אקונימיקה בסירים, אמש (צילום: אלדין אבקר)
אקונימיקה בסירים, אמש | צילום: אלדין אבקר

עשרות עובדים מסודן שהגיעו לאכול אמש במסעדה אפריקנית בדרום תל אביב נדהמו לגלות שבמהלך הארוחה, פקח של משרד הבריאות הגיע למטבח והחל לשפוך אקונומיקה מבקבוק לתוך הסירים - זאת כחלק מצעדי אכיפה תברואתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסעדה הושמדו יותר מ-200 ק''ג בשר, עוף ודגים ויותר מ-500 מנות מוכנות לעובדים. לטענת אחד הנוכחים, הפקח הסביר כי "המקום פוגע בבריאות הציבור". מנגד - ענו לו הסועדים כי הם אוכלים במקום כבר ארבע שנים ומעולם לא חשו ברע. "אפילו לבנים אוכלים כאן", הם זעמו. לטענתם הפקח השיב להם כי הוא אינו יודע מהיכן הם קונים את הבשר.

הסועדים הופתעו בארוחה (צילום: אלדין אבקר)
הסועדים הופתעו בארוחה | צילום: אלדין אבקר

"הם הגיעו ללא רגישות לאנשים ולתרבות שלהם", אמר אלדין אבקר, אחד מהפעילים למען זכויות העובדים הזרים. "מאוד אלים, פוגעני ומשפיל לחוות את זה". אחת המלצריות שם פרצה בבכי וניסתה להסביר כי הבשר הוא כשר ונקנה כדין - אך הפקחים המשיכו בשלהם לפי ההוראות שקיבלו.

"התגלו תנאים תברואתיים ירודים"

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "במבצע מיוחד שערכה המשטרה אתמול אחר הצהריים ובלילה עם גופים ורשויות שלטוניות שונות, ביניהם משרד הפנים, המכס, עיריית תל אביב, נציגי משרד הבריאות ואף בנוכחות שופטים, יצאו צוותים של לשכת הבריאות תל אביב במטרה לבצע פעילות פיקוח של המשרד בדרום תל-אביב.

"במסגרת הפעילות התגלו תנאים תברואיים ירודים, מזון שנשמר בתנאים ובטמפרטורה לא ראויים ומזון ממקורות לא ידועים. לפיכך, הוחלט על ביצוע השמדת מזון מיידית. כחלק מתהליך השמדת המזון מתבצע שימוש בחומרים כימיים המתאימים למטרה זו במטרה לשמור על בריאות הציבור", נמסר.

בארגון הסיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל (א.ס.ף) הודיעו כי הערב תיערך ארוחת סולידריות במסעדה בשל האירועים אמש.