סכסוך על שטח הוא לא דבר חדש בירושלים, גם כאשר הסכסוך מידרדר לאלימות איש לא מופתע. היום האלימות חדרה לתוך אחד המקומות הקדושים לדת הנוצרית - כנסיית הקבר - והפך לאלים במיוחד.

"הארמנים חוגגים היום את חג הצלב הקדוש", סיפר על השתלשלות האירועים איש הכנסייה היוונית האורתודוקסית. "במהלך החג שמורה לנו הזכות להשאיר נציג (בתוך הכנסייה). הם (הארמנים) לא מכירים בזכותנו. כבר כמה פעמים שהם משתמשים באלימות כדי להוציא את נציג הכנסייה שלנו החוצה. אנחנו אמרנו שלא נזוז ושלא נאפשר לטקס להסתיים, אלא אם הם יתירו לנציג שלנו להישאר בפנים. זה לא קרה".

ברגע אחד הדחיפות הפכו לאלימות: המאמינים, אנשי הכנסייה ואפילו הכמרים החליפו בניהם מהלומות.

"מה שקורה כאן זה ניסיון הפרה של הסטטוס-קוו", סיפר כומר מהכנסייה הארמנית. ה"יוונים מנסים שוב ושוב להכניס את הנזיר שלהם לתוך הכנסייה במהלך הטקס שלנו".

כנסיית הקבר, שמחולקת כבר מאות שנים בין שישה זרמים של הדת הנוצרית, היא המקום בו על פי האמונה ישו נקבר וממנו הוא קם לתחייה. כמעט מדי שנה פורצים בין נציגי הזרמים סכסוכים, אבל רמה כזו של אלימות הפתיעה אפילו את השוטרים הירושלמים.

למשטרת הבירה לא נותרה ברירה והיא חדרה למתחם כדי להפריד בין הניצים. כמרים ועוד אנשי דת שהשתתפו בקטטה הושמו למעצר. מספר שוטרים ואנשי דת שנפצעו בעימותים טופלו במקום.