יו"ר ההסתדרות עופר עיני תוקף בחריפות את שר התחבורה ישראל כץ על כך שאמר כי הסכם אחזקת הקרונות, שהביא למשבר בין משרד התחבורה לוועד עובדי הרכבת ייצא לפועל למרות הכל. במסיבת עיתונאים שערך היום, הודיע השר על ארגון מחדש ברכבת ישראל והקמת שלוש חברות בת: "לא אאפשר מצב שבו הציבור יהיה בן ערובה", אמר השר.

עיני טוען כי מדובר בהטעיית הציבור ואומר כי "שר התחבורה עשה היום צעד שהינו הפקרות לשמה וחוסר אחריות ממדרגה ראשונה כלפי ציבור העובדים והנוסעים ברכבת. כל זאת תוך זריית חול בעיני הציבור ואמירת דברים שלא היו ולא נבראו. שר התחבורה לא הגיע מעולם להסכם איתי. בשבועיים האחרונים ניהלתי, בשיתוף מלא של ועד עובדי הרכבת, מו"מ אינטנסיבי עם הנהלת הרכבת ונציגי האוצר. במו"מ הייתה התקדמות ניכרת אולם בשום פנים ואופן לא היה הסכם, ודאי שלא עם שר התחבורה", אמר עיני.

"ישראל כץ החליט לבצע פרובוקציה באמצע משא וממתן שמתנהל ומתקדם", הוסיף עיני, "זהו דבר חסר תקדים שאני מתקשה לזכור כמותו בשנים האחרונות ביחסי העבודה. כץ כנראה אינו מחפש את ההסכם אלא את המלחמה עם העובדים לשם מלחמה. הוא רוצה לפתות אותם לשביתה על מנת להבאיש את ריחם בעיני הציבור וכדי לצבור נקודות".

עיני טוען כי ימשיך לעמוד מול כץ בעניין הרכבת: "ההסתדרות אינה מתכוונת ליפול למלכודת של כץ אלא לנהוג באחריות לטובת ציבור הנוסעים ברכבת והעובדים. אני קורא לשר לחזור בו מהחלטתו הנמהרת והלא אחראית ולהמשיך את המשא ומתן המתקדם כדי להגיע להסכם. זאת כדי לא ליצור הסלמה ביחסי העבודה ופגיעה באזרחי מדינת ישראל. במקרה כזה האחריות תהיה עליו בלבד".

מוקדם יותר היום: השר כץ מאיים לסגור את הרכבת

_OBJ

מוקדם יותר היום, כינס השר בלשכתו בתל אביב מסיבת עיתונאים, בה סיפר על צעדים חדשים להפעלת הרכבת והדגיש כי הסכם מיקור לתחזוקות הקרונות יתקיים. במהלך מסיבת העיתונאים אמר כץ: "היום הסתיים פרק הזמן שעליו סוכם בבית הדין לעבודה. נעניתי לבקשת השופטת לקסר למשא ומתן, אך לצערי לא הושג בין הנהלת הרכבת להסתדרות וועד העובדים. אני חייב לשבח את יו"ר ההסתדרות שנקט מאמיצים אבל יו"ר ועד העובדים הטילה וטו וטרפדה כל הסכם שהתגבש".

שר התחבורה הדגיש: "באחריותנו לארגן את הרכבת מחדש ולאפשר שירות אמין לכלל הציבור, לכן ברצוני להודיע על נקיטת הצעדים הבאים - הנהלת הרכבת תחזור ליישם את ההסכם שנקבע לתחזוקת הקרונות, ויוקמו שלוש חברות בת עם המגזר העסקי, שיפעלו על מנת לשפר את הרכבת".

"מתפקידנו להחזיר את רכבת ישראל לשליטת הציבור", הסביר כץ והוסיף: "לא אאפשר מצב שבו הציבור יהיה בן ערובה בעקבות קומץ שהשתלט על הרכבת. לדבריו, "הנהלת הרכבת היא שתטפל ברכבת - אי הטיפול של היום זה האסון של מחר".

"אם ימשיכו השביתות לא יהיה מנוס מסגירה"

עוד אמר כץ: "אם יהיו תופעות של שביתות לא יהיה מנוס מסגירת חברת הרכבת. הרכבת חשובה לנו, אנו מוכנים להשקיע, לתגמל ולתמרץ את העובדים".

מתחת לבניין בו התקיימה מסיבת העיתונאים נערכה הפגנה של תנועת "מאבק סוציאליסטי", בה מחו המפגינים נגד הפרטת הרכבת. המשתתפים בהפגנה קראו להשבית את המשק כולו אם יפריטו את הרכבת, וטענו כי מיקור חוץ זה עבודת קבלן לכל דבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק