הסיפור הבא כנראה יכול לזכות הרבה נהגים בבתי משפט: מכשיר ה"דבורה", בו עושים שוטרי התנועה על מנת למדוד מהירות בנסיעות בינעירוניות, לא תמיד מדייק - וזה בלשון המעטה. המכשיר אמור לבצע פעולה חשבונית פשוטה של חישוב מהירות הרכב, אך האינפורמציה שהוא מספק לא מדוייקת.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שהמרחק בין כלי רכב במקרים מסוימים תקני, המכשיר מראה כי המרחק גבוה או נמוך מכפי שהוא במציאות. לעיתים, ההפרש מגיע כמעט ל-200 מטרים. השוטרים סומכים על הנתונים מה"דבורה", אבל הנתונים בחלק מהמקרים פשוט אינם נכונים.

גם בבדיקה שערכנו היום לשני קטעי כביש התקבלו שתי תוצאות שונות. כך, פשוט אי אפשר לתת דוחות מהירות. עו"ד יוני שניאור פנה לראשונה לבית המשפט בטענה כי הנתונים אינם מדוייקים. זאת, על סמך חוות דעת מקצועית על שני קטעי כביש שונים.

במשטרה היו משוכנעים שאמצעי המדידה מדויק

על סמך זאת, ביטל השופט אברהם טננבוים את פסק הדין וכתב האישום שהוגש נגד אחד הנהגים שפנה לבית המשפט, וכתב בהחלטתו כי "מן הראוי שכל הדוחות הנוגעים לאותו ק"מ ייבדקו היטב". ולמרות זאת, נראה כי באזור ירושלים עדיין קיימת אפשרות שנהגים מקבלים דוחות על סמך נתונים לא נכונים.

הבשורה הזו צריכה להדליק נורה אדומה בקרב כל אוכלוסיית הנהגים: לכו לבתי משפט, אל תשלמו את הדוחות באופן אוטומטי, וכל אלו ששילמו - שווה לבדוק אם יש מקום לערער. במשטרה מודים היום כי הייתה בעיה במדידה בעקבות הפנייה לבית המשפט, אך עד אותה פנייה גם במשטרה היו משוכנעים שאמצעי המדידה מדויק.