוקטובר נצא לרחובות במלוא הכוח! לא נוותר ולא נעזוב ולא נשקוט! העם דורש צדק חברתי!".

"כבר שלושה חודשים אנו דורשים צדק חברתי", אמרה ליף. "יש לשנות את המדיניות ההרסנית שפוררה אותנו. מה קיבלנו מוועדת טרכטנברג? גז לבישול? אני לא רוצה להסתלבט על ועדת טרכטנברג אבל היא הסתלבטה עלינו. אנו לא מוכנים שיתייחסו אלינו כאל מובן מאליו. המלצות הוועדה לא פונות לאמהות החד-הוריות, לזקנים, לחסרי הדיור. ביקשנו טיפול שורש וקיבלנו שיננית".

כמו כן העלתה ליף סרטון לאתר יו-טיוב, בו קראה לציבור להמשיך במאבק. "בפעם האחרונה שהעליתי סרטון ליו-טיוב זה היה כשהעליתי אוהל בשדרה והזמנתי אתכם להצטרף", אמרה ליף. בהמשך מצהירים הפעילים לשכנע את כל חברי הכנסת כדי להביא לשינוי, שכברקע נשמעות מילות השיר של שלמה ארצי "פתאום קם אדם".

בסרטון מוצגים אנשים שונים המזדהים עם המחאה ודורשים, בין היתר, תקציב חדש לשנת 2012 במקום התקציב הדו-שנתי שהעבירה הממשלה. "התאחדנו בקיץ האחרון ולא נוותר על מחוסרי הדיור, על המעמד הבינוני, על הרווחה, על האמהות החד-הוריות", אומרים המוחים. "לא נוותר עד שנשיג שינוי עדיפויות אמיתי במדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק