הרמטכ"ל הפורש רא"ל גבי אשכנזי התפלל היום בכותל המערבי כחלק מסבב הפרידה שלו מהתפקיד. אשכנזי ביקר בכותל מיד לאחר טקס הפרידה בבית הנשיא בירושלים.

הרמטכ"ל הגיע לכותל כשהוא מלווה בחברי פורום מטכ"ל וברב הצבאי הראשי של צה"ל הרב רפי פרץ. את הביקור ליווה רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'. הרמטכ"ל אף סייר במנהרות הכותל, ובתום התפילה הקצרה לא הטמין אשכנזי פתק בין אבני הכותל ועזב את המקום.

בצאתו מאזור הכותל המערבי בירכו את אשכנזי העוברים והשבים ואיחלו לו בהצלחה בהמשך דרכו. "ביצעת את תפקידך נאמנה והחזרת לנו את האמון בצה"ל", אמר אחד האזרחים הנלהבים במקום.

"העולם תופס את ארה"ב כחלשה"

אשכנזי נאם הערב בכנס הרצליה השנתי שעוסק במאזן החוסן והביטחון הלאומי של ישראל. אשכנזי הזהיר מפני מלחמה לא קונבנציונלית וקרא לעורף להתגייס, "שלא כמו במלחמה הקודמת". את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

אשכנזי פתח את נאומו בהתייחסות למהומות במצרים כשאמר כי מנקודת מבטו מדובר בשינויים אמנם על פני השטח, אך יש להיערך להם בהתאם. "אם תהיה התפרצות, היא תהיה מאוד קשה", הזהיר אשכנזי והוסיף כי יש לשמור על השלום עם מצרים בכל מחיר.

הרמטכ"ל התייחס אף לטענה כי צה"ל לא צפה את המהומות במצרים ואמר כי "אפילו הרמטכ"ל המצרי לא ידע לחזות את פרוץ המהומות". "לא מעט מהכוח עובר כיום לציבור", אמר אשכנזי, בהתייחסו להנעת המהפכה במדינה באמצעות אתרי הרשתות החברתיות.

"הכוח המתון בעולם נחלש"

"מה שקורה עכשיו במצרים משקף את המתחים שיש בעולם הערבי, למשל בין הרדיקלים למתונים, בין המסורתיים לבין המצדדים במודרניזציה, והדבר מהווה אתגר אסטרטגי ביטחוני לצה"ל", אמר אשכנזי. "יש התחזקות של המחנה הרדיקלי במצרים ואפשר לראות את זה גם בלבנון, בטורקיה וכמובן - באירן. יש היחלשות של המחנה המתון. העולם הערבי תופס את ארה"ב כחלשה", הוסיף.

"צריך להבליט בפני ידידותינו מהמערב כי ישראל היא נכס במזרח התיכון, וזאת על רקע כל המדינות שמסביב", הדגיש אשכנזי.

"צה"ל צריך להיות מוכן למאבק יותר מזירה אחת. זה אחד השינויים שנצטרך להתמודד איתם", אמר אשכנזי בהתייחס לשינויים הביטחוניים באזור. "השינוי המרכזי הוא שקשת העימותים התרחבה. אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל מיני סוגים של עימותים וגם כאלה שאינם קונבנציונאלים", הזהיר אשכנזי.

"היבט נוסף חשוב לקראת המלחמה הקונבנציונלית הבאה, שהיא המאתגרת ביותר, היא השקעה באימונים", טען אשכנזי. "אנחנו פועלים לפי תכנית רב שנתית שנועדה להביא לעלייה בכושר הלחימה של החיילים", הוסיף.

"יש לנו כיום צבא נהדר", קבע אשכנזי בסיום דבריו ואמר כי הוא עוזב את הצבא בגאווה. "אנשים יודעים שהצבא שייך לעם וכך הם מתנהגים אליו", סיכם.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק