אתרי המים בעמק צרעה (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
אתרי המים בעמק צרעה | צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

אולי בזכות חול המועד, ואולי בזכות מזג האוויר שנהיה נעים סוף סוף - חג הסוכות הוא שם נרדף לטיולים משפחתיים וליציאה לטבע. במיוחד לכבוד החג, מדריך הטיולים עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע בחר מוקד מומלץ לביקור בכל אחד מאזורי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אזור הצפון:
אחד מאתרי הטבע הכי יפים בארץ בכלל בעונה הזאת, ובצפון בפרט, הוא אגמון החולה. בימים האלה, שמזג האוויר מתחיל להתקרר אפשר לפגוש שם מאות אלפי נודדים: חסידות, עגורים, ואפילו ברווזים ראשונים שמתחילים להגיע. למי שישכים קום, או לחילופין יישאר לישון עד מאוחר ויגיע לאגמון לקראת השקיעה, יש סיכוי לחזות בחזירי בר שמסתובבים באזור ואפילו בחתולי ביצות. אגמון החולה מומלץ במיוחד כי אפשר לטייל בו גם באופן עצמאי וגם בצורה מאורגנת - יעד מתאים מאוד ונגיש מאוד למי שעולה לאזור בחג.

הדיונות של חולות ניצנים (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
הדיונות של חולות ניצנים | צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

אזור המרכז:
דרך הפסלים שביער הנשיאים, שמוכר גם כיער צרעה, הוא מסלול נהדר למשפחות. כמו הסביבה כולה, גם המסלול מתאים מאוד לרוכבי אופניים. עוד תוכלו למצוא באזור כמות גדולה של מאגרי מים בדרך שמחברת בין צרעה לטל שחר. בנוסף, אם אתם לא מתכננים לנסוע לאגמון החולה, גם במצפה צרעה בשעות הבוקר תוכלו לראות נדידה יפה של עופות דורסים כמו עיטים שקנאים וחסידות.

ירושלים:
אזור הבירה יפה מאוד בעונה הזאת, וייתן לכם הזדמנות ליהנות מהיופי והחוויה של טיול בהר, בלי להתרחק יותר מידי מהבית. האטרקציה המרכזית היא כמובן מעיינות השכבה הרבים שנמצאים באזור, כמו עין לבן שנמצא בפארק עמק רפאים, בעמק ארזים, פארק ירושלים ועיינות תלם.

מטייל נפל ממצוק ונהרג (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע, חדשות)
אקלים נוח במכתש רמון | צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע, חדשות

דרום:
גם למי שמגיע מאזור המרכז או הצפון, אתרי הטיול והביקור בדרום לא נמצאים בהכרח אי שם במדבר. בצפון הדרום תוכלו למצוא את פארק ניצנים ואת חולות אשדוד. עצי השקמה הרבים באזור מבשילים בדיוק בעונה הזאת ופריחת הפירות של העץ היא מחזה יפה מאוד.

גם שם תוכלו לראות ציפורים נודדות, צבאים, שועלים וזוחלים. גם מכרסמים שאוהבים את החולות, כמו הירבוע, נמצאים באזור - מומלץ לעקוב אחרי העקבות שבעלי החיים הקטנים משאירים בחול וללכת אחריהם - רק לא לשכוח מידי פעם להרים את הראש כדי לחזות בנוף.

הנגב והערבה:
מכתש רמון בעונה הזאת הוא יעד מאוד אטרקטיבי מפני שהאקלים בו יחסית נוח. אחד הדברים הכי יפים שאפשר לראות באזור זה את מפלי העננים שנשפכים אל תוך המכתש, בשעות הבוקר המוקדמות בימים שיש בהם ערפל. עוד תוכלו למצוא באזור גם סתוונית היורה שממש עכשיו פורחת.

בשמורת שיזף שבערבה, ובכלל בכל אזור הערבה התיכונה, עדיין קיימת כמות יפה של עצי שיטה. מוצאם של השיטים הוא באפריקה, ולכן העונה שלהם שונה משל רוב העצים בארץ, למעשה הסתיו שלנו הוא האביב שלהם. בעונה הזאת הם פורחים בפריחה יפה עם ריח עדין שמושך המון חרקים קטנים, שמזינים ציפורי שיר נודדות. גם צבי הנגב מגיע אל השיטים כדי ליהנות מהצל שהם נותנים ולאכול את התרמילים הישנים של האביב האחרון.

טבע עירוני בפארק נחל הקישון (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
טבע עירוני בפארק נחל הקישון | צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

ומה עושה מי שלא רוצה להתרחק מהבית?

גם אם אתם לא נמנים על חובבי הטיולים, ומעדיפים לא לצאת מהעיר, תוכלו למצוא פעילויות טיול במהלך החג. החברה להגנת הטבע תקיים במהלך חול המועד סיורים הסובבים סביב הטבע העירוני ב-14 ערים ברחבי הארץ, בהן קריית שמונה, חיפה, תל אביב, מודיעין, ירושלים, באר שבע ואילת.

משנה לשנה יותר ויותר אנשים יוצאים לטייל בטבע, כך כמויות הזבל שמושלכות והנזק שנגרם לסביבה עולים גם הם. חשוב מאוד לדאוג לא להשאיר את הפסולת בחוץ, אלא לקחת אותה איתכם.