מרחב לכיש של מד"א נחשב לאחד העמוסים ביותר בימי מבצע "צוק איתן". התפקוד בחירום כבר הפך לשגרה בשביל אנשי המרחב, החולש בין השאר על פני אשדוד, קריית גת , קריית מלאכי ויישובים נוספים סמוך לרצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השטח הנרחב מצוי בימים אלו תחת ירי מסיבי, ולמוקד מד"א באשדוד מתנקזות ההודעות על כל אזעקה במרחב. אנשי המוקד מחליטים על אופן הפעולה ועל שיגור הכוחות לאזורים השונים. המוקד נמצא בקשר מתמיד עם הגורמים העירוניים, אנשי המשטרה ועם פיקוד העורף, שנציג מטעמם נמצא במוקד בכל רגע נתון.

חיים קראדי, פרמדיק ומפקח אגף במרחב, סיפר לחדשות 2 Online כי אף על פי שבני משפחתו גרים באשדוד, הם יצאו בימים האחרונים להתאוורר אצל קרובי משפחתם בכרכור. "הם נהנים, ואני שמח שהם נהנים", סיפר קראדי. "אנחנו פה לטובת האזרחים, זו המשימה שלנו, זו המטרה, וכולם מבינים את זה והכל בסדר". רן מאיר, תורן במוקד, סיפר שבכל בוקר הוא עולה על שכפ"ץ וקסדה ועוזב את משפחתו שמחכה לו בקריית מלאכי.

מוקד מד"א מרחב לכיש, היום (צילום: חדשות 2)
מוקד מד"א מרחב לכיש, היום | צילום: חדשות 2

"המרחב חי את ההסלמה מדי יום"

הבוקר החל באווירה רגועה יחסית במוקד, אולם היא נשברה עם הישמע האזעקה שהתריעה על נפילת רקטה. תוך שניות התמלא חדר המוקד המשמש גם מרחב מוגן בבניין. כעבור זמן קצר, התקבלה קריאה במוקד. מתברר כי האזעקה האחרונה הביאה עמה רקטה שהתפוצצה סמוך לבית באשדוד.

הכוחות הפעילו את הסירנות ויצאו במהירות לכיוון הזירה. בדרך הם התעדכנו במידע הראשוני ונעזרו בהוראות שניתנו על ידי המוקדנים. הצוותים הגיעו לזירה והבחינו בהרס, סמוך לבניין המגורים. מכונית אחת שחנתה במקום נשרפה, והזגוגיות נופצו. אזרחים רבים, חלקם המומים וחלקם סקרנים, הגיעו במהירות למקום כדי לתפוס עוד מבט חטוף בשרידי הרקטה. הפרמדיקים נשאו על גבם ילד שנפצע קל ולאחר טיפול ראשוני פינו אותו למרפאת "טרם" בעיר לקבלת טיפול רפואי.

כוחות מד"א סרקו את האזור כדי לוודא באופן סופי שאין לכודים או פצועים נוספים. לבסוף הם עזבו את הזירה. יניב אסולין, חובש ונהג אמבולנס המשמש גם כדובר הארגון במרחב לכיש, סיכם את האירוע: "אנחנו כמובן מוכנים כל הזמן, דרוכים 24 שעות, גם בבתים וגם במשמרת. בכל מקום שאנחנו נמצאים. אבל הדבר הראשון שאני רוצה לעשות זה להתקשר לילדים, לאישה בבית, להורים, לראות שכולם בסדר. אחר כך אנחנו ממשיכים הלאה".

אלי בין, מנכ"ל מד"א, לא מופתע מההתגייסות של העובדים והמתנדבים במרחב לכיש. "מרחב לכיש עבר מבצעים רבים, והוא חי כאן את ההסלמה מדי יום", הוא אמר. "השגרה פה היא חירום. בשעת חירום כולם עוזבים את הילדים שלהם. הם לא חושבים על המשפחה - הם חושבים איך להציל חיים".

לפניות לכתב: yossiz@ch2news.tv