שרון פרידריך לא רצתה להאמין לשמועות. רק כאשר ראתה את הקצינים מחוץ לביתו של סרן אסף רמון, הבינה חברתו לשעבר של הטייס שנפל, כי הנורא מכל קרה.

"מבחינתי אין אלוהים", מיררה בבכי הצעירה שבילתה שלוש שנים וחצי במחיצתו של אסף. "זה כמו בחלום רע". שרון סיפרה בריאיון לגלי צה"ל כי אסף לא חשב על המוות. "הוא היה בן אדם מאוד אופטימי. דאג ליהנות, לחייך ולשמוח". לדבריה בכל פעם שהייתה מעט עצובה, נהג הטייס לומר לה: "יש לנו חיים טובים".

ביוני האחרון הפתיעה שרון את אסף, וחזרה מדרום אמריקה כדי להשתתף בטקס סיום קורס הטיס שלו. "ידעתי שהוא יהיה מצטיין. לא היה בן אדם שלא אהב אותו והעריץ אותו", ציינה. "היו הרבה פעמים שאמר לי: הלוואי שאבא היה רואה אותי עכשיו".

שוב לצד אבא

אסף ז"ל יובא היום למנוחת עולמים בשעה 16:00 בבית העלמין בנהלל, לצד אביו. אתמול נהרג אסף בהתרסקות מטוס קרב בדרום הר חברון. לפני חודשיים סיים הצעיר בהצטיינות את קורס הטיס, ואף הצליח להתגבר על תקלה חמורה ולהנחית מטוס בשלום.

כל שכבות העם מזדהות וכואבות עם משפחת רמון. אזרחים רבים, גם כאלה שלא מכירים אישית את המשפחה הגיעו גם הבוקר להביע תמיכה והזדהות עם הכאב. בכניסה לבניין הוקמה עמדת זיכרון מאולתרת. רבים הדליקו נרות ומחו דמעה. במקום הונח ספר זיכרון בו כותבים המנחמים את אשר על לבם.

ספר הזיכרון: "אסף היה כבוד גדול למדינה"

אם של חייל לעתיד כתבה: "אני חושבת איך אפשר לקום בבוקר שלמחרת?. מצאו את הכוח מחדש להסתכל על השמיים, על השמש, לחייך ולצחוק". מנחם אחר כתב: "אתם מודל לחיקוי, מלח הארץ, רונה תהיי חזקה למען ילדיך. אסף היה כבוד גדול למדינה".

הרחוב השקט בו מתגוררת משפחת רמון ברמת גן נחסם הבוקר לתנועה, כדי לנסות ולתת קצת פרטיות למשפחה שהאסון פרטי שלה הפך לאסון לאומי. נציגי צה"ל נמצאים כל העת עם המשפחה בדירה.

 נתניהו: הכאב הפרטי מפלח את הלב הלאומי

לצד אזרחים מן השורה שחשו צורך להגיע, ולנחם, התפרסמו הודעות תנחומים של המנהיגים. ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת תנחומים למשפחה רמון ולעם ישראל כולו, ובה כתב: "מעטים הם הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזו את הלב הלאומי.היום העם כולו עטוף ביגון אין קץ על
מותו של אסף שנפל ממרומים כמו אביו, אילן".

הנשיא שמעון פרס כותב: "מה שפקד אותנו היום זה יותר מאסון זהו שבר- שבר בת עמי. בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה. אסף ואביו היו גדולים מאגדה".

מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן הורה להשבית מאימונים את כל מטוסי האף 16. במקביל מפקד חיל האוויר הקים ועדה לבדיקת נסיבות ההתרסקות, שכבר הולכות ומתבררות. מחקירה ראשונית עולה כי באימון שגרתי של שני מטוסי אף 16 שבאחד מהם היה אסף רמון, טסו שני מטוסים זה מול זה.

אחר כך כל אחד מהם פנה החוצה לצלילה כחלק מהתרגיל , ואז המטוס של אסף איבד גובה ופגע בקרקע. הטייס המוביל הזהיר את אסף רמון: " שים לב לגובה", אך רמון לא ענה, וייתכן שאיבד את הכרתו, כתוצאה מהתמרון החד.

הגורם להתרסקות: תקלה טכנית או "בלק אאוט" של אסף?

כוחות גדולים של צבא והצלה הוקפצו לאזור, כולל טיסות לאיתור הריסות המטוס. לאחר דקות ארוכות של חשש אותרו שברי המטוס באזור - ולצידם גופתו של רמון שנהרג במקום.

המטוס שהתרסק, מסוג F-16 "נץ" הוא מטוס קרב חד מושבי ותיק מאוד, נמצא בשירות חיל האוויר כמעט 30 שנה ונחשב לכלי טיס אמין ובטוח. בחיל האוויר ובבסיס נבטים ממנו המריא אתמול אסף רמון בודקים כעת את הסיבה לתאונה הקשה - אם מדובר בתקלה טכנית או בטעות אנוש.

גם אפשרות של גורם שלישי - פגיעת ציפור במטוס - נבדקת. בחיל הוקמה ועדת בדיקה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה לחקר נסיבות התאונה.

תושבים מהיישובים הסמוכים דיווחו על "בום גדול" שנשמע מהמקום. "שמענו מנוע של מטוס", סיפרה שלומית כהן, תושבת מעלה חבר. "זה משהו שאנחנו מכירים, ואז שמענו אותו כאילו הוא תופס תאוצה לשתי שניות וראינו ענן אפור על הקרקע מהצד המזרחי של היישוב לכיוון המדרשה. אנחנו רואים המון מסוקים ומטוסים חגים שם עכשיו".

מיכל וייס, שמתגוררת סמוך למקום ההתרסקות סיפרה לקול ישראל על השניות הראשונות לאחר ההתרסקות: "הייתי בדרך החוצה ושמעתי לפתע רעש חזק של מטוס. הרמתי את הראש וכשהסתובבתי לכיוון, ראיתי כדור אש ופטריית עשן שחורה", סיפרה. תושבים אחרים חשבו שמדובר בקסאם או במטען חבלה. צה"ל הכריז על האזור שטח צבאי סגור עד לסיום בדיקת האירוע

אסף הועלה בדרגה לאחר מותו

לצד כלי התקשורת הרבים שהגיעו למקום, נכנסו לבית חבורה של בני נוער, חבריו של אחיו הצעיר של אסף שבאו לתמוך במשפחה בשעה קשה זו. חבריו של אסף סיפרו כי הוא שב הבוקר לבסיס לאחר שבת בה בילה בבית. לדבריהם הוא ישן טוב ונח במהלך השבת. החברים הדליקו נרות נשמה בכניסה לבית וברחוב הסמוך, לזכרו של אסף.

אסף רמון, שהיה הבן הבכור במשפחה, הותיר אחריו את אמו, רונה רמון, שני אחים ואחות. מיד לאחר היוודע דבר האסון, הודיע צה"ל כי אסף הועלה בדרגה לאחר מותו לדרגת סרן. אסף יובא היום למנוחות בשעה 16:00 בבית העלמין בנהלל.

רמון ניצל לפני חצי שנה מתקלה במטוס

בחודש מרץ האחרון טס רמון במסגרת טיסת אימון על מטוס סקייהוק. רמון ומדריכו דיווחו במהלך הטיסה על תקלה בהגאים, ובמגדל הפיקוח החלה דאגה גדולה. השניים החליטו שלא לנטוש את המטוס, ובזכות מספר פעולות חירום שביצעו, הצליחו לנחות בשלום.

רמון הבן התגייס לצה"ל לקורס טייס בעקבות אביו, אילן רמון ז"ל. ביוני האחרון סיים את הקורס בהצטיינות, והחל באימון מתקדם.

אביו: האסטרונאוט הישראלי הראשון

אביו של אסף, אילן רמון ז"ל, היה במשך שנים טייס בחיל האוויר. הוא נבחר לאסטרונאוט הישראלי הראשון שיצא לחלל. ב-16 בינואר, שנת 2003, המריאה מנאס"א המעבורת 'קולומביה' לחלל, ועליה אילן ושישה אנשי צוות. 

באחד בפברואר, כמה דקות לפני הנחיתה, ניתק הקשר עם המעבורת. בשל תקלה התפרקה המעבורת בתהליך כניסתה חזרה לאטמוספירה - כל אנשי הצוות, בינהם רמון, נהרגו.

בצעירותו, היה אילן רמון גם היה אחד מהטייסים, והצעיר שבהם, שהשתתפו בתקיפה בכור העירקי בשנת 1981. שנה מאוחר יותר, נתקל רמון בתקלה במהלך טיסה כשהטיס F16. הוא אמנם נאלץ לנטוש את המטוס, אך הצליח בפעם ההיא לשרוד.

אסון רמון - סיקור מיוחד:

מאות באו לנחם את משפחת רמון

המכתב האחרון של אילן רמון לבנו

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

עדי ראייה להתרסקות: "ראינו כדור אש"

מפקד חיל האוויר לשעבר: "אסף נכנס לבלק אאוט"

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק