מלון המלך דוד - לו כבר יש 5 כוכבים
מלון המלך דוד בירושלים | צילום: אי פי, חדשות

"אגדה מגוחכת, סיפור מהסרטים". במלון המלך דוד בירושלים, שמארח אישי ציבור רבים מהעולם, התפלאו לנוכח הדיווח במגזין "ניוזוויק", על ריגול ישראלי במקום בעת ביקור של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור בשנת 1998.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח של כתב העיתון ג'ף שטיין שפורסם ביום שבת, לפני 16 שנה, בזמן שמי שהיה אז סגן נשיא ארה"ב, אל גור, הגיע לביקור בישראל - חיכה לו מרגל בתעלת האוויר במלון. שטיין לא ציין את שם המלון בדיווח, אך בהנהלה אישרו לחדשות 2 Online כי גור שהה אצלם באותה השנה.

בדיווח במגזין נטען כי החדר היה שקט כשלפתע נשמע הרעש מפתח האוורור: "לפתע הבחין הסוכן כי מה שסוגר את פתח האוורור מוזז מבפנים ובחור עולה מתוך התעלה אל החדר". מנהל המלון דרור דנינו-פורסיית אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הדבר לא אפשרי מבחינה טכנית. "אין שום תעלה משמעותית שמגיעה לחדר", ציין. "לכל חדר אמנם מגיע מעט אוויר צח מבחוץ אבל מדובר בתעלה בקוטר של פחות מ-15 ס"מ, שאפילו חתול לא יכול לעבור בה ובטח שלא מרגל".

אל גור
סגן הנשיא אל גור | צילום: רויטרס

"מישהו ראה יותר מדי סרטי ריגול"

הוא ציין כי מערכות האוורור לא השתנו מאז אותה שנה, ומי שמכיר את הסדרי הביטחון במקום, במיוחד כשמגיעים אורחים חשובים כאלה , מבין שמדובר באגדה. "אנשים כאלה מוקפים בהרבה מאוד אנשי ביטחון, מגוחך אפילו לחשוב בכיוון הזה. זה ממש מצחיק", הוסיף דנינו-פורסיית. "נשמע כאילו מישהו ראה יותר מדי סרטי ריגול". הוא גם הבהיר כי תעלות מיזוג במלונות בארץ הן לא רחבות מספיק כדי שאנשים יוכלו לעבור בהן.

בעיתון טענו אז כי התקרית היא סוג של מטאפורה למה שמתרחש מאחורי הקלעים ביחסים בין ארה"ב לישראל, "ידידים-אויבים", אפילו בזמנים הכי טובים.

ביום רביעי האחרון דובר השגרירות הישראלית בארה"ב, אהרון שגיא, טען כי ההאשמות שפורסמו עוד קודם לכן בעיתון האמריקני "ניוזוויק" על ריגול תעשייתי מצד ישראל הן "טענות שווא". למרות שבתחילה סירב להגיב לכתבה, הצהיר שגיא כי "ישראל לא מנהלת מבצעי ריגול בארצות הברית, נקודה".