בראשית השבוע השתחרר אסיר פלסטיני לאחר 12 שנים בכלא - איש לא חיכה לו בחוץ וספק אם מישהו ידע שהוא אמור לצאת לחופשי. אך מיד כשהרגיש את החופש, הוא התחיל למרר בבכי. זהו סיפורו של יניב בן דוד או בוסמן אבו-רס, שאיבד את זהותו כפלסטיני ומצא אחת חדשה כאדם יהודי מאמין.

הרכב של שירות בתי הסוהר עצר במחסום מכבים והוריד מהמושב האחורי אדם בציצית שחושב כיפה, אבל בניגוד לכל היגיון הובילו אותו הסוהרים דווקא לשטחים. באותו רגע הופקר יניב לגורלו. "איפה עם ישראל? למה משחררים אותי לשטחים אם יודעים שכל רגע שאני שם יכולים להוציא אותי להורג?", הוא שאל בבכי. מעבר לקו הירוק רואים בו משתף פעולה, אבל גם בישראל הוא לא רצוי. "רוצים לשלוח אותי לאבו מאזן, אני לא יודע לאן ללכת ואין לי אף אחד", טען יניב. "שולחים אותי מבית אסירים לגזר דין מוות אצל הנאצים בשטחים", הוא הוסיף.

קם בבוקר, מתפלל ולומד גמרא

בשנים האחרונות הוא קיים אורח חיים דתי לחלוטין בין כותלי בית הסוהר. "אני קם בבוקר ומתפלל את ברכת השחר ואז לומד גמרא ומשניות", הוא מספר. בכלא שהה באגף האסירים בסיכון, מחשש שאסירים ביטחוניים אחרים יפגעו בו.

יניב פנה לוועדה שמטפלת באסירים מאוימים וביקש שיעזרו לו בטענה שהוא שימש כמשתף פעולה. בקשתו נדחתה כיוון שהשב"כ הכחיש כל קשר איתו. הוא לא ויתר ועתר לבג"ץ, אולם גם שם קבעו השופטים כי הוא אינו עומד בקריטריונים. "הוא פשוט נופל בין הכיסאות של המערכת הבירוקרטית", הסבירה עורכת דינו סיניה חריזי-מוזס. "זה פשוט מגוחך שאדם כמוהו, עם כיפה וציצית, עומד כך במחסום", היא הוסיפה.

"מת לשרת בצבא"

רק פעם אחת במשך הראיון יניב חייך. "אני מת לשרת בצבא, אם בעזרת השם יקבלו אותי", הוא אומר בשמחה. וכשנשאל מה יעשה אם ייאלץ להתעמת עם בני עמו לשעבר הוא השיב: "היהודים הם העם שלי, אכנס ראשון כדי להילחם".

העזרה באה ממקום לא צפוי. בעודנו מראיינים אותו, הגיח מאחד הרכבים במחסום מתאם פעולות צה"ל בשטחים, תא"ל פולי מורדכי. הוא שאל: "איך קוראים לך אח יקר?" וביקש לשמוע את הסיפור. "אני קשור לקדוש ברוך הוא", מסביר לו יניב ופולי פונה הצידה כדי לפתור את הבעיה. מאוחר יותר באותו ערב הגיע רכב עם חיילים כדי לאסוף את יניב לבסיס צבאי למשך הלילה. למחרת הוא כבר הועבר לישיבה בירושלים, בתקווה שהפיתרון הזמני יהפוך לקבוע.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק