גל השריפות בצפון הארץ: מאות דונמים עלו באש סמוך לקיבוץ מעוז חיים, שבעמק בית שאן. האש התפשטה גם לשדות מוקשים באזור ואף חצתה את הגבול אל צדו הירדני. צוותים של מכבי האש הירדנים פועלים למניעת התפשטות האש בשטחם, אול מול מכבי האש הישראלים.

בשריפה נוספת באזור משגב נכוו באורח קשה ובינוני שני תושבי יודפת שניסו לכבות את האש בעצמם. גם בשמורת החולה פרצה בשעות הצהרים שריפה גדולה אך כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט עליה.

רוצים לקבל עדכון במידה והשריפה תתפשט לכיוונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

רשף כמאל שופנייה, קצין המבצעים של מכבי האש בצפון, סיפר לחדשות 2 כי "בשעות הבוקר החלה השריפה בהר עצמון. האש התפשטה משם לכיוון מעלה ההר, לאזור יודפת. בסיוע צוותים גדולים ומטוסי כיבוי הצלחנו להשיג שליטה חלקית על האש רק אחר הצהריים. יש עדיין מספר נקודות בשטח ש"מעשנות". נגרם נזק רב לחורש ולנטוע, נשרפו בין 800 ל-1000 דונם".

מטוסי הכיבוי בפעולה, היום בצפון (צילום: חדשות 2)
מטוסי הכיבוי בפעולה, היום בצפון | צילום: חדשות 2

"תנאי מזג האוויר מסייעים להתפשטות האש אבל הסיבה לשריפה אינה מזג האוויר - מישהו הצית אותה", הוסיף איש מכבי האש. "בתום פעולות הכיבוי נתחיל בחקירה". 

שני בני אדם נפגעו, אחד באורח קשה, בשריפה באזור יודפת. הפצוע הקשה פונה במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה. הפצוע השני נפגע באורח בינוני עד קשה ופונה באמבולנס.

חמישה מטוסי כיבוי עדיין מסייעים לצוותי הכיבוי במאמצים להשתלט על הלהבות. מבדיקה ראשונית של האירוע עולה כי שני הפצועים עסקו בסיוע לצוותי הכיבוי בניסיון לכבות את השריפה שפרצה סמוך לעצמון. 
בשל הרוחות העזות והחום הכבד השריפה התלקחה במהירות. צוותי כיבוי מהגליל המערבי יצאו למקום, אך נתקלו בקשיים רבים משום שאין במקום גישה לכלי רכב.

גל הצתות בירושלים

מוקדם יותר היום דיווחנו על צוותים רבים מתחנות ירושלים ובית שמש הפועלים לכיבוי דליקות שפרצו בשישה מוקדים באזור הבירה: בתלפיות, בקרית יובל, בקטמון וביציאה מהעיר. בנוסף התקבלו דיווחים על שריפות שמשתוללות בצור הדסה ובעמק האלה.

צוותי הכיבוי מספרים על עומס רב שנוצר על הכבאים שפועלים מסביב לשעון כדי לנסות להגיע לכל המוקדים. לדברי להב אסף אברס, דובר שירותי הכבאות באזור ירושלים, קיים חשד להצתות מכוונות. "הצוותים קורסים, טיפלנו ב-70 דליקות באזור ירושלים רק בארבעת הימים האחרונים".

"אני לא זוכר עומס כזה בכל שנותי בשירותי הכבאות", ציין אברס והוסיף "הזרנוקים לא מספיקים להתייבש וכבר מתקבלת קריאה על שריפה נוספת".

עד כה לא דווח על נפגעים בשריפה, ומשירותי הכבאות נמסר שהצוותים הצליחו להשתלט על האש. "ריבוי המוקדים מחייב בדיקה ברמה של משטרת המחוז", טוען אברס. "הצוותים עובדים מסביב לשעון ונזקקנו גם לסיוע של הצבא בכיבוי האש".

החום הכבד מקשה על מלאכת הכיבוי

גם החום הכבד הגיע היום לשיאו: בשעות היום נעו הטמפרטורות בכל רחבי הארץ בין 27 לבין 44 מעלות. המקום החם ביותר היה באילת, עם 44 מעלות, אך גם באר שבע, טבריה וים המלח יצטרפו למועדון ה-40+, כשבמקרה האחרון תנאי מזג האוויר גרמו לכך שבאי המקום ירגישו כמו ב-54 מעלות.

בשל עומס החום הכבד, מומלץ להצטייד באמצעי הגנה מהשמש, לרבות קרם הגנה, כובע ומשקפי שמש, וכמובן להרבות בשתייה. הספירה לאחור לקראת חזרת העונה הקרירה והנעימה מתחילה היום.