עם צאת השבת, כינס הערב מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו תדריך מיוחד בעקבות הסערה העזה, ודחה את הביקורת הציבורית כלפי הגופים השונים שטיפלו בנזקי הסופה. "לא פספסתי, למרות שזה לא היה קל, את הביקורת שנשמעה בימים האחרונים", אמר דנינו. "זה משהו שנורא מאפיין אותנו כעם: באמצע המבצע הלא פשוט הזה של הצלת חיים ממש, זו שעתם הגדולה של כל המומחים, בעיקר כשיש הרבה זמן מסך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רב ניצב דנינו הדגיש כי "עם ישראל התברך במשרתי הציבור שלו שהוכיחו שוב, כמו בכל מבחן לאומי קשה, שיש לו על מי לסמוך. כל משרתי הציבור, בכל הגופים הרלוונטיים, עשו זאת באמונה ובנחישות, והצילו אלפי בני אדם. אז בואו נפסיק עם הקיטורים ונירתם להחזיר את עם ישראל לשגרת חיים תקינה".

בהמשך, התייחס המפכ"ל לכבישים החסומים המובילים לירושלים: "המטרה של כולם היא לאפשר לאנשים לחזור לשגרה, אבל מצד אחר לא לסכן חיים. אם כביש מס' 1 לא יהיה בטוח, ועד שלא נוודא שהציר אכן בטוח לנסיעה, אנחנו לא נפתח אותו. הכי קל בעולם זה להגיד 'פתחנו', אבל אם חלילה יקרה אסון, זה לא שווה את כל המהירות והחיפזון. אני מניח שמחר, לקראת שעות הבוקר המאוחרות יותר, נוכל לפתוח את כביש מס' 1 לציבור הרחב".

שלג יירד בהרי הצפון
"אם הכביש לא יהיה בטוח, לא נפתח אותו". כ | צילום: עדי יוספוביץ

בעניין פתיחת הצירים החסומים בכל רחבי הארץ, פנה המפכ"ל ישירות לאזרחים וביקש בקשה אישית. "ברגע שנפתח את הציר, הבקשה שלי היא שהנסיעה על הצירים האלו תהיה בזהירות", הדגיש דנינו. "גם לאחר שנפתח את הציר, הוא לא יהיה במצב רגיל. תוכלו לראות בצדי הדרך שלג רב, שלוליות גדולות, והחלק הבעייתי ביותר - בגלל הטמפרטורות הנמוכות - קרח על הכבישים, והדבר הזה מאוד מאוד מסוכן. לכן הנסיעה צריכה להיות מאוד בזהירות".

"הציון על המשמעת האזרחית - לא גבוה"

מפכ"ל המשטרה הביע ביקורת על התנהלות האזרחים בשעות שבהן פרצה הסערה. "המשטרה פנתה כבר ביום חמישי בצהרים וביקשה שלא לעלות לירושלים", הזכיר דנינו. "הסברנו שיש חשש לסערה על פי כל התחזיות. משמעת אזרחית היא מצילת חיים, והמשמעת האזרחית במקרה הזה, הציון שלה לא היה גבוה. ובכל זאת, מהרגע שחסמנו, כל מי שנשאר על הכביש - והיו הרבה כאלה - תפקידנו היה לוודא שכולם חוזרים הביתה בשלום. ואכן כל 2,400 האנשים שהיו שם פונו בשלום. כולם בריאים ושלמים, וזה היה תפקידנו העיקרי".

"הציון לאזרחים - לא גבוה". כביש מס' 1, ש | צילום: אלירן חייט חדשות 2

בירושלים ובמחוז הצפון אמנם לא יתקיימו מחר לימודים כסדרם, אולם רנ"צ דנינו הביע נכונות לסייע כדי להחזיר את תלמידי ישראל לשגרה. "ההחלטה תהיה של משרד החינוך וראשי הרשויות המקומיות, אבל אנחנו כמשטרה נעשה הכל כדי לאפשר לכולם לחזור ללימודים כסדרם".