מי שעמד היום מחוץ לבית משפחת רמון ברמת גן לא יכול היה שלא לשמוע את זעקות השבר שבקעו מהדירה. הגורל האכזר היכה ברונה רמון פעמיים - שתי מכות אנושות, כואבות, בלתי נתפסות. אלמנתו של אילן רמון ז"ל ראתה את מפקד חיל האוויר מגיע לביתה. הוא לא היה צריך לומר דבר, היא כבר ידעה. בפעם השנייה בחייה קיבלה את הבשורה הנוראה מכל - גם אסף נהרג.

כמו אביו, אסף חלם להיות טייס. הוא היה צריך את אישור אמו רונה כדי לצאת לקורס טיס, והיא תמכה בו ועודדה אותו. כמו אביו הוא הגשים את החלום, כמו אביו הוא מצא את מותו בין שמים לארץ. שש וחצי שנים אחרי שאבא שלו, הטייס והאסטרונאוט אילן רמון, נהרג בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה.

כבר בצהריים, כמה שעות לפני שקיבלו את ההודעה הרשמית, בני משפחת רמון ידעו על האסון הכבד שפקד אותם. הערב זרמו לבית המשפחה שרים, קצינים בכירים, בני משפחה, וסתם אזרחים, שלא הכירו מקרוב את אסף אבל חשו צורך לבוא ולהזדהות עם המשפחה הכואבת, ובעיקר עם רונה.

 רונה על אסף: בוש חתם על תעודת ההצטיינות שלו

זמן קצר לאחר אסון הקולומביה, התראיינו רונה ואסף רמון לחדשות 2. אסף, אז נער בן 15, ישב לצד אמו, מתקשה להכיל את הטרגדיה שנחתה עליהם. רונה אמרה אז דברים מרגשים שמקבלים היום משמעות מצמררת במיוחד.

 "אלוהים לקח ממני מלאך אבל הוא שלח אלי כמה תומכים ועוזרים בכל תחום", אמרה. "באמת אלו הטובים ביותר. אני יכולה לספר לכם שאסף קיבל פרס - תלמיד מצטיין למשך שלוש שנים. בארה"ב  מקבלים מכתב חתום של הערכה על ההישגים, והנשיא בוש חתום עליו. אסף שאל את הנשיא אם הוא באמת חתם עליו", סיפרה רונה בחיוך. "הוא אמר שלא, ומיד חתם עליו, וכתב לו דרשה יפה על ההישגים ועל היכולת". 

בראיון מאולתר שהעניקה לרשתות האמריקניות, אמרה רמון לאחר האסון: "אנחנו נמשיך עם צוואת החיים של אילן, אנחנו נמשיך עם החיוך".

הילדים מנסים לעכל שאבא איננו

נועה ורונה רמון (צילום: AP)
העצב אין לו סוף | צילום: AP

במסיבת עיתונאים מאולתרת ביוסטון אחרי ההתרסקות נשאלה רמון איך הילדים מגיבים לאסון. לדבריה, מי שסיפרו לילדים על אובדן אביהם היו הפסיכולוגים של נאס"א. "הילדים לא מדברים כל כך, הם מנסים לעכל את זה שאבא איננו". רונה אמרה שהיא דאגה לשלומו של רמון בזמן ההמראה, ממש כאילו שהיא ידעה את מה שבנאס"א לא ידעו.

"האישה הטובה הזו רונה ידעה לעמוד מול הקשיים הנוראיים מכל", אמר היום נשיא המדינה וביטא את כאבם של מיליונים. "אין ניחומים לרונה ולמשפחת רמון, יש רק דמעות", אמר ראש הממשלה. "כולנו עם רונה, האישה המופלאה הזאת, מחבקים אותה באהבה", אמר הרמטכ"ל.

אבל למרות התמיכה הגדולה שהיא זוכה לה, החיבוק והחום, לא בטוח שאישה שאיבדה את בנה בכורה ואת בעלה בתוך שש שנים בתאונות אוויריות  - תמצא נחמה.

אסון רמון - סיקור מיוחד:

פרס: "אסף ואילן גדלו ונפלו כמצטיינים שבמצטיינים"

אסון רמון: בנו של אילן רמון נהרג בהתרסקות מטוס

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

מפקד חיל האוויר לשעבר: "הוא כנראה נכנס לבלק אאוט"

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק