ההפגנה בת"א, הערב (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ההפגנה בת"א, הערב | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

כ-3,000 בני אדם הפגינו הערב (ש') בתל אביב למען זכויות בעלי חיים. המפגינים קראו בעד טבעונות, נגד ניסויים רפואיים מיותרים וניסו לשכנע את הציבור הכללי לצמצם את צריכת הבשר בארץ ובעולם. הפגנות נוספות התקיימו במקביל במדינות נוספות ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההפגנה התארגנה בעיקרה ברשתות החברתיות, בתוך קבוצות פייסבוק של טבעונים כשבמהרה הצטרפו אליהם פעילים נוספים מקבוצות שונות שהתאגדו לצורך קיום ההפגנה. "מדובר באיחוד כוחות של כל הארגונים למען זכויות בעלי החיים, נגד סחר בפרוות, בעד טבעונות, כל ארגון והמטרה שלו", אומרת ענבל שקד (30), אחת המפגינות.

"אני הפגנתי לסגירת חוות מזור. הדרישה שלנו היא לסגור את החווה שמבצעת סחר בקופים ושולחת אותם למעבדות מחקר. השר ארדן קבע כי החוות תיסגר בשנה הבאה, ואנחנו רוצים שלא ייתאפשר לה לייצא את הקופים שנמצאים ברשותה עכשיו", הדגישה שקד.

המתנגדים לדבר טוענים כי ניסויים בבעלי חיים הם הכרחיים למחקר רפואי. לדברים אלו מצטרפים דבריהם של רוב מכריע של זוכי פרס נובל לרפואה ב-100 השנים האחרונות שנאלצו לבצע את הניסויים שלהם על בעלי חיים. יש לציין כי ניסויים לבדיקת מוצרי קוסמטיקה או חומרי ניקוי אסורים בחוק בישראל וברוב מדינות המערב.

"ההפגנה הגדולה ביותר למען זכויות בע"ח"

"זאת הייתה ההפגנה הגדולה ביותר שהייתה אי פעם בישראל למען בעלי חיים", הדגישה שקד. כשנשאלה האם הטרנד הטבעוני בארץ השפיע על ההפגנה, אמרה שקד כי "הייתה לו את ההשפעה שלו על כמות האנשים שהגיעו. אני מקווה שהטרנד הזה לא יחלוף ואני חושבת שהמודעות לזכויות בעלי חיים הולכת וגוברת בעולם".

"ההפגנה נערכה כדי שאנשים יפקחו את עיניהם ויבינו את המשמעות של אכילת בשר, של הסבל והייסורים של האוכל שלנו לפני שהוא היה אוכל. אנחנו לא כופים דבר על אף אחד, אלא רק מבקשים שיפתחו את העיניים", הוסיפה.