אפשר לנשום לרווחה: לאחר איום ההשבתה הגדול של ההסתדרות, שדרשה תוספת שכר של 10.5% לעובדים במגזר הציבורי, הגיעו הבוקר שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני להסדר שכר חדש - ובשל כך הסירה ההסתדרות את איום ההשבתה.

במסגרת ההסכם החדש יועלה שכרם של עובדי המגזר הציבורי ב-6.25%. התוספת תיכנס בהדרגה למשכורות העובדים במשך שלוש שנים, ותסתיים בחודש ינואר 2013. בנוסף, יקבלו העובדים מענק בגובה של 2,000 שקלים במשכורת נובמבר הקרובה, ללא קשר לגובה שכרו. כמו כן אמהות יקבלו מענק בגובה של כמה מאות שקלים בתוספת למשכורתן, זאת במסגרת המדיניות של עידוד תעסוקת נשים.

שטייניץ ועיני יכולים להיות מרוצים

בתגובה להסכם אמר שר האוצר שטייניץ כי מדובר בהסכם טוב למשק הישראלי וגם לעובדים. "פיצינו אותם על השחיקה בשכרם, וגם תגמולים לאוכלוסיות ייעודיות כמו למשל אמהות עובדות. אני רוצה להודות לעופר עיני על דרך ניהול המו"מ, וגם לאנשי משרדי שהשקיעו ימים כלילות לצורך השגת הסכם זה.

"זו אחת הפעמים הבודדות שהצלחנו להשיג הסכם שכר ללא צורך בשביתה", אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני. "השגנו הסכם שיש טוב לעובדים, ואני מודה לשר האוצר ולאנשיו על ניהול המו"מ המקצועי".

מי יהנה מתוספת השכר?

במסגרת ההסכם, ייהנו העובדים בגופים הבאים מתוספת שכר: עובדי משרדי הממשלה, בנק ישראל, חברת החשמל ומקורות, עובדי מגן דוד אדום, עובדי התעשיות הביטחוניות, עובדי רשות הנמלים בחיפה ובאשדוד, עובדי רשות שדות התעופה, עובדי מס הכנסה המכס והמע"מ, הביטוח הלאומי, קק"ל, הסוכנות היהודית והמועצות הדתיות. כל הגופים הללו היו אמורים להשתתף בשביתה שנמנעה.

מי שיזכו לתוספת בשכרם החל מחודש ינואר הקרוב, אלו חברי הכנסת והשרים - שאפילו לא היו צריכים לצאת למאבק בנושא. שכרם של השרים יעלה בשלושה אחוזים, ויעמוד על 40,720 שקלים. שכרם של חברי הכנסת יעודכן אף הוא, ויעמוד על 34,460 ש"ח לחודש. ההסברים לעלייה בשכרם של נבחרי הציבור: עלייתו של מדד המחירים לצרכן וסיומה של תקופת הקיצוץ עליה הוכרז לפני יותר משנה.