יצחק רבין ז"ל
יצחק רבין ז"ל

מדינת ישראל מציינת 13 שנים לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל. יום הזיכרון יצוין בשורת אירועים בכל רחבי הארץ.

הבוקר תיערך עצרת הנוער הממלכתית, בבנייני האומה בירושלים, בשלוש בצהריים ייערך טקס האזכרה הממלכתי, בהר הרצל, ואחר הצהריים תיערך בכנסת ישיבה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה המנוח. במקביל, ייערכו טקסים ודיונים בבתי הספר ובאוניברסיטות.

בבית הנשיא התקיים אמש טקס הדלקת "נר יצחק", שפתח רשמית את אירועי יום הזיכרון.
הנשיא נפגש עם משפחת רבין, ולאחר מכן הדליק נר זיכרון לזכרו. "יצחק נרצח בהיותו במעלה הנתיב התלול, שבו צעדנו יחדיו שלובי דעת, כדי להוביל את מדינת ישראל אל הגשמת חלומו של עם ישראל מדורי דורות - שלום לכולם ובטחון לכל אחד", אמר הנשיא בטקס.

"הוא הלך בראש, באומץ ובהתמדה, ללא רתיעה וללא פחד. הוא האמין בכל נפשו כי אנחנו משרתים את האינטרס הציוני והלאומי העליון ביותר - ומן התחושה, מן האמונה הזאת הוא שאב גבורה נדירה".

הנשיא סיים את נאומו בהבעת אמון ובתקווה להגשמת חזונו של רבין ז"ל: "שלהבת התקווה שהועמה, בליל הרצח הנורא, לא כבתה ולא תיכבה. היא תאיר את עתידה של ישראל כחברה צודקת וכמדינה יהודית דמוקרטית השוכנת לבטח בהסכם של שלום, בידידות וכבוד הדדי עם כל שכניה מסביב וכל אזרחיה בבית".

אמש סיפר נשיא המדינה לדני קושמרו על רגעי הפרידה שלו מיצחק רבין: "נשקתי לו על המצב, ונפרדתי", סיפר.

ראיון שערכו כלי תקשורת לאחרונה עם רוצחו של ראש הממשלה יגאל עמיר עורר סערה ציבורית נרחבת. בסופו של דבר, הראיון לא שודר. בתגובה, אמרה בתו של רבין דליה רבין , כי בכוונתה להגן על זכר אביה.