זה לקח שלושה חודשים, אבל הבוקר פשטו סוף סוף אנשי משרד הרווחה על בית האבות הפיראטי בבאר שבע, בו הוחזקו קשישים בתנאים בלתי אנושיים, והחלו לפנות את יושביו למקומות חלופיים לבקשתם. "אלו באמת תנאים שסיכנו את החיים שלהם", הודתה אחת מהעובדות הסוציאליות שעסקה בפינוי הקשישים.

בשלושת החודשים האחרונים ביקר צוות חדשות 2 פעמיים במקום. הקשישים פותו להגיע למקום, שבו הוחזקו ללא פיקוח רפואי או תנאים סניטריים בסיסיים, כבר ברוסיה. המפתים הבטיחו "מקום טוב להזדקן בו". בפועל, הם שוכנו בחדרים קטנים מצחינים ומעופשים.

"אני מתקלחת רק פעם בשבוע"

עובדי עיריית באר-שבע ומשרד הרווחה דאגו לשכן את הקשישים במקומות חלופיים לפי בקשתם, אבל גם זה לא היה פשוט. הקשישים חששו מאוד מבעלת הבית שמחזיקה בכל כספם. "ניסינו להסביר להם שיש מי שידאג להם במקום החדש, אבל הם כל הזמן שאלו מה יהיה עם הכסף שלהם", מספרת עובדת סוציאלית במקום. "הפחדים והתלות שנוצרו במקום הזה גרמו להם לחשוש", היא הוסיפה.

מספר קשישים הועברו צפונה והקשישה, שטענה בביקורים הקודמים כי לא התקלחה במשל שבוע, מחייכת בבית אבות אחר בעיר. "אם כל המאמצים שלנו יעלו פרי אני אוכל לבשר שמחר בבוקר אחרון הדיירים במקום הבזוי הזה יתפנה למקום מסודר וראוי", אמר מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ.

את ההנחיה לפנות נתן שר הרווחה הרצוג, לאחר שספג ביקורת קשה על הרשויות שפועלות באיטיות. במשרד טוענים שהיה צורך בפעולה משולבת עם מספר רשויות. בינתיים במהלך שטרם היה כמותו נשלחו צווי סגירה ל-30 בתי אבות פיראטים נוספים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק