בימים אלו עולה בכנסת הצעת חוק מהפכנית, שעשויה להקשות את חייהם של הסוחרים בנשים - ושל גברים הנוהגים לצרוך שירותי מין בתשלום. על פי ההצעה, שימוש בשירותים אלו יהפוך לעבירה פלילית שדינה חצי שנת מאסר בפועל. 

כל מי שנכנס לגוש דן במכונית נתקל בכרטיסים המציעים שירותי מין בתשלום. הפעם אלו לא היו הסרסורים שהדביקו על שמשות המכוניות את כרטיסי הביקור, אלא המתנדבים במטה למאבק בסחר בנשים.

סבטלנה אינה שמה של נערת ליווי, אלא שם נעוריה של חברת הכנסת אורית זוארץ (קדימה), מי שמקדמת את הצעת החוק המהפכנית שמבקשת להטיל עונש של חצי שנת מאסר על לקוחות שיצרכו שירותי מין.

"צרכני שירותי המין הם הדלק שמניע את תעשיית הסחר בנשים", אמרה חברת הכנסת זוארץ בזמן שהטלפון במשרדה לא הפסיק לצלצל. 1000 כרטיסי ביקור עם מספר הטלפון של ח"כ זוארץ הודפסו וחולקו, ודקות ספורות אחרי חלוקתם בתל אביב כבר צילצל הטלפון בירושלים.

עד חצי שנת מאסר לצורכי השירותים האסורים

בהצעת החוק של זוארץ להפללת לקוחות שיצרכו שירותי זנות תומכים יותר מ-20 חברי כנסת ושורה של ארגונים חברתיים. על פי הנוסח שהוצע, מי שייתפס ייענש בחצי שנת מאסר או לחילופין יוכל להמירם בתכנית שיקומית קהילתית.

עו"ד אורי קידר מהמטה למאבק בסחר לנשים טוען כי רוב הקורבנות במעגל הזנות סובלות מהתעללות מינית בילדות ונכנסו למעגל הזנות בגיל ממוצע של 14 בלבד. "האנשים שסוחרים בגופן הם מבחינתנו עבריינים וצריך להעניש אותם", אומר קידר.

בלשכתה של ח"כ זוארץ, שביקשה לדבר עם הצרכנים באופן בלתי אמצעי, הטלפון ממשיך לצלצל. "כשאתה צורך שירותי מין בתשלום אתה בעצם הופך להיות עבריין שמקרבן גם אותן", אמרה זוארץ לאחד מבין עשרות המתקשרים.

לדברי מנסחי החוק, במדינות רבות באירופה קיים חוק במתכונת דומה. בישראל תובא הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון וביום רביעי נדע אם היא עוברת את משוכת הכנסת.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק