בקרוב - תחבורה ציבורית בשבת: מועצת העיר תל אביב-יפו החליטה הערב ברוב של 13 מול שבעה לאשר את הפעלתה של תחבורה ציבורית בעיר בימי שבת. במועצת העיר הוחלט לפנות עם אישור ההחלטה למשרד התחבורה, על מנת לקבל אישור סופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההצעה, שעלתה לראשונה להצבעה, תבקש עיריית ת"א מהמפקח על התחבורה הציבורית במשרד התחבורה אישור להפעיל קווי אוטובוס או מוניות שירות במהלך השבת. הנהלת העיריה תכין תוכנית אותה תעביר לאישור המשרד.

המפקח על התחבורה הציבורית במשרד התחבורה מוסמך על פי חוק לאשר בקשות אלו במקרים בהם הדבר חיוני לדעת הרשות, כמו גם במקרים בהם התחבורה הציבורית משרתת אוכלוסיות לא יהודיות או צורך בהגעה אל בית חולים.

חברי המועצה הדתיים מתנגדים

תמי זנדברג חברת עיריית ת"א (מרצ), הייתה יוזמת ההצעה. "מדובר במהלך היסטורי בעבור הציבור החילוני בשיראל בכלל ובת"א בפרט, שיביא להפסקת השבתת התחבורה הציבורית בשבתות", היא אמרה הערב. "כבר שנים שהציבור החילוני מוחזק כבן ערובה על ידי פוליטיקאים חרדים, שמבקשים להמשיך ולהגביל את חופש תנועתם של מיליוני אזרחים בכל שבוע למשך יממה".

ראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי, שתמך בהחלטה, אמר הערב: "ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה ברבע מימות השנה לא פועלת תחבורה ציבורית בחג ובשבת. עלינו לשאול את עצמנו - מה עושה מי שאין ביכולתו לרכוש רכב פרטי ומבקש לבקר בשבת את משפחתו או לבלות בחוף הים? המצב היום, לצד העדרה של מערכת תחבורה ציבורית יעילה, פוגע בהתפתחות התקינה של המדינה וביכולת של הציבור לוותר על הרכב הפרטי היקר והמזהם".

חברי המועצה הדתיים מתנגדים להפעלת התחבורה הציבורית בשבת. חולדאי כבול בהסכמים קואליציוניים, שעשויים לגרום לו לפעול בניגוד לדברים שאמר. אחד מהמתנגדים המרכזיים להצעה הוא חבר המועצה בנימין בבאיוף, המכהן מטעם ש"ס, שאף הגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה למניעת ההצבעה בממשלה.