הרב יאשיהו פינטו, מי שנחשב לרבם של טייקונים וידוענים רבים - ונחשד בשוחד לקצין משטרה בכיר - שובר שתיקה. בריאיון בלעדי לכתבנו עפר חדד דוחה הרב את החשדות נגדו, מבהיר שמדובר ב"עזרה לחבר" ובאי הבנה, ומתייחס גם לשידוך שלו שהתפוצץ בין נוחי דנקנר לאיש העסקים הארגנטיני אדוארדו אלשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כמדי שנה, ערך אתמול הרב את נסיעתו השנתית לקברו של הרב אליעזר פאפו בעיר סיליסטרה שבבולגריה. מוקף בחסידיו ובמכריו, השנה עם קצת פחות טייקונים וידוענים לצידו, כשמעל ראשו מרחפת חקירה פלילית בחשד לעבירות שונות - בהן מתן שוחד לקצין משטרה בכיר.

אחרי שתיקה ארוכה, שוחח הרב עם חדשות 2 בריאיון בלעדי על השנה שעברה עליו. בגיל צעיר זכה הרב פינטו למעמד של אדמו"ר. עשרות מוסדות תורניים, עמותות חסד וצבא של מאמינים שהולכים אחריו לכל מקום. אלא שדברים החלו להשתבש: גורמים עברייניים שהצליחו להסתנן לחצרו של הרב ואף ניסו לסחוט אותו בשורה של חשדות וחקירות נגדו בישראל.

"אם אדם רוצה שהכל יהיה נוח כמו שהוא רוצה ופתאום זה לא קורה - זה ישתבש". מאות אלפי שקלים, זה הסכום שעל פי החשד הסכום שעבר מרעייתו של הרב פינטו לרעייתו של תת-ניצב אפרים ברכה. על כך כנראה אין עוררין, אבל כאן דיוק מתפצלות הגרסאות: הרב פינטו טוען שמדובר היה בסיוע לחבר ולא בשוחד. במשטרה טוענים מנגד, כי בתמורה לכסף ביקש הרב מידע על חקירה שמתנהלת נגדו בחשד לאי-סדרים בעמותה שבראשה עמד.

"יש חוסר הבנה גדול למה שהיה", המשיך הרב פינטו. "אולי לאט לאט זה יתבהר ויבינו. הכל היה על פי חוק. שוחד אסור לתת. זו עבירה חמורה בתורה. לא רק שוחד אסור לתת. אסור להגיד לאדם 'תיקח דבר שיזרז אותך לעשות את הצדק איתי'".

בתגובה על השאלה מדוע שאדם שהיה ידידו הקרוב יתלונן על חשד לעבירה שכזו, ענה הרב: "לא ניכנס לזה. אנחנו מתפללים עליו ערב יום כיפור, שהקדוש ברוך הוא יעזור לו ויושיע אותו. מה יותר גדול מלומר בערב יום כיפור שאנחנו סולחים", אך הדגיש: "אנחנו לא מתכוננים לשנות את דרכינו. כל אדם שנוכל לתת לו עזרה - ניתן לו. רק נדאג לדווח על זה יותר טוב ונחתים אותו על נייר".

במהלך השנים האחרונות אסף סביבו הרב פינטו לא מעט אנשי עסקים בכירים מאוד מהארץ ומהעולם. שניים מהם - נוחי דנקנר, מי שמנסה לשמר בימים אלה את אחיזתו בקבוצת אי.די.בי, ומי שהפך ליריבו - איש העסקים הארגנטיני אדוארדו אלשטיין. "אלשטיין הוא ידיד שלנו כמעט 10 שנים. פנינו אליו לפני שנה, כשהיינו בדרך לקבר של רבי אליעזר פאפו. ביקשנו שיעזור לדנקנר. אנחנו ממשיכים להתפלל שהקדוש ברוך הוא יעזור לשניהם".