עובד חברת חשמל (צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל)
תיקון כבל שנקרע ליד אבו גוש | צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל

ימים אחרי הסערה הגדולה בחברת החשמל ממשיכים בהפקת לקחים ולהערכת בכירי החברה נזקי הסופה יהיו כבדים במיוחד. בסיור של ועדת הכלכלה של הכנסת, העריך מנכ"ל החברה, אלי גליקמן, כי הנזקים יסתכמו בכמיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין ספק שבשבוע האחרון ההתנהלות הייתה כמו בצבא", אמר גליקמן, "חברת החשמל נערכה לחורף מאז אפריל 2013 וערכה תרגיל ממוקד החירום לפני כחודש". באשר לפעילות המוקד, סיפר מנכ"ל חברת חשמל כי "בשיא הסערה היו 60 אלף לקוחות בלי חשמל ואי אפשר להכין מוקד שיוכל לעמוד בזה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה) יצא להגנת חברת חשמל: "החברה עמדה בכבוד בהתמודדות עם הסופה, וזכה לציון גבוה מבחינתי. אני יודע שלעיתים רבות חברת החשמל הפכה לשק חבטות של הרבה פוליטיקאים אבל מדובר בחברה עם היסטוריה מפוארת ויש קלקולים שמתקנים על פני זמן". 

"אי אפשר להכין מוקד שיעמוד בעומס" (צילום: דוברות אגף התנועה)
"אי אפשר להכין מוקד שיעמוד בעומס" | צילום: דוברות אגף התנועה

"הכשל היה של הנהגת המדינה"

"השתכנענו שהעובדים פעלו בנחישות כדי לחבר מחדש את החשמל בישובים שנותקו. עבדו לילות כימים, במקום שהיו בעיות כמו במוקד הטלפוני הוועדה התחייבה לתקן את הכשלים ואנחנו נוודא", הוסיף ח"כ ברוורמן. לטענתו, הכשל היה של הנהגת המדינה. "אין בממשלה גורם אחד שעליו מוטלת אחריות לנהל את האירוע ולתאם בין כל הגורמים", קרא.

באשר למצבה הפיננסי של החברה הסביר המנכ"ל גליקמן כי לחברה יש תכנית מסודרת להפחתת החוב. "ב-2015 תעריף החשמל יכול לרדת כי נכסה את הערבויות שלקחנו ונחזיר את החוב. הורדת התעריף לפני 2015 תכניס את החברה למשבר. התעריף ירד בעשרות אחוזים אבל לא צריך להפחית אותו ב-30%".

יו"ר ועד העובדים, מיקו צרפתי, טען כי הסערה מוכיחה ש"אסור לשחק עם משק החשמל". "איזה מזל שלא עשינו רפורמה עד עכשיו, אך מצד שני חייבים לשבת עכשיו ולהוציא את הרפורמה לדרך. אם בסערה האחרונה לחברת החשמל לא היה את מרבית כוח הייצור - אבוי היה לכולנו. אנחנו נכונים לקבל על עצמנו שינויים וללכת למשק תחרותי בייצור, העניין הוא שהחברה סוחבת על עצמה חובות של עשרות מיליארדים ואסור לתת לה לקרוס".

"לא לקחו בחשבון עלויות תחזוקה" (צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל)
2,000 עובדים נפרסו בשטח | צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל

מרכז השלטון המקומי יקים צוות חירום

בתוך כך, הודיע מרכז השלטון המקומי על הקמת צוות עצמאי למוכנות העורף לנזקי הטבע. בראש הצוות יעמוד אבי נעים, יו"ר וועדת הביטחון במרכז השלטון המקומי. "אנו ממשיכים לראות לצערנו את אי יכולתה של המדינה להתארגן בשעת חירום. למרות שרח"ל הוקמה אנו עדיין חסרי כתובת אחת בשעת חירום", אמר ראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט.

בוחבוט התריע מפני אירועי רעידת אדמה בנוסף לנזקי האקלים. "אני סבור שיש לפעול כפי שנהגה המדינה בנושא הכבאות ולהקים גוף אחד, שיקים מחסני חירום אזוריים שרשויות יוכלו למשוך מהם כלים כבדים, ציודים וכל הנדרש להתמודדות במצבים כאלה", הוסיף יו"ר מרכז השלטון המקומי.

מנתוני חברת החשמל עולה כי 2,000 עובדים נפרסו במהלך הסערה בשטח, עם ציוד רב: 90 במות הרמה ו-72 גנרטורים. החברה סיפקה לעובדיה בגדים חמים לצורך הטיפול בסערות: 2,000 זוגות גרביים, 1,200 זוגות נעלי עבודה, 2,000 חרמוניות ו-700 חליפות סערה. שיא הביקוש לחשמל בכל הזמנים שנשבר לפני כיומיים ועמד על צריכה של 11,640 מגה וואט.