אספקת הגז ממצרים לישראל לא מחודשת בגלל התנגדות הבדואים בסיני, כך אומר היום גורם דיפלומטי מערבי ברבת עמון לסוכנות הידיעות הצרפתית. על פי אותו גורם, בשל ההתנגדות לחידוש העברת הגז לישראל, לא ניתן לספק גז לירדן, כיוון שאם המצרים יפלו לרעה את ישראל, יעורר הדבר רעש בינלאומי.

מוקדם יותר רמז מזכיר הליגה הערבית עמרו מוסא שמתמודד על נשיאות מצרים, כי אם ייבחר, הסכם השלום עם ישראל יישמר. לדבריו, אי הכרה במדינת ישראל היא אשליה, אך הוסיף כי צריך ייתכן שצריך לשקול מחדש את עסקת הגז עם ישראל

בשבוע שעבר נעתר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, לבקשת חברת החשמל, להפעיל בימים הקרובים את תחנות הכוח באמצעות מזוט וסולר, עד אשר תחודש אספקת הגז ממצרים. בעקבות כך, הוסר איום השיבושים באספקת החשמל.

ארדן אישר לחברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח הנוספות, המופעלות יל ידי חומרים הנחשבים מזהמים עד אשר תחודש אספקת הגז. החלטת השר באה על רקע הודעת חברת הגז המצרית EMG שאספקת הגז לישראל לא תחודש מחר כמתוכנן.

מספק 40% מכלל התצרוכת בישראל

הגז הטבעי ממצרים מספק כ-40% מהתצרוכת בישראל, ומשתמשת בו בעיקר חברת החשמל, במקביל לתחנות הכוח הפחמיות שממשיכות לפעול כסדרן. בחודש שעבר הופסקה אספקת הגז, בעקבות פיצוץ בצינור מרכזי באל-עריש, שאחראי על העברת הגז לירדן ולישראל.

בעקבות הפיצוץ, הורו השלטונות המצריים על סגירת הצינור עד להודעה חדשה, אך בקבוצת מרחב, הצלע הישראלית בשותפות הגז עם מצרים הודיעה כי המתקן שנפגע רחוק עשרות קילומטרים מהמתג האחראי על הגז לישראל וכי מדובר בתקלה זמנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק