למרות הנימה הביקורתית שנשמעת בימים האחרונים בעקבות הסופה, בחר נשיא המדינה שמעון פרס דווקא להסתכל על הצד החיובי של האירוע האקלימי הקיצוני. "בסך הכל זה היה מבחן קשה מאוד, אבל יש לנו במה להתגאות", אמר הערב (ש') בריאיון למהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מסתכל דרך הטלוויזיה ודרך החלון, ואני יודע מה שנעשה", אמר פרס. "עדיין אני מודאג מהפסקות חשמל שיש, אבל זה לא משהו רציני. הפכנו לקיבוץ קטן. אני כל כך גאה. אני רואה את מכבי האש על העמודים בקור ובשלג, אני רואה את השוטרים פותחים כל דלת, שמא נשאר עוד מישהו במכונית. זה יוצא מן הכלל".

טנק בשלג
נגמ"ש בכביש 1 | צילום: חדשות 2פרס התייחס אף לדבריו של מבקר המדינה יוסף שפירא, שהחליט לבדוק את ההיערכות לסופה. "מבקר המדינה צריך לבדוק, אבל גם אנחנו צריכים להיות מבכרי המדינה. לא ב-ק', אלא ב-כ'", טען פרס. "הרי יש גם הרבה לקחים נהדרים על העם כולו, על המתנדבים, על האנשים שרצו בכל פינה בקור וברוח, על השוטרים, על החיילים, על צוותי מגן דוד אדום, על הכבאים. אף מכונה בעולם לא יכולה לייצר אנשים כאלה".

"אני לא מציע חס ושלום לטשטש אם צריך לבקר, אבל יש מקום גם ללקחים אחרים", הוסיף הנשיא. "יש אנשים שקשה להם מאוד לעמוד בקור הזה, בהפסקות החשמל, במחסור במזון, אבל העם שלנו בשעה קשה הוא עם גדול ועם נהדר. מה שצריך לתקן - נתקל, אבל במה שצריך להתגאות - נתגאה בלב שלם".

מחר: אין לימודים בירושלים

ילדי ירושלים עוד לא חוזרים ללימודים
ילדי ירושלים עוד לא חוזרים ללימודים | צילום: חדשות 2

יומיים עברו מאז שהסופה הגדולה הגיעה אל שיאה וכ-30 אלף בתים עדיין מנותקים מחשמל, כבישים רבים עדיין חסומים, נגמ"שים מנסים לפלס את הדרכים בירושלים ויש גם קורבנות. גם מחר (א') תלמידים רבים יישארו בבית. בירושלים לא יתקיימו לימודים בבתי הספר. גם מוסדות החינוך במבשרת ציון יישארו סגורים.

באזור הצפון בתי הספר יהיו סגורים בצפת, בכל רמת הגולן, בפקיעין, בבית ג'אן, ובמועצה האזורית גליל עליון. כמו כן, בדרום לא יתקיימו לימודים בערד. עוד נמסר כי גם בקיבוץ אור הנר מוסדות החינוך סגורים. מומלץ להתעדכן גם מול בתי הספר ברשויות השונות באשר לקיומם של לימודים מחר.

בנימינין נתניהו, יוחנן דנינו, ניר ברקת
"בזכות תפקיד יעיל ניצלו חיים". רה"מ נתני | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתדרוך מיוחד כי רמת ההיערכות למזג האוויר הקיצוני היתה מספקת. "אני מאמין שבזכות התפקוד היעיל והתיאום בין כלל הגורמים ניצלו חיים רבים. במדינות אחרות היו הרבה מאוד אבידות בנפש בכל סופה", אמר נתניהו.