אפקט סילמן: גבר הצית עצמו בתחנת אוטובוס באזור התעשייה בכניסה ליהוד. מעדויות של עוברים ושבים עולה כי צעק - "לא יכול יותר", שפך על עצמו דלק והבעיר את גופו. מצבו מוגדר אנוש וקיים חשש כבד לחייו.

עדי ראייה שהיו במקום סיפרו כי הגבר, נכה על כיסא גלגלים, הגיע למקום כשהוא נושא בקבוק ובו חומר דליק. בשלב מסוים החל לקרוא: "נמאס לי, אני לא יכול יותר", ואז שפך על עצמו את הדלק - והצית עצמו. 

רבים שהיו במקום מיהרו אליו וניסו לכבות את הלהבות שדבקו בו, וצוות כיבוי אש שהגיע לזירה הצליח לכבות לבסוף את האש . צוותי מד"א שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול ראשוני, והוא פונה לבית החולים "שיבא" תל השומר כשמצבו מוגדר אנוש.

"ראיתי אדם צורח ועולה באש"

דובר מד"א זכי הלר, עדכן בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "קיבלנו קריאה על אדם שנמצא מוטל על הכביש כשהוא בוער, לאחר שככל הנראה הצית את עצמו. ניידת טיפול נמרץ הגיעה למקום מצאה את האיש שוכב על הכביש כשלידו כיסא גלגלים. הוא היה עם כוויות נרחבות בכל חלקי גופו, וסבל מכאבים עזים. הוא הורדם, הונשם ופונה לבית החולים תל השומר".

מנכ"ל מד"א אלי בין, הוסיף: "מדובר באדם בשנות ה-40 המתקדמות לחייו. 80% מגופו נכווה, הכוחות שהגיעו מצאו אותו בהכרה. הבגדים שלו והנעליים עדיין מוטלים על הכביש".

שי, שהיה עד לאירוע הקשה סיפר בריאיון לערוץ החדשות: "ישבתי בתחנה ותוך כדי שאני מדבר עם נהג אני שומע צעקות ואמבולנסים. כשקמתי ראיתי בן אדם צורח ועולה באש. תוך מספר דקות הגיעה המשטרה וכיבו אותו עם מטף".

"גם ניידת כיבוי אש הגיעה והרבה אנשים נאספו סביבו. איך שראיתי את זה עצרו כמה רכבים לידו ונתנו לו עזרה. חמישה או ארבעה אמבולנסים הגיעו למקום ופינו אותו לבית החולים", הוסיף שי.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה לאירוע החמור בעמוד הפייסבוק שלה, וציינה כי מדובר בנכה צה"ל. "נכה צה"ל הצית עצמו עכשיו ביהוד, וזה מצטרף לשורה ארוכה של ניסיונות התאבדות בהצתה שהיו בשבוע האחרון. נטילת חייך שלך במו ידיך הוא מעשה קיצוני ונורא ואין לבצע אידיאליזציה שלו", כתבה יחימוביץ'. "סילמן ז"ל אכן היה קורבן של רשת בטחון סוציאלית פרומה, של תנאי זכאות דיור מחמירים ושל חולשת העסקים הקטנים, אבל אסור בשום אופן להפוך את התאבדותו לאקט לגיטימי של מחאה, כפי שכבר אני שומעת פה ושם".

זירת ההצתה של עקיבא מפעי ז"ל (צילום: מירב פולק שלזינגר)
זירת האירוע בכניסה ליהוד, היום | צילום: מירב פולק שלזינגר

אמש: עצרות לזכר משה סילמן

אמש, שבוע בדיוק אחרי ההפגנה שבה הצית עצמו משה סילמן ויממה אחרי שגופו נכנע לכוויות הקשות, קיימו פעילי המחאה החברתית צעדות לזכרו במספר מוקדים בישראל. בתל אביב חסמו המפגינים את הירידה לנתיבי איילון לכיוון דרום, ומפגין אחד נעצר.

לאחר צעדת מחאה שיצאה ממשרדי חברת "עמידר" בתל אביב ועצרת שנערכה ברחוב קפלן, הגיעו מפגינים רבים הגיעו לסניף הביטוח הלאומי בצומת הרחובות יצחק שדה והמסגר בתל אביב. אלמונים, ריססו על המבנה את הכתובת: "ד"ש ממשה סילמן", והמפגינים ירדו לכביש וחסמו את רחוב יצחק שדה, עד שהכביש נפתח מחדש לתנועה על ידי המשטרה.

משה סילמן בהפגנת המחאה לפני כשבוע (öéìåí: חדשות 2)
משה סילמן בהפגנת המחאה לפני כשבוע | öéìåí: חדשות 2

בעצרת שנערכה מוקדם יותר בהשתתפות מאות בני אדם קראו המפגינים: "ביבי הביתה", "הון, שלטון, עולם תחתון" ו"כולנו משה סילמן". אחד הנואמים פנה לראש הממשלה ואמר: "אני הבאתי לך הרבה קולות, אנחנו העלנו אותך - ואנחנו נוריד אותך". נואם אחר הדגיש: "אנחנו נצעד עד שנמגר את שלטון המושחתים". אחד הפעילים החברתיים, איליאן מרשק, הקריא את מכתב ההתאבדות של סילמן והקהל חזר אחריו.  

סילמן, שמת לאחר שישה ימים שבהם נאבקו הרופאים על חייו, יובא למנוחות היום ב-17:00 בערב בבית העלמין בחולון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק