הנשיא פרס נגד ההתנתקות. ארכיון | צילום: רויטרס

נשיא המדינה שמעון פרס אומר היום בהתבטאות יוצאת-דופן, כי "לא משנה מה יקרה בעתיד, לא נחזור על הטעות שעשינו בזמן שעזבנו את עזה". הנשיא נאם בכינוס ועידת הנשיאים הבינלאומית, שמתקיימת בירושלים.

"הייתי בעד היציאה מעזה", הוסיף פרס, "ואני מרגיש כאחד האנשים שטעו - אז אני חושב שבהתחלה היינו צריכים לעשות את זה בצורה אחרת". עם זאת, יש לציין כי פרס כבר אמר בעבר שתכנית ההתנתקות מעזה "הייתה הכרחית".

בבית הנשיא הבהירו כי נשיא המדינה תומך בהליך ההתנתקות ומדגיש כי הליך זה היה חיוני עבור מדינת ישראל למען אובדן חיי אדם של תושבים וחיילים רבים.

פרס דיבר בנאומו גם על סבב הפגישות שיחל הערב במעונו, בסופו הוא אמור להכריז על המועמד שירכיב את הממשלה הבאה. "הבעיה היא לא מי יהיה שר או ראש ממשלה", אמר הנשיא, "אלא מה תהיה המדיניות שלו. אני לא אהיה בעל דעות קדומות מול כל נבחר בתור ראש ממשלה".

הערב: פרס מתחיל להיפגש עם המפלגות

כאמור, נשיא המדינה יחל היום את סבב הפגישות עם המפלגות. הפגישות יתקיימו לפי הסדר, מהמפלגה הגדולה ביותר בכנסת החדשה - לקטנה. הערב ייפגש פרס עם מפלגת קדימה, שתמליץ כמובן על המועמדת שלה, ומייד אחריה עם נציגי הליכוד - שימליץ על היו"ר נתניהו. מחר יתקיימו בבית הנשיא פגישות עם שאר המפלגות, בתקווה לסיים את הסבב עד מחר, בשעות הערב.

תחילה, לפני הפגישות, תגיש בשעה 18:00 ועדת הבחירות המרכזית לנשיא את תוצאות הבחירות הסופיות והרשמיות.

השאלה הגדולה של סבב ההתייעצויות אצל הנשיא היא לא על מי ימליצו יותר מפלגות, כאן יש לנתניהו רוב ברור, אלא על מי ימליץ יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. ליברמן שב בימים אלה מחופשה קצרה במינסק, ועד כה לא הסכים להגיד על מי ימליץ - רק שכבר קיבל החלטה.